Do národného kola prvého ročníka súťaže Učiteľ Slovenska sa mohli prihlásiť učitelia základných a stredných škôl, ale aj školitelia v online kurzoch. Nominovať ich mohla aj široká verejnosť. Nominácií bolo 312, prihlášku nakoniec poslalo presne sto pedagógov.

„Až 61 percent z prihlásených pôsobí na základných školách,“ bilancuje Juraj Hipš, zakladateľ Komenského inštitútu a riaditeľ Živice, ktorí sú organizátormi súťaže.
Prihlášky posudzovala odborná komisia a na výber finalistov mala jasne stanovené kritériá. Tie musia byť v súlade so svetovým formátom Global Teacher Prize. Zloženie prihlásených pritom jasne ukazuje, kto dominuje tejto profesii na Slovensku. „Učiteľské povolanie je u nás stále ženskou doménou. Zodpovedá tomu aj fakt, že vo finálovej desiatke máme iba dvoch mužov. Ani regionálne zastúpenie nebolo úplne rovnomerné. Takmer sa nevyskytovali nominanti z lokalít, kde sa hovorí po maďarsky alebo zo severovýchodného Slovenska. Naproti tomu prevažovali učitelia z okolia Bratislavy a miest, kde sídlia pedagogické fakulty,“ povedala Viera Kalmárová, hlavná školská inšpektorka a predsedníčka poroty.
Cena verejnosti
Na stránkach www.sme.sk budete môcť od polovičky septembra hlasovať a udeliť jednému z desiatich finalistov cenu verejnosti.
Porotu podľa Vladimíra Burjana, šéfredaktora časopisu Dobrá škola, zaujímalo, aké metódy a prístupy používajú pedagógovia počas vyučovania, aby sa čo najviac žiakov v triede učilo a napredovalo. Zavážilo aj to, či sa o svoje skúsenosti delia s kolegami, či napríklad píšu blogy alebo sa zúčastňujú na konferenciách o vzdelávaní.

,,Nemyslím si, že naši finalisti sú jediní najlepší učitelia na Slovensku. V každej škole sú dobrí pedagógovia, len títo mali odvahu dať o sebe a o svojej práci vedieť,“ povedala Vlasta Dúbravová, lektorka pre vzdelávanie detí a dospelých.
Desiati finalisti sa na začiatku školského roka stretnú s celou komisiou vo Vzdelávacom centre v Zaježovej. ,,Chceme ich spoznať, aby sme videli, aké sú to osobnosti, aké majú vyučovacie hodiny, ale rovnako nás zaujímajú ich osobné príbehy,“ uzatvára Štefan Porubský, dekan Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.
Prvý víťaz súťaže bude známy v októbri. Čaká ho odmena 5-tisíc eur a cesta na svetové finále Global Teacher Prize 2019 v Dubaji.