BRATISLAVA. V prípade vydania bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Ľuboša Kosíka z Mali na Slovensko nie je zatiaľ žiaden posun.
Potvrdila to hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Zuzana Drobová a pripomenula, že Slovenská republika nemá s africkou krajinou podpísanú príslušnú dohodu o vydávaní osôb, čo značne komplikuje Kosíkov návrat.
Chýba zmluva
V tomto prípade sa snažili komunikovať s malijskými úradmi až tri slovenské ministerstvá, no zatiaľ bezúspešne.
"S Mali nemáme zmluvu o vydávaní hľadaných či stíhaných osôb a preto zatiaľ nenastal žiaden posun v tejto veci," povedala Drobová.
Za vydanie Kosíka sa prihováral aj bývalý premiér Robert Fico po rokovaní predstaviteľov Európskej únie a členských krajín zoskupenia Sahel združujúceho Mauretániu, Burkinu Faso, Niger, Čad a Mali.
Fico oslovil prezidenta Mali

Fico žiadal o pomoc priamo prezidenta Mali o vydanie expríslušníka Slovenskej informačnej služby Kosíka na Slovensko.
"My sme požiadali viacerými právnymi dokumentami o jeho vydanie. Táto žiadosť sa nachádza buď na ministerstve spravodlivosti, alebo na úrade predsedu vlády v Mali," povedal vo februári vtedajší premiér s tým, že prezidenta Mali oslovil priamo s tým, že ho žiada v tejto veci o pomoc a spoluprácu.
"Prisľúbil mi pomoc, ale čo urobia, ja v tomto okamihu garantovať neviem a nemôžem," dodal Fico.
Žiadna odpoveď z Mali
Ministerstvo spravodlivosti prvú žiadosť o vydanie Kosíka poslalo v marci 2017. Okrem toho koncom apríla 2017 orgánom Mali doručili list exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, v ktorom informovala o dôležitosti objasnenia prípadov týkajúcich sa Kosíka a rovnako požiadala o informácie o stave konania.

Žitňanská následne v septembri 2017 poslala listy predsedovi vlády a ministrovi spravodlivosti Mali, v ktorých upriamila pozornosť na dôležitosť prípadu a opakovane požiadala o informácie. Rezort spravodlivosti však doteraz nedostal na tieto žiadosti oficiálnu odpoveď z Mali.
Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík, ktorý sa podľa vlastných slov podieľal na únose Michala Kováča ml., sa momentálne nachádza vo väznici v Mali.
Či ho vydajú na Slovensko a kedy, to je na rozhodnutí tamojšieho ministra spravodlivosti.
Kosík poslal denníku SME vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa.

šte v decembri pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.
Tvrdí tiež, že disponuje informáciami vo veci vraždy Róberta Remiáša a plánu zavraždiť svedka únosu Oskara Fegyveresa.
Zo Slovenska Kosík ušiel po tom, ako ho Najvyšší súd SR v júni v roku 2016 uznal za vinného v kauze falšovania zmeniek voči bývalému obchodnému partnerovi Ľubomírovi Farenzenovi. Kosíka zadržali v Mali v novembri 2016 na základe medzinárodného zatykača.