SME

Kočner svoj biznis nedokonal, od Unipharmy chcel 45 miliónov (odomykáme)

Riaditeľ Unipharmy ukazuje na Pentu.

Prečítajte si text Adama Valčeka, za ktorý získal špeciálnu Cenu Zastavme korupciu.

A partmány, hotely a vily na Donovaloch nie sú len miestom, kde vedľa seba susedia podpredseda parlamentu Martin Glváč, bývalý minister Ján Počiatek, trestne stíhaný developer Ladislav Bašternák a Marian Kočner, ale stali sa aj nástrojom, akým chcel posledne menovaný, dnes väzobne trestne stíhaný, obrať lekárnickú distribučnú spoločnosť Unipharma o 45 miliónov eur.

V ďalšom príbehu, ktorého hlavným aktérom je Marian Kočner, a pátral po ňom už aj zavraždený novinár Jána Kuciak, vystupuje všetko pre kauzy spojené s Kočnerom také príznačné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spleť schránkových firiem, úver z Privatbanky, nastrčení známi, zvláštna pohľadávka, zneužívanie zákona.

Na začiatku príbehu v roku 2006 to vyzeralo na obyčajný obchod.

Na jednej strane Unipharma, ktorú vlastnia stovky malých lekárnikov, chcela kúpiť rekreačné zariadenie pre svojich akcionárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane Marian Kočner, vtedy už síce známy z kauzy Markíza, no ešte stále bez svojej dnešnej negatívnej povesti, ktorý na Donovaloch staval apartmánový komplex.

Na obyčajný obchodný vzťah to vyzeralo až dovtedy, kým pred dvoma rokmi firma Kočnera Unipharmu nečakane zažalovala. Dôvodom vraj bola zmarená hotelová investícia a ako odškodné žiadala 45 miliónov eur.

Peniaze sa mu nakoniec vysúdiť nepodarilo. Okresný súd Košice II žalobu vo štvrtok 9. augusta zamietol.

Kočnerova firma podľa sudcu Adriána Pažúra nielen že vôbec nemala žalovať Unipharmu, keďže samotný biznis riešili lekárnici cez dcérsku firmu Pharmaeduca, ale aj žalobu proti nej zamietol ako nedôvodnú.

Strany sporu sa však ešte môžu odvolať.

Oligarchovia v pozadí?

Unipharma je jedným z najväčších distribútorov liekov na Slovensku, tri z každých desiatich predaných medikamentov prechádzajú jej skladmi. Patrí tak medzi päťdesiat najväčších podnikov v krajine. Vlastní ju takmer 800 lekárnikov z celého Slovenska.

Tržby spoločnosti sú bezmála pol miliardy eur, ale zisk tvorí iba dva-tri milióny eur ročne. Ak by teda Unipharma prehrala, dlh by nedokázala zaplatiť a hrozil by jej konkurz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Takáto sofistikovaná kauza sa pripravuje na objednávku, tu totiž nejde len o peniaze.

Tomislav Jurik

Spoločnosť verdikt privítala, jej riaditeľ a najväčší akcionár Tomislav Jurik za celým sporom vidí snahu oligarchov ovládnuť distribúciu liekov.

„Takáto sofistikovaná kauza sa pripravuje na objednávku, tu totiž nejde len o peniaze, ale o vplyv a moc v zdravotníctve. Ak by totiž súd rozhodol opačne, v konkurze by Unipharmu mohol kúpiť za zlomok jej hodnoty niekto, komu krásne zapasuje do podnikateľského portfólia,“ povedal Jurik.

Kočner pri žalobe lekárnikov využil firmu, z ktorej pred desiatimi rokmi odišla investičná skupina Penta. Dnes s ňou nič nemá a ovládajú ju ľudia blízki vplyvnému podnikateľovi Norbertovi Bödörovi.

Penta je najväčším súkromným investorom v slovenskom zdravotníctve, vlastní nemocnice, polikliniky, lekárne, výrobu liekov aj zdravotnú poisťovňu.

Penta tvrdí, že o liekovú distribučnú firmu Unipharma záujem nemá a dôrazne odmieta spájanie s Kočnerom a jeho žalobami.

