BRATISLAVA. Dlhé mesiace mal český premiér Andrej Babiš problém získať pre svoju vládu dôveru Poslaneckej snemovne. Začiatkom júla sa mu to konečne podarilo. S podporou českých komunistov, ktorí sa tak po takmer 30 rokoch podieľajú na moci.
Zatiaľ nie je jasné, na čom sa s Babišom za podporu jeho vláde dohodli.

Komunistická strana Čiech a Moravy by najradšej vrátila socializmus a za svoj vzor považuje vodcu boľševickej revolúcie v Rusku V. I. Lenina.
Podobne je na tom aj Komunistická strana Slovenska, ktorej sa však ani zďaleka nedarí tak ako českým kolegom.
Množstvu ľudí na Slovensku sa pritom cnie za obdobím spred novembra 1989. Júnový prieskum agentúry Focus pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika ukázal, že nostalgiu za socializmom pociťuje 42,6 percenta opýtaných.
Ani spomienkový optimizmus ľudí za totalitným režimom však nepomáha slovenským komunistom zvýšiť preferencie. V prieskumoch verejnej mienky sa dlhé roky pohybujú okolo jedného percenta.
Vnímali inú ľavicovú silu
Vo vlaňajších českých parlamentných voľbách získala KSČM 7,76 percenta. Štyri roky predtým až 14,91 percenta. Hoci naposledy dosiahla zatiaľ najnižší výsledok, voliči ju pravidelne posúvajú do Poslaneckej snemovne.
KSS sa do slovenskej Národnej rady dostala prekvapivo vo voľbách v roku 2002, o štyri roky z neho po nevýraznom pôsobení vypadla.
Sedemnásť rokov po novembri '89 tak v parlamente opäť načas znelo oslovenie "súdruh", typické pre komunistický režim.