BRATISLAVA. Strana Progresívne Slovensko navrhuje posilniť mandát Europolu tak, aby mohol viesť vlastné a nezávislé vyšetrovanie kriminality s celoeurópskym presahom.
Podobne ako v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aj únos vietnamského občana Trinh Xuan Thanha je podľa PS problémom celej Európskej únie (EÚ).
Zločin celoeurópskeho dosahu
"Práve pre podobné príklady EÚ potrebuje k dispozícii vlastný nástroj na vyšetrovanie prípadov a zločinov s celoeurópskym dosahom, ktorý by zároveň garantoval nezávislosť vyšetrovania od vnútropolitických tlakov a väzieb, čo znamená nezávislosť od Roberta Kaliňáka s Robertom Ficom," uviedol na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Neviditeľný Lajčák
Podľa strany v kauze únosu ide o celkové ohrozenie povesti Slovenska a bezprecedentné narušenie dôvery a vzťahov s Nemeckom.

Šimečkovi sa zdá nepochopiteľné, že "nikde nie je vidieť ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka."
Rezort diplomacie by mal podľa Progresívneho Slovenska vyvíjať maximálne úsilie, aby uistil nemeckých partnerov a nemeckú verejnosť, že Slovensko berie prípad vážne a riadne ho vyšetrí.
"Od našej diplomacie musí teraz zaznieť jasné stanovisko, že na dôvere Nemecka a našich európskych partnerov záleží viac, než na obchodoch s komunistickou diktatúrou," spresnil Šimečka.

Progresívni v kauze únosu Vietnamca poukazujú aj na poradcu bývalého premiéra Roberta Fica Le Honga Quanga. Toho údajne nemeckí vyšetrovatelia podozrievajú, že mohol byť spojkou vietnamskej tajnej služby na Slovensku.
Progresívne Slovensko vyzvalo slovenskú diplomaciu, aby sa k celému prípadu postavila čelom.
Podľa tvrdení PS celý prípad pôsobí, akoby ministra Lajčáka uniesol bývalý minister Robert Kaliňák a rozvoj slovenských zahraničných vzťahov unieslo ministerstvo vnútra.