BRATISLAVA 5. augusta (SITA) – Sokoly červenonohé tento rok úspešne vyviedli 40 mláďat, čo je len o jedno mláďa menej ako vlani. Aj počet rodičovských párov bol rovnaký, úspešne hniezdilo 15 párov, jeden hniezdil neúspešne.
Veľký úspech
„S ohľadom na okolnosti môžeme hovoriť o veľkom úspechu,“ konštatovala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Na Slovensku je len jediná lokalita, kde sokol červenonohý hniezdi, nachádza sa na juhozápade krajiny. Pre spočítanie mláďat museli ornitológovia overiť asi 150 hniezdnych možností a zistiť, ktoré z nich si vybral tento vzácny sokol. „Dohľadali sme 16 párov, teda presne toľko, čo minulý rok,“ informoval Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
Ochrániť tohto najvzácnejšieho sokola na Slovensku nie je podľa Slobodníka vôbec jednoduché. „Lokalitu sme kontrolovali s cieľom usmernenia návštevnosti a zníženia rizika vyrušovania. Aby mladé sokolíky nezlikvidovali kuny, použili sme okolo hniezdnych stromov exkrementy šeliem, táto pachová stopa kuny odradila. Riziko v podobe jastraba vyriešili sokoly samé a zahnali ho,“ vysvetlil.
Hrozbou boli i búrky, lejaky a silný vietor v čase výchovy mláďat. Ďalším závažným problémom bola tohoročná nízka ponuka potravných zdrojov. V lokalite sa vyskytovalo až o polovicu menej hraboša poľného a lúčnych koníkov.
Na hranici vyhynutia
Koncom 20. storočia hniezdilo na Slovensku až 70 párov sokola červenonohého, v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva sa však dostal na hranicu vyhynutia. V roku 2012 už na Slovensku nebol zistený ani jediný hniezdiaci pár. Sokol červenonohý, ktorý žije v poľnohospodárskej krajine, potrebuje k výchove mláďat veľa hmyzu a hlodavcov.
„Ak sa polia príliš ošetrujú herbicídmi, pesticídmi, rodenticídmi a inou chémiou alebo sú nevhodne zvolené plodiny, ponuka potravy môže klesnúť. Výsledkom je malý počet mláďat a ak sa prostredie stane nezaujímavým, úplné opustenie lokality,“ vysvetlila Deutschová. Sokoly, podobne ako iné dravce, si vlastné hniezda nestavajú.
V rámci programu na záchranu sokola červenonohého, prezývaného aj fešák medzi dravcami, nainštalovala Ochrana dravcov na Slovensku od roku 2012 na juhozápade krajiny vyše 100 búdok a pletených hniezd a vysadila asi 200 stromov.