BRATISLAVA. Keď ministerstvo obrany začiatkom júna informovalo o hodnotení našej armády analytikmi z NATO, všetko naznačovalo, že ohlasy na miliónové investície do novej výzbroje sú dobré.
„Aliancia hodnotí obranné plány Slovenska pozitívnejšie ako v minulosti,“ tvrdil titulok tlačovej správy rezortu pod vedením Petra Gajdoša z SNS.

„NATO ocenilo predovšetkým naše postupné zvyšovanie výdavkov na obranu, ktoré by malo v roku 2020 dosiahnuť 1,6 percenta a v roku 2024 deklarované 2 percentá HDP,“ citovala správa ministra Gajdoša.
To, že celé hodnotenie je kritické a pre Slovensko je skôr napomenutím, ktoré upozorňuje na nedodržané záväzky, však minister už nepovedal.
Severoatlantická aliancia v správe vyčíta Slovensku, že má o 3500 vojakov menej, ako by mala mať, a chýbajú jej najmä vojenskí medici. Nepozdávajú sa jej tiež nejasnosti, ktoré sprevádzajú nákup obrnených transportérov, a tiež to, akým smerom sa uberá modernizácia armády pod taktovkou SNS.
Tá sa totiž v posledných mesiacoch sústredila na miliardový nákup nových stíhačiek F-16 a predtým na nákup vrtuľníkov blackhawk či dopravných lietadiel spartan, zatiaľ čo NATO má od Slovenská úplné iné očakávania.
V rámci úloh pre jednotlivé členské krajiny nám aliancia dala za úlohu vybudovanie mechanizovanej brigády do roku 2018, čo však obrana nestihla. Namiesto toho sľúbila, že tento záväzok dodrží do roku 2030.
„Keďže niektoré prvky slovenských zámerov sú neznáme, neprogramované alebo nefinancované, je predčasné usudzovať, či dokážu zabezpečiť ťažkú mechanizovanú brigádu okolo roku 2030. Toto zostáva obavou,“ upozornila hodnotiaca správa NATO o stave slovenskej armády.
Úryvky z nej zverejnil denník Pravda. Ministerstvo obrany ju tají napriek tomu, že centrála NATO prvú časť dokumentu preklasifikovala na neutajovanú.
Denník SME začiatkom týždňa upozornil na to, že Gajdošov rezort je ochotný sprístupniť dokument len úradníkom či štátnym inštitúciám. O jeho poskytnutie už rezort požiadal nezaradený poslanec Martin Poliačik.
Nakupuje iné veci, než čaká aliancia
Samotný obsah hodnotenia však prekvapujúci nie je, myslí si bezpečnostný analytik Martin Dubéci zo strany Progresívne Slovensko.