BRATISLAVA. Ministerstvo obrany v súvislosti s výmenou rádiolokačnej techniky oslovilo až 12 krajín.
Informovala o tom hovorkyňa rezortu Danka Capáková.
Oslovili viaceré krajiny
Ministerstvo obrany oslovilo postupne Francúzsko, Holandsko, Izrael, Nemecko, Poľsko, Veľkú Britániu a Severné Írsko, USA, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Česko a Turecko.

Zvyšné krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) budú informované v priebehu septembra tohto roka.
Na projekt sedemnástich 3D rádiolokátorov vláda vyčlenila 155 miliónov eur, pričom sa počíta s obstaraním radarových systémov stredného, malého a blízkeho dosahu.
Rezort obrany bude po predložení ponúk postupovať spôsobom vláda - vláda (government to government), čo podľa kompetentných zaručuje transparentnosť a vylučuje akúkoľvek korupciu.
"Ministerstvo obrany oslovilo v súvislosti s obstaraním 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu vlády 12 krajín," informovala Capáková.
Rezort obrany oslovil formou dotazníka Request for Government Proposal vlády, ktoré majú kapacity na dodanie požadovaných rádiolokátorov.
Ostatné krajiny NATO budú o zámere Slovenskej republiky informované 17. septembra 2018 na stretnutí zástupcov národných riaditeľov pre vyzbrojovanie.
V prípade ich záujmu o participáciu na projekte obmeny rádiolokačnej techniky im bude dotazník zaslaný dodatočne," doplnila hovorkyňa.
Nové radary
Rezort obrany plánuje v časovom horizonte rokov 2018 až 2025 obstarať sedemnásť 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej rámcovej sume 155 090 000 eur vrátane DPH.
Spôsob obstarania priamym zadaním cez príslušnú vládu výrobcu čelí kritike odborníkov či opozície.
Podľa nich sa ministerstvo opäť úmyselne vyhýba medzinárodnej súťaži, ktorá by mohla priniesť nižšiu cenu.
Okrem radarov ministerstvo plánuje obstarať aj novú kolesovú techniku typu 8x8 a 4x4, pribudla aj súťaž na ľahké vozidlá 4x4 pick-up pre Vojenskú políciu.
Slovenským vojakom by mali pribudnúť do výzbroje aj ďalšie viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk či nadzvukové stíhačky typu F-16 Block 70/72, za takmer 1,6 miliardy eur.