SME

Nemecké veľvyslanectvo je znepokojené informáciami o úlohe Kaliňáka pri únose

Ministerstvo vnútra informácie odmieta.

Exminister Kaliňák. Exminister Kaliňák. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Stojeden dní trvalo od zverejnenia prvej informácie o možnom zapojení Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa a bývalého komunistického funkcionára Trinh Xuan Thanha, kým začali slovenské orgány vo veci konať. Ešte vo štvrtok sa pritom polícia aj prokuratúra tvárili, že podozrenia o únose Thanha cez Slovensko sa ich netýkajú.

Prečítajte si tiež: Kiska chce hovoriť s premiérom, Kaliňák opäť vysvetľoval únos (minúta po minúte) Čítajte 

Situácia sa v piatok dramaticky zmenila po tom, ako Denník N a Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnili opis priebehu návštevy vietnamskej delegácie v Bratislave, počas ktorej vraj slovenské orgány pomohli s únosom Thanha a následne poskytli aj vládny špeciál na jeho prevoz do Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu

Thanha uniesli v Berlíne 23. júla 2017, o tri dni neskôr sa v Bratislave uskutočnila narýchlo pripravená návšteva vietnamského ministra vnútra To Lama. Nemeckí vyšetrovatelia teraz tvrdia, že Thanha uniesli cez Slovensko a priestor Únie opustil na palube vládneho špeciálu.

Napriek tomu, že ministerstvo vnútra ešte vo štvrtok večer poprelo všetky informácie zverejnené v texte, hneď ráno koaličný Most–Híd oznámil, že žiada zriadenie špeciálnej vyšetrovacej komisie, ktorá preverí všetky zverejnené skutočnosti. Generálna prokuratúra začala vyšetrovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cesta do Nemecka

V piatok doobeda bola na prokuratúre vypovedať aj autorka textu Monika Tódová, ktorá mala poskytnúť bližšie podrobnosti aj mená svedkov.

Na budúci týždeň budú v súvislosti s publikovanými podozreniami zasadať aj brannobezpečnostný výbor a kontrolný výbor pre činnosť SIS.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kali – vietnamská spojka Čítajte 

„Požiadal som ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer), aby na výbore čo najobšírnejšie vysvetlila predmetnú kauzu,“ vyhlásil podpredseda SNS Anton Hrnko, ktorý vedie výbor pre obranu a bezpečnosť.

V reakcii na zverejnené informácie premiér Peter Pellegrini zo Smeru požiadal Sakovú, aby spolu s policajným prezidentom Milanom Lučanským a zástupcom Generálnej prokuratúry navštívili svojho nemeckého partnera a skonzultovali podozrenia.

Na vážne podozrenia zareagovali všetci traja najvyšší ústavní činitelia, o téme sa budú rozprávať v pondelok. Na stretnutí sa zúčastní aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý podľa svojej hovorkyne Andrey Predajňovej podnikol aj prvé kroky. Aké to sú, nespresnila.

Väzobné stíhanie Kaliňáka

Publikované podozrenia sa týkajú najmä exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru a šéfa protokolu Radovana Čuláka. „Kali o tom vie, je to štátny záujem," podľa Denníka N zaznelo počas toho, ako policajti prekladali dobitého Thanha z jednej dodávky do druhej. Pri tejto akcii mal byť práve Čulák.

SkryťVypnúť reklamu

Sme znepokojení správami z posledných dní týkajúcich sa roly bývalého ministra vnútra Kaliňáka a iných zástupcov vlády v prípade únosu Trinh Xuan Thanha.

Katarína Podivinská, Veľvyslanectvo Nemeckej spolkovej republiky

„Nič také som nevidel. Ostal som z toho v šoku, že takýto článok vyšiel na moju osobu. Keď pracujem a robím si svoju prácu, zaujíma ma minister, o ktorého sa starám od príchodu po odchod. Sledujem delegáciu, nikoho zbitého som nevidel,“ povedal v piatok Čulák.

Exminister Kaliňák publikované informácie odmietol už vo štvrtok večer, v piatok zverejnil aj videonahrávku, na ktorej označuje článok za „jednu veľkú, obludnú lož“. Na záver dodal, že svoje tvrdenia a svoju verziu je ochotný preukázať aj na detektore lži.

Opozičné strany SaS a OĽaNO napriek odmietnutiu informácií od všetkých zainteresovaných žiadajú, aby boli Kaliňák a Čulák väzobne stíhaní. „Očakávame razantný postup vyšetrovacích orgánov. Konať sa musí aj cez víkend," vyhlásil podpredseda SaS Ľubomír Galko.

SkryťVypnúť reklamu

Znepokojené veľvyslanectvo

Nemecké veľvyslanectvo na Slovensku je znepokojené správami z posledných dní, ktoré sa týkajú roly exministra Kaliňáka a ďalších zástupcov vlády v prípade únosu Trinh Xuan Thanha.

„Nemecké úrady pracujú na objasnení únosu, vyšetrovanie ešte nie je ukončené. Sú pritom v úzkom kontakte so svojimi slovenskými kolegami. Veríme tejto spolupráci a pokračujeme v nej,“ napísala Katarína Podivinská z nemeckého veľvyslanectva.

Prečítajte si tiež: Kaliňák je ako železná guľa na nohe Smeru Čítajte 

O „ďalších krokoch" sa Nemecko rozhodne po tom, ako sa vyjasnia podozrenia týkajúce sa účasti na únose Thanha.

So žiadosťou o reakciu sa denník SME obrátil aj na Veľvyslanectvo Vietnamskej socialistickej republiky, no odpoveď nedostal. Ambasáda nekomunikuje od vypuknutia kauzy.

O afére s únosom sa nič nepíše ani vo vietnamských médiách, ktoré sú kontrolované štátom. Na internetovej stránke Viet Nam News, ktorá je písaná v angličtine, je o Thanhovi posledná zmienka z konca júna tohto roka. Spomenutý je v súvislosti s „antikorupčnou konferenciou“.

SkryťVypnúť reklamu

Práve za korupciu bol Thanh vo Vietname odsúdený. Je to spôsob, akým sa podobné režimy často zbavujú osôb, ktoré sa pre ne stali nepohodlné.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Nemecko

Presunutie rušenia špeciálnej prokuratúry na január poškodí Petra Pellegriniho (vľavo), ak bude kandidátom na prezidenta.Vpravo premiér Robert Fico.

Nemecko potrebovalo na obnovu toľko rokov, koľko sme my stratili. Radostný Sviatok práce!


5
Minister obrany Boris Pistorius (uprostred, SPD) prichádza na prvé kolo sondážnych rozhovorov medzi zástupcami víťazného konzervatívneho bloku CDU/CSU a doteraz vládnucich sociálnych demokratov (SPD) v Berlíne.

SPD má v budúcej vláde obsadiť sedem zo 17 ministerských postov.


TASR
Maximilian Krah.

Pekingu poskytoval informácie z europarlamentu a špehoval čínskych disidentov.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 496
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 173
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 786
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 992
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 529
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 772
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu