Slovensko patrí podľa medzinárodných prieskumov v rámci Európskej únie medzi krajiny, ktoré majú s drogami menší problém.
Najrozšírenejšou zakázanou látkou na Slovensku je kanabis, ktorý podľa prieskumu Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť z roku 2015 niekedy v živote vyskúšala takmer tretina mladých ľudí a každý jedenásty túto látku užíval v predchádzajúcom roku.
Dominantnou drogou na Slovensku je aj metamfetamín, respektíve pervitín. Práve za drogovú trestnú činnosť s touto látkou bol na osem rokov odsúdený herec Dušan Cinkota, ktorého nedávno po šiestich rokoch prepustili z väzenia.
Užívatelia drog, ktorí sa dostanú na liečenie, sú najčastejšie slobodní mladí muži, ktorí majú nižšie vzdelanie a sú nezamestnaní.
„Nemajú zázemie, možnosti osobného rozvoja, pracovného uplatnenia. Záväzky nás nútia k inej osobnej zodpovednosti, lebo musíme fungovať a žiť pre iných,“ vysvetľuje Barbora Kuchárová, riaditeľka občianskeho združenia Prima, ktoré sa dlhodobo venuje drogovej problematike na Slovensku.

Za posledných desať rokov sa podľa nej veľa zmenilo v prístupe slovenskej spoločnosti k závislým.