SME

Minúta po minúte 1968: Mimoriadne vyhlásenie - Okupujú nás, zachovajte pokoj

Okupácia mala vyše sto obetí.

(Zdroj: Stanislav Mastiš)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zdroje: Ústav pre štúdium totalitných režimov - Česká republika, Ústav pamäti národa - Slovensko

Odoberajte:Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS | Podbean

Minútou po minúte sme si pripomenuli 50. výročie okupácie Československa:

00:01 Historická minúta po minúte denníka SME z 20. a 21. augusta 1968 končí. Okupácia si až do novembra vyžiadala podľa najnovších výskumov 137 obetí, z toho minimálne 37 na Slovensku. Udalosti však pokračovali ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sovietske okupačné vojská najskôr zatkli Alexandra Dubčeka a jeho najbližších spolupracovníkov a prepravili ich do Moskvy, už 23. augusta 1968 za nimi vycestoval aj prezident Ludvík Svobou s Gustávom Husákom, Martinom Dzúrom a Bohuslavom Kučerom do Moskvy.

Okrem nich sa na rokovania do Moskvy dostavil aj Vasiľ Biľak, Alois Indra a Jan Piller.

Na rokovaniach donútila sovietska delegácia na čele s Leonidom Brežnevom podpísať československých predstaviteľov Moskovský protokol, ktorý znamenal koniec Pražskej jari a začiatok normalizácie.

Na čelo režimu sa v roku 1969 dostal Gustáv Husák, pod ktorého vedením sa odohrali rozsiahle stranícke čistky. Počas nich vyhodili zo zamestnania zhruba 350-tisíc ľudí. Mnohým mladým znemožnili štúdium.

Tisíce ľudí dobrovoľne alebo z donútenia opustili republiku a vrátili sa až po páde komunizmu v novembri 1989. Ruské okupačné vojská zostali na území Československa až do roka 1991.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

00.00 Do rozhlasu doručili nariadenie vojenského veliteľa Prahy o zákaze vychádzania od 22.00 do 5.00 h.

23.40 Pred budovou ČTK v Prahe stojí desať nákladných áut so sovietskymi vojakmi. Obsadzujú všetky pracoviská a redaktorom zakázali dvíhať telefóny. Hodinu na nich mierili samopalmi.

23.30 V New Yorku zasadá Bezpečnostná rada OSN, ktorá rieši situáciu v ČSSR. Minister zahraničných vecí Jiří Hájek telefonuje z Belehradu, kde je na návšteve, na československú misiu pri OSN.

Veľvyslanec Jan Mužík mu odkazuje, že z Prahy prišlo nariadenie, aby sa na rokovaní nezúčastnil. Hájek prikazuje Mužíkovi, aby sa na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN zúčastnil a tlmočil stanovisko, že vláda odsudzuje okupáciu.

Sovietsky veľvyslanec pri OSN Jakov Malik zdôrazňuje, že vojská prišli na žiadosť československej vlády a pre údajné nebezpečenstvo napadnutia krajiny zo Západu.

V prejavoch väčšiny členov Bezpečnostnej rady OSN – najmä zástupcov USA, Veľkej Británie, Kanady, Dánska či Paraguaja zaznievajú slová o agresii, okupácii a invázii cudzích vojsk. Prijatie rezolúcie odsudzujúcej okupáciu vetuje Sovietsky zväz ako stály člen BR OSN.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

22.30 V Československom rozhlase odvysielali druhý prejav prezidenta. Ludvík Svoboda apeloval na rozvážne správanie sa občanov. Medzitým okupačné vojská obsadili Východoslovenské tlačiarne v Košiciach.

22.25 Streľba v Prahe s prestávkami trvala približne 30 minút.

22.00 Sovietske vojská zapálili v Prahe svetlice a následne začali strieľať do vzduchu.

21.00 Námestník ministra vnútra Miloš Jakeš, ktorý podporoval inváziu, volal zo sovietskeho veľvyslanectva Šalgovičovi. Podľa neho prišla na veľvyslanectvo skupina príslušníkov ŠtB a sťažovala sa, že Šalgovič bol pri invázii málo aktívny.

