BRATISLAVA. Ministerstvo obrany zatiaľ neprezradilo, s ktorými výrobcami rokuje pri obmene rádiolokačnej techniky malého, stredného a blízkeho dosahu.
Novú akvizíciu odobrila vláda na svojom poslednom zasadnutí pred letnou prestávkou.
Rokovať budú s vládami
Rezort obrany tak má zelenú na priame rozhovory s vládami príslušných výrobcov, od ktorých nakúpime radary za 155 miliónov eur.

Aj tento projekt bude totiž realizovaný priamym zadaním, takzvaným spôsobom vláda – vláda (government to government).
Stav súčasnej rádiolokačnej techniky je však už za hranicou svojej životnosti, a tak sa môže stať, že vzdušný priestor budeme vedieť monitorovať do termínu výmeny iba v obmedzenej kapacite.
V sume 155 miliónov eur má byť započítaný aj výcvik, infraštruktúra či logistická podpora.
"V procese obstarania rádiolokačnej techniky postupujeme v zmysle uznesenia vlády," stručne odpovedalo Ministerstvo obrany na otázku agentúry SITA, či už predstavitelia rezortu rokovali s výrobcami radarových systémov.
Problematická technika
Problémy so súčasnou technikou priznali kompetentní v dokumente o potrebe jej výmeny.

"Použiteľnosť rádiolokačnej techniky po termíne životnosti je veľmi problematická vzhľadom na nedostupnosť náhradných dielov, ako aj servisnej podpory výrobcov pre zastaranú techniku, čo sa nepriaznivo odzrkadľuje na nízkej prevádzkovej spoľahlivosti a vysokej intenzite porúch," približuje rozsah problémov dokument.
Ministerstvo plánuje obmeniť šesť kusov stredného dosahu, päť kusov malého dosahu a šesť kusov blízkeho dosahu.
Podľa predstaviteľov rezortu obrany počíta s obstaraním novej rádiolokačnej techniky aj Dlhodobý plán rozvoja s výhľadom do roku 2030.
Tender zrušili
Rezort obrany pritom ešte v priebehu apríla tohto roka informoval, že takmer trojročný medzinárodný tender na 3D radary nepriniesol víťaza a tender bude zrušený.

Po novom chce preto rezort obstarať viac typov aj za väčší obnos.
"Oznámenie o zrušení súťaže bude zaslané do slovenského aj európskeho vestníka a informované budú aj firmy, ktoré sa do súťaže zapojili. Po zverejnení tejto informácie vo vestníkoch bude súťaž oficiálne ukončená," informovalo ministerstvo.
Vzhľadom na to, že tender sa za takmer tri roky nepodarilo ukončiť, chce ministerstvo rádiolokátory obstarať formou vláda – vláda.
"V najbližších dňoch predložíme tento návrh riešenia vláde," priblížili vtedy dôvody zrušenej súťaže predstavitelia rezortu obrany.
Obstarávanie kritizujú
Spôsob obstarania priamym zadaním cez príslušnú vládu výrobcu čelí kritike odborníkov či opozície.
Podľa nich sa ministerstvo opäť úmyselne vyhýba medzinárodnej súťaži, ktorá by mohla priniesť nižšiu cenu.
Okrem radarov ministerstvo plánuje obstarať aj novú kolesovú techniku typu 8x8 a 4x4, pribudla aj súťaž na ľahké vozidlá 4x4 pick-up pre Vojenskú políciu.
Slovenským vojakom by mali pribudnúť do výzbroje aj ďalšie viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk či nadzvukové stíhačky typu F-16 Block 70/72, za takmer 1,6 miliardy eur.