Prečítajte si tiež: Kočner strávi vo väzbe určite mesiace, je to tam ťažké Čítajte 

Začiatok: lekárnici chceli oddych na horách

Relax na horách pre najúspešnejších lekárnikov bol dôvod, prečo sa v Unipharme rozhodli investovať do rekreačných apartmánov. V roku 2006 urobili prieskum trhu, vtedy sa ešte zaujímali aj o konkurenčný projekt na Štrbskom plese.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec vtedajší zamestnanec Unipharmy podľa Jurika doviedol do podniku Kočnera. „Prezentoval ho ako svojho priateľa, predstavil nám projekt výstavby apartmánového domu na Donovaloch, zaručil sa za neho a tak sme sa dohodli, že si v Kočnerovom objekte objednáme 80 apartmánov,“ vysvetlil začiatok obchodu Jurik.

Kočnera vtedy nevnímal ako problematického partnera, len matne si ho pamätal zo sporu s Pavlom Ruskom o televíziu Markíza z konca 90. rokov. Jurik tvrdí, že zamestnanec, ktorý Kočnera doviedol, sa nakoniec ukázal „ako jeho dopredu dohodnutý komplic“.

Kočner dostaval ubytovací rezort v roku 2009, výstavbu financovala Privatbanka zo skupiny Penta, podobne ako mnohé ďalšie neskoršie aj kontroverzné biznisy tohto podnikateľa.

Časť apartmánov kúpila samotná Unipharma, rozpredala ich lekárnikom a čo sa nepredalo, previedla na svoju dcérsku firmu Pharmaeduca.

Zvyšok apartmánov si nechala Kočnerovi blízka firma International Investment Hotels Holding a začal v nich prevádzkovať štvorhviezdičkový Residence Hotel & Club.

Takéto spojené horské projekty sú bežné, pretože hotel môže prenajímať súkromné apartmány v čase, keď ich nevyužíva majiteľ a tak si na seba dokážu zarobiť.

Prečítajte si tiež: Kočnerovi zaistili majetok, vilu, dom aj pozemky Čítajte 

Zablokoval im vstup do apartmánov

Už krátko po kolaudácii sa začali prvé problémy, lebo Pharmaeduca časť apartmánov voľne prenajímala, čo sa Kočnerovi nepáčilo práve pre prevádzku hotela. Nevraživosť vyvrcholila v roku 2014.

Podnikateľ využil, že jeho firme patrí aj pozemok okolo ubytovacieho rezortu a lekárnici na ňom nemajú žiaden podiel. Hotel a apartmány majú zároveň oddelené vchody, hoci sú v jednej budove.

V roku 2014 začal Kočner za prechod cez pozemok požadovať vysoké nájomné vo výške niekoľko stotisíc eur. Hrozil, že im vstup do apartmánov zablokuje. V lete 2015 sa nakoniec ťažké betónové zátarasy pred vstupom objavili a lekárnici nakrátko nedokázali apartmány využívať.

Kočner ich takto donútil, aby začali zvažovať, že mu svoje apartmány nechajú. Ako výmenu za ne im ponúkol starší trojhviezdičkový hotel Šport na Donovaloch, ktorý by predtým ešte zrekonštruoval.

Pod tlakom hrozby, že Kočner krátko pred vianočným a novoročným dovolenkovým obdobím zablokuje vstup do apartmánov, Pharmaeduca súhlasila 23. decembra 2014 s „dohodou o budúcom vysporiadaní“. Na základe nej podnikateľ nechal lekárnikov užívať apartmány s tým, že budú ďalej rokovať o podmienkach zámeny budov a rekonštrukcie hotela Šport.

Z tejto výmeny však napokon nič nebolo. V oficiálnom oznámení zo septembra 2015 Pharmaeduca ako dôvod uviedla, že Kočner nezrekonštruoval hotel Šport podľa dohodnutého projektu. Z oboch strán nebol záujem pokračovať v rokovaniach o možnom užívaní pozemkov v okolí apartmánov.