20.30 V Košiciach hlásia okrem mŕtvych aj 36 ťažko zranených po streľbe sovietskych vojakov.

19.30 Futbalový zápas medzi domácim Spartakom Trnava a Crvenou zvezdou Belehrad zrušili pre zákaz vychádzania. „Dňa 21. augusta 1968 sa malo hrať v Trnave finále Stredoeurópskeho pohára. Spartak proti CZ Belehrad.

Bol vyhlásený zákaz zhromažďovať sa, otec ma aj tak zobral autom na štadión. Cestou sme stretali vojenské vozidlá, mal som vtedy 12 rokov,“ spomína Štefan Horváth, dnes sekretár fanklubu Spartaka a veľký fanúšik.

„Náš súper ani nevyšiel z vtedajšieho hotela Karpaty (pri dnešnej budove VÚB banky pri štadióne). Zápas zrušili pre spomínaný zákaz a diváci mohli vidieť iba tréning našich futbalistov,“ dodal Horváth.

19.00 Na Staromestské námestie v Prahe prichádza sprievod ľudí. Na jeho čele sú mladí ľudia so zakrvavenou štátnou vlajkou.

18.00 V hoteli Praha sa stretli niekoľkí členovia strany a určili delegáciu, ktorá mala ísť k veľvyslancovi Sovietskemu zväzu Stepanovi Červonenkovi žiadať o nadviazanie kontaktu s vedením vojsk.

17.00 Predsedu vlády Oldřicha Černíka odviedli z budovy predsedníctva vlády na letisko.

„Černík, pri tom, ako ho v Prahe nakladali do lietadla, kričal, aby ho zastrelili v rodnej zemi,“ povedal v rozhovore pre SME historik Oldřich Tůma z Ústavu pre súčasné dejiny Českej akadémie vied.

Prezident prijal členov vlády. Požadovali prepustenie Černíka. Svoboda ich ubezpečil, že bez legálnej vlády neurobí žiadne rozhodnutie a o prepustení zatknutých predstaviteľov ÚV KSČ bude rokovať.

Prečítajte si tiež: Dubček kľučkoval, ale Brežnev ho odhalil. Poslal k nám tanky Čítajte 

16.30 V zvláštnej situácii sa počas okupácie ocitli príslušníci Československej ľudovej armády, ktorá dostala rozkaz neodporovať okupantom.

Historik Prokop Tomek opísal v Čiernej knihe okupácie zaujímavý fenomén – veľké množstvo samovrážd československých vojakov.

„Kompletné údaje zatiaľ nie sú k dispozícii. Vieme, že počas roka 1968 (nie je jasné, koľko pred 21. augustom 1968 a po ňom) spáchalo dokonanú samovraždu 57 vojakov základnej služby a 601 (!) sa o ňu pokúsilo, ďalej, že 20 vojakov z povolania spáchalo samovraždu a 24 sa o ňu pokúsilo. To je veľmi vysoké číslo,“ uviedol pre SME Tomek.

Atmosféru v armáde opísal Cyril Sidor z Partizánskeho, ktorého zastihla okupácia na základnej vojenskej službe v Prahe.

Prečítajte si tiež: Spomienky na august 1968: Rusi čakali útok. Ale koho? Čítajte 

16.00 Prezident Svoboda prijal na Pražskom hrade vedúcich predstaviteľov konzervatívneho krídla KSČ podporujúcich inváziu.

Ich návrh na vytvorenie robotnícko-roľníckej vlády odmietol a ďalšie rokovanie podmienil tým, aby na nich boli členovia predsedníctva ÚV KSČ a legálna vláda.

15.20 Západ augustovú inváziu do Československa vlažne odsúdil, ale to bolo všetko. Z pohľadu Západu išlo o vnútornú záležitosť komunistického bloku, ktorého pevnou súčasťou Československo – aj napriek obrodnému procesu – stále bolo.

Proti okupácii protestovala na rôznych miestach Európy skôr verejnosť – ako napríklad na tejto fotografii z fínskych Helsínk.

15.00 Na námestí vo Zvolene si zamestnanec JRD Banská Bystrica Jozef Levák ľahol do cesty kolóne obrnených vozidiel, aby im zabránil v ďalšej jazde. Veliteľ napriek tomu vydal pokyn pokračovať a tank Leváka prešiel.

Príbehy obetí augustovej invázie, ale aj dvadsať rokov trvajúcej okupácie Československa zachytili historici Prokop Tomek a Ivo Pejčoch v Čiernej knihe okupácie. Prečítajte si niektoré z nich.

Prečítajte si tiež: Neriadený tank zničil dom a zabil človeka. Prípad utajili Čítajte 

14.35 Národné zhromaždenie odsúdilo okupáciu a žiada odchod vojsk.

V celom východoslovenskom kraji obyvateľstvo horúčkovito vykupuje potraviny, ktorých sa už prejavil nedostatok. Zvýšený nákup je zaznamenaný aj pri liečivách.

Obyvateľstvo vo východoslovenskom kraji s rozhorčením odsudzuje okupáciu ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy. Hovoria, že je to naša tragédia a nešťastie pre celý socialistický tábor, píše v správe náčelník správy ŠtB podplukovník Dovina.

14.00 Stovky občanov Československa zastihne okupácia ich vlasti mimo domova – na dovolenke či na študijnom alebo pracovnom pobyte v zahraničí. Mnohí z nich sa už nevrátia. Ďalšie tisícky Čechov a Slovákov opustia svoju rodnú krajinu v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch.

Prečítajte si príbehy emigrantov Dušana Tótha a Yuriho Dojca, ktorí sa rozhodli, že nebudú žiť v okupovanom Československu.

Prečítajte si tiež: Okupácia 1968: Cez hranice sme prenášali periny (spomína Tóth) Čítajte 

13.30 Ani v Detve nečaká sovietsku vojenskú kolónu prívetivé privítanie. Zhromaždený dav zasype okupantov rôznymi predmetmi, vojaci reagujú streľbou, po ktorej zomiera Štefan Zdechovan a Rudolf Gavorník.

V centre Trnavy ľudia skandujú: „Hitler, Kosygin, jednej matky syn!“

13.00 Odpor proti okupantom má rôzne podoby. Mária Konečná v liste spomína, ako sa 21. augusta ocitla sovietska vojenská kolóna v Kysaku, „neprejazdnej“ dedine na východnom Slovensku.

Prečítajte si tiež: Spomienky na august 1968: Otočili tabule, tanky skončili v poli Čítajte 

"Nespomínam si na nikoho, kto by si myslel, že sa stala dobrá vec. Všetci čakali len to najhoršie," hovorí pre SME novinár Marián Leško.

Cez Ostrovany pri Sabinove vtedy ruské tanky neprechádzali. Matka ho poslala pred potraviny, aby sa postavil do radu. "Povedala mi, že bude vojna a treba urobiť aspoň nejaké zásoby."

12.30 Napätá situácia je aj v Bratislave, kde sa nahnevaní obyvatelia snažia diskutovať s vojakmi. K vyhroteniu situácie dôjde na Šafárikovom námestí, keď sovietski vojaci reagujú na lietajúce betónové kocky streľbou.

Pred budovou Univerzity Komenského zomiera po zásahu odrazenou guľkou 15-ročná študentka Danka Košanová, streľbu neprežije ani kapitán Československej plavby dunajskej Ján Holík a robotník z Bojníc Stanislav Sivák. Jozefa Szvityela postrelili do chrbta pred budovou pošty na Námestí SNP. V novembri na následky zranenia zomrel.

Ako vyzerali prvé hodiny okupácie v Bratislave, opisuje Dušan Badura, ktorý sa vybral do ulíc so svojim kamarátom Romanom Zelenayom, synom známeho rozhlasového reportéra Gaba Zelenaya a ponovembrovým slovenským politikom.

Prečítajte si tiež: Spomienky na august 1968: Davaj fiľma! Mieril na mňa samopalom Čítajte 

12.15 Tank narazil v českej obci Krumvíř do domu, kde zranil mladé dievčatá. Jednej z nich museli amputovať nohu.

V Trnave platí zákaz podávania liehových nápojov v celom okrese.

"Bola som po maturite a chodila som brigádovať. Ráno som šla do práce a všade boli tanky," spomína Zuzana Ďurišová, sudkyňa Najvyššieho súdu.

"Bolo to niečo strašné. Šla som ďalej do mesta, kde všetci behali. Povedali nám, že idú aj ďalší vojaci, tak sme sa utekali schovať. Nevedela som, čo si o tom myslieť. Absolútne som tomu nerozumela. Vo sne mi niečo také nenapadlo. Bol to šok.“

12.00 V Prahe sa stretlo 22 členov a kandidátov predsedníctva ÚV KSČ. Podporili vyhlásenie predsedníctva ÚV KSČ a žiadali prepustenie Dubčeka a ďalších.

Kanada, Dánsko, Francúzsko, Paraguaj, Veľká Británia a USA žiadajú zvolanie Bezpečnostnej rady OSN.

11.30 Československý rozhlas opäť vysiela. Obnovuje svoje vysielanie z pohotovostného pracoviska na Žižkove.

Sovietski vojaci, ktorí obsadili ulice československých miest, sú často zmätení. Podľa svedkov mnohí ani netušia, kde sa nachádzajú.

„Na jednom tanku sedel mládenček a zakrýval si rukami tvár. Bombardovali ho otázkami a on nevedel odpovedať. Nevedel, kde je, nevedel, prečo je tam, kde je. Keď si jednou rukou odohnal muchu, zazrel som mu v oku slzu,“ spomína bývalý šéfredaktor časopisu Roháč Ladislav Szalay.

Prečítajte si tiež: Spomienky na august 1968: Preboha, veď to sú smotroši Čítajte 

11.00 V Poprade reagujú príslušníci vojenskej kolóny na lietajúce kamene a protesty občanov streľbou. Zomiera po nej Jozef Bonk, strojný zámočník z osady Ondrejova Hôrka pri Poprade.

Pri prejazde vojenských kolón cez Košice zomiera po streľbe sedem ľudí. „V Košiciach sa približne 400 občanov na Námestí osloboditeľov pokúšalo zastaviť vojakov stavaním barikád na križovatkách, hádzaním kameňov na vojakov, ako aj zastavením električiek. K zúfalým útokom na prechádzajúce sovietske vojská dochádzalo počas celého prvého dňa okupácie. Také odvážne reakcie obyvateľov ako v Košiciach sa však nevyskytovali často. Na iných miestach to bolo najmä v Prahe, Bratislave alebo Liberci,“ vysvetlil pre SME Prokop Tomek z VHÚ v Prahe.

Ako vyzerala situácia v Košiciach v prvý deň okupácie si môžete pozrieť na unikátnych fotografiách Rada Mlýneka.

Tank v Rožňave zachytil Štefana Ciberaja a pritlačil ho k stene domu. Pri prevoze do nemocnice zomrel.

Na námestí v Liberci náhle vybočil z rady tank, prerazil stĺpy a zrútili sa časti dvoch domov. Na mieste zomrel Miroslav Čížek a ďalších deväť ľudí bolo zranených.

10.20 Mimoriadna schôdza sa skončila po štvrť hodine. Zhromaždenie prijalo výzvu Jediné riešenie – odchod vojsk.

„Keby okupácia Československa piatimi armádami Varšavskej zmluvy nemala byť v najkratšej dobe ukončená, tak všetky dôsledky za ďalší vývoj v tejto krajine pôjdu na vrub krajín, ktoré nás okupujú. Domnievame sa, že žiadna kolaborantská vláda nedokáže presvedčiť československý ľud, že socializmus sa dá budovať pod bodákmi, hoci spojeneckých a bratských armád. Taká vláda (aj keby náhodou došlo k jej vytvoreniu) bude československým ľudom nenávidená a izolovaná, pod vedením takej vlády sa Československo skutočne stane veľmi slabým miestom Varšavskej zmluvy.“

Delegácia predsedníctva odišla na sovietske veľvyslanectvo s prijatým vyhlásením.

Prečítajte si tiež: Bratislava 1968 vs. 2018: Čo sa zmenilo v jej uliciach okrem ruských tankov Čítajte 

10.07 Začala sa mimoriadna schôdza Národného zhromaždenia.

10.00 Ústredného riaditeľa Československej televízie Jiřího Pelikána zatkli v budove riaditeľstva. Sovietske jednotky začali vypratávať redakciu a tlačiareň Rudého práva.

9.00 Do kancelárie prvého tajomníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka prišla skupina sovietskych dôstojníkov a príslušníci ŠtB, ktorých tam poslal Viliam Šalgovič. Dubčekovi, Kriegelovi, Smrkovskému a