Kliknite - obrázok zväčšíte.Kliknite - obrázok zväčšíte.

Milióny za údajný nájom

Začiatkom roka 2016 Kočnerova blízka firma International Investment Development Holding podala na Unipharmu a Pharmaeducu žalobu o náhradu ušlého zisku o zmienených 45 miliónov eur. Ako prvý o spore informoval zavraždený novinár Aktuality.sk Ján Kuciak vlani, keď našiel na webe zverejnené predbežné rozhodnutia z prípadu.

Kočnerova firma na základe „dohody o budúcom vysporiadaní“ z decembra 2014 očakávala, že s lekárnikmi uzavrie aj reálny obchod o zámere nehnuteľností. Lekárnici vraj nemali dôvod od obchodu odstúpiť.

Podnikateľ na súde tvrdil, že jeho blízka firma už uzavrela nájomné a podnájomné zmluvy na apartmány, ktoré plánovala získať od lekárnikov. Za 25 rokov ich nájmu mala zinkasovať 45 miliónov eur.

Zaujímavosťou je, že apartmány chcela prenajať jedna Kočnerova firma dvom iným jeho firmám. Ale keďže obchod nevyšiel, začal ušlý zisk požadovať od Unipharmy.

Je to rovnaké, ako keby ste plánovali kúpiť byt, ešte pred kúpou by ste ho prenajali vlastnej firme, ale keby kúpa bytu nakoniec nevyšla, žiadali by ste ušlý nájom od pôvodného vlastníka bytu.

Prečítajte si tiež: K Technopolu sa blíži karibská schránka, je blízka Kočnerovi Čítajte 

Bojnická firma na košickom súde

Kočner navyše zažaloval Unipharmu, hoci tá vôbec v obchode s apartmánmi nevystupuje. S Kočnerom celý čas rokovala firma Pharmaeduca. Aj súdy nakoniec rozhodli, že Kočner Unipharmu žalovať nemal.

Jurik si zatiahnutie distribučnej firmy do sporu vysvetľuje snahou Kočnera vytvoriť na firmu ekonomický tlak.

Nemáme žiadny záujem o akýkoľvek vlastnícky podiel v distribučnej spoločnosti na Slovensku a ani o podiel v Unipharme.

Penta

Unipharma je totiž podľa účtovných výkazov tridsaťkrát bohatšia než Pharmaeduca, vlastní majetok za dvesto miliónov eur. Naproti tomu Pharmaeduca je v podstate iba akousi cestovnou kanceláriou pre lekárnikov.

Kočnerove úmysly tušili v Unipharme podľa Jurika aj preto, že žaloba prišla z tristo kilometrov vzdialeného Okresného súdu Košice II. Unipharma a jej dcérska firma sídlia v Bojniciach, preto mal podľa zákona o žalobe proti nim rozhodovať Okresný súd Prievidza.

Začiatkom roka 2016 košický sudca Pažúr na základe Kočnerovej žiadosti, ktorá prišla so žalobou, predbežným opatrením zablokoval Pharmaeduce a Unipharme majetok. V podobných sporoch sa tak zvykne zabezpečiť majetok, aby sa firmy po možnej prehre nevyhýbali zaplateniu škody.

Uvoľniť majetok na opakované žiadosti lekárnikov dva roky odmietal, urobil to až vlani v decembri. Z výsluchov a dôkazov vyplynulo, že Unipharma ani nemala byť žalovaná, keďže s hotelovým biznisom nič nemá, napísal v súdnom rozhodnutí.

Sudca: Lekárnici nekonali v zlom

Vo štvrtok napokon Pažúr celú žalobu voči Pharmaeduce a Unipharme zamietol. Kočner podľa rozhodnutia nepreukázal, že za jeho prípadnú škodu by boli zodpovední lekárnici.

Tí z obchodu vycúvali pre nevyjasnený rozsah rekonštrukcie hotela Šport, čo sa súdu zdalo ako dostatočne dobrý dôvod. „Súd má za to, že zo strany spoločnosti Pharmaeduca nedošlo pri ukončení jednaní k úmyselnému konaniu v rozpore s dobrými mravmi,“ povedal sudca.

Vzhľadom na komplikovanosť celej zámeny apartmánov sa podľa súdu nedalo predpokladať, že k nej dôjde len na základe dohody o budúcom usporiadaní vzťahov z konca roka 2014, na ktorú sa odvolával Kočner.

Lekárnici navyše predložili aj e-maily aj esemesky s Kočnerom, z ktorých vyplýva, že on sám odmietal pokračovať v rokovaniach ešte predtým, než ich oni ukončili aj oficiálne. Podnikateľovi sa nepáčilo, aký rozsah rekonštrukcie si lekárnici predstavovali.

Doktori, ktorí zaplatia cudzí dlh

Hoci zatiaľ spor o 45 miliónov skončil v prospech lekárnikov, na jeho pozadí sa ukazuje prepojenie na ľudí blízkych podnikateľovi Norbertovi Bödörovi, ktorý má väzby na vládnu stranu Smer.

Práve vďaka firme Ergomed Poliklinika, ktorú spoluvlastní Bödörova dlhoročná obchodná spoločníčka, sa podarilo dostať celý spor s Unipharmou na súd v Košiciach. Využil na to dve zákonné pravidlá.

Ak niekomu požičiate peniaze, môžete sa podľa Občianskeho zákonníka dohodnúť s úplne inou osobou, že vám ten dlh splatí. Následne si môže peniaze vymáhať od osoby, ktorej ste ich požičali vy. Netreba na to súhlas dlžníka a vlastne o tom ani nemusí vedieť.

Zároveň iný zákon umožňuje, že ak žalujete rôzne firmy z rôznych regiónov, môžete si vybrať, kde podáte žalobu.

Kočner si na to vybral košickú firmu Ergomed Poliklinika, ktorá sľúbila, že mu z dlhu lekárnikov zaplatí stotisíc eur. Firma tak neurobila a Kočner si preto mohol vybrať, či Unipharmu, Pharmaeducu a Ergomed Polikliniku zažaluje v Prievidzi, alebo Košiciach.

Kliknite - obrázok zväčšíte.Kliknite - obrázok zväčšíte.

Spojka na Bödöra

Ergomed Poliklinika prevádzkuje východoslovenskú sieť zdravotníckych zariadení v Košiciach, Čani, Seni a Haniske.

Ešte v roku 2007 sa však zariadenia volali Ergomed ProCare a patrili do rovnomennej siete polikliník, ktoré vlastní finančná skupina Penta.

Penta v roku v roku 2009 z Ergomedu vycúvala, potom sa firma premenovala na Ergomed Poliklinika. „Fungovanie spoločnosti nenaplnilo naše obchodné očakávania,“ vysvetlil hovorca skupiny Gabriel Tóth.

Spolumajiteľom Ergomedu sa stala karibská schránková firma, ktorú zastupoval podnikateľ Tomáš Rajecký. Dnes ju Rajecký vlastní už priamo spolu so Silviou Krištofíkovou. Nie je známe, že by mali aj iné podnikanie v zdravotníctve.

Krištofíková podľa skorších zistení SME ovláda firmu Sater, ktorá istý čas vlastnila nitriansky hotel Zlatý Kľúčik. Chodili sa doň pravidelne baviť členovia Smeru a má blízko k Bödörovi, v roku 2011 hotelu požičal vyše milióna eur.

Novinári v marci pred hotelom nafotili Kočnerovo auto, bolo to mesiac po Kuciakovej vražde. Čo tam robil, odmietol povedať.

Krištofíková v minulosti podnikala s Janou Krištofíkovou a podľa zistení Kuciaka ide o príbuzné. Osoba s rovnakým menom bola v čase prideľovania dotácií pre Zlatý Kľúčik vedúcou sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva, ministrom bol Ľubomír Jahnátek. Jej meno sa objavovalo aj v zmluvách o čerpaní eurofondov.

Jahnátek sa v minulosti priznal, že s Bödörovým otcom Miroslavom chodí na poľovačky. Bödör st. vlastní bezpečnostnú službu Bonul, úspešnú vo verejných obstarávaniach. Na jej vianočných večierkoch opakovane vystúpil predseda Smeru Robert Fico.

Unipharma vidí Pentu

Silvia Krištofíková zároveň priamo s Bödörom podnikala dvanásť rokov vo firme Bokran . Svoj podiel mu najskôr v roku 2015 predala, aby ten vlani celú firmu predal agentúre Roko podnikateľa Petra Kubu.

Kuba udržiava dobré vzťahy s Jaroslavom Haščákom.

Tom Nicholson

V minulosti bol Kuba manažérom strany Nádej, ktorú údajný spis SIS Gorila opisuje ako politický projekt tajne budovaný partnerom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

„Kuba udržiava dobré vzťahy s Jaroslavom Haščákom ako aj s bývalými členmi dnes už takmer nefunkčného HZDS Vladimíra Mečiara,“ napísal v roku 2013 novinár Tom Nicholson.

Jurik na otázky, či za súdnym sporom s Kočnerom o 45-miliónový dlh vidí aj záujmy tretej strany, odpovedať jasne nechcel. Povedal len, že by sa nečudoval, keby za tým „bola Einsteinova“. Na tejto ulici v Bratislave sídli finančná skupina Penta.

Tvrdí, že v minulosti od nej viackrát dostal ponuku na predaj svojho podielu v Unipharme. „Odmietol som,“ tvrdí.

Unipharmu vraj nechcú

Penta pritom v čase, keď sa Uniprahma obchodovala na burze, vlastnila takmer desať percent akcií spoločnosti.

Lekárnici práve na skupovanie svojich akcií reagovali tým, že z burzy odišli a v stanovách firmy obmedzili prevody akcií mimo lekárnikov a ich rodín. Penta im svoj podiel predala.

Jurik na to obdobie nespomína v dobrom a vysvetľuje, že uzatvorenie firmy pred investormi bola reakcia práve na Pentu. „Od roku 2003 sme zo strany Penty atakovaní rôznymi pokusmi o nepriateľské prevzatie,“ tvrdí.

Finančná skupina tvrdí, že na Slovensku nechce vstúpiť na trh distribúcie liekov tak, že by kúpila nejakú existujúcu distribučnú firmu. „Nemáme žiadny záujem o akýkoľvek vlastnícky podiel v distribučnej spoločnosti na Slovensku a ani o podiel v Unipharme,“ povedal Tóth.

Penta vysvetľuje, že nákup distribučnej firmy jej nedáva ani ekonomický zmysel, lebo majú veľkú sieť lekární Dr. Max a tá si dokáže s distribútormi vyjednať výhodné podmienky.

Prečítajte si tiež: Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS Čítajte 

Penta: Ergomed je stará vec

Marian Kočner na prehratý spor s Unipharmou nereagoval. Momentálne je vo väzbe v súvislosti s podozrením z falšovania zmeniek Pavla Ruska a televízie Markíza za 70 miliónov eur. „Na slobode by mohol v trestnej činnosti pokračovať, aby si udržal svoje postavenie a vplyv,“ povedal Najvyšší súd. Obvinený je v troch rôznych ekonomických kauzách.

Spojiť sa s ním preto nie je jednoduché. Denník SME mu zaslal otázky ku kauze Unipharma cez obhajcu, ale reakcia sa dá čakať najskôr o niekoľko dní, keďže obhajca sa s ním najprv musí fyzicky stretnúť vo väzbe.

Rajecký zas označuje Jurikove podozrenia, že sa dohodol s Kočnerom, Pentou či Bödörom, aby zatlačili na Unipharmu, za „absolútnu hlúposť“. S nikým z nich vraj tento prípad nedohadoval.

Tvrdí, že Jurika ani nepozná a o Unipharme vie len to, že obchoduje s liekmi. Ako sa Ergomed zaplietol do sporu o apartmány, nechcel Rajecký komentovať s tým, že to považuje za obchodné záležitosti. Prisľúbil, že podrobnosti povie, keď sa celý spor právoplatne skončí. To isté povedal už vlani pre Aktuality.sk.

Aj Penta dôrazne odmieta špekuláciu, že by sa spojila s Kočnerom, aby nakoniec ovládla Unipharmu. Už v minulosti poskytla stanovisko, že s Kočnerom „skupina a ani jej predstavitelia nemali, nemajú a ani mať nechcú žiadne spoločné projekty“.

Tóth vysvetľuje, že odkedy pred desiatimi rokmi Ergomed predali, do firmy nezasahujú ani nemajú ako. „Neexistuje pre to žiadna spojitosť medzi naším vlastníckym podielom v Ergomede spred viac ako desiatich rokov a žalobami Mariana Kočnera,“ vraví Tóth.

Penta ani jej Privatbanka dlhodobo nekomentujú pôžičky pre Mariana Kočnera s odvolaním na bankové tajomstvo. Vo všeobecnosti Tóth povedal, že „ak banka poskytla nejakej spoločnosti v určitom čase a na určitý účel úver, a táto firma sa po nejakom čase dostane do pochybností, v žiadnom prípade to neznamená, že úver a pochybnosti spolu súvisia“.

Penta priznala, že vedela, že Kočner ponúka na slovenskom trhu spornú 45-miliónovú pohľadávku voči Unipharme, ale dodáva, že ich to vôbec nezaujímalo.

„Takáto pohľadávka pre nás nedávala zmysel, keďže sme už v minulosti podiel v Unipharme predali a prijali sme rozhodnutie, že nebudeme vstupovať na trh distribúcie liekov cestou kúpy existujúcich distribučných firiem na Slovensku,“ vysvetlil Tóth.

Pri Gorile zas Penta dlhodobo odmieta, že by boli pravdivé korupčné podozrenia zo spisu. „Sú pravdivé osoby, transakcie, kontext nie,“ povedal Haščák v roku 2012 v jedinom rozhovore o Gorile.

Aj Kuba v minulosti pre SME povedal, že Gorilu považuje za „kompilát milióna rôzne pozbieraných informácií“, ktorý vyrobil niekto z tajnej služby, aby s ním mohol obchodovať.

Kliknite - obrázok zväčšíte.Kliknite - obrázok zväčšíte.

Takto Kočner podniká

Informácia, že Kočner chodil po trhu a ponúkal pochybnú pohľadávku voči Unipharme, zapadá do obrazu o jeho podnikaní.

Postupoval tak aj v iných prípadoch, keď vyvolal mnohomiliónové spory a tie chcel následne speňažiť. „Obchodný prípad“ zvyčajne vychádza z klebiet na trhu o tom, komu by čo mohlo vyhovovať, keď už existuje reálna možnosť, že ovládne nejakú firmu alebo jej majetok, začne preň hľadať „investora“.

Kočnerovu stratégiu dobre ilustruje novodobá kauza Technopol . Do prípadu sa zaplietol až potom, čo podľa polície bývalá manželka dlhoročného riaditeľa ukradla akcie firmy Technopol Servis, teda prvotný impulz nešiel od neho. Denníku SME to potvrdili dva od seba nezávislé zdroje.

No potom na základe ukradnutých akcií Kočnerovi blízki ľudia Technopol ovládli a on sám chodil po trhu a celý prípad ponúkal najmä developerom. Kočnerovci totiž z Technopolu vyviedli najmä nehnuteľnosti a kancelársky vežiak v bratislavskej Petržalke je cenný preto, že sa dá zbúrať a na jeho mieste je možné postaviť rovnako vysoký vežiak, či už s kanceláriami, alebo bytmi.

Miest, kde sa dá stavať tak vysoko, je v Petržalke málo.

Rovnaký základ majú aj iné príbehy podnikateľa Mariana Kočnera - bytovka Glance House alebo golfové ihrisko v Báči.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
V denníku SME spolupracuje s prestávkou od septembra 2008. Pracoval aj v týždenníku Trend. Má na konte viacero novinárskych cien aj ocenenie Biela vrana. Pravidelne sa súdi so štátnymi orgánmi, ktoré zatajujú informácie. Facebook, Twitter

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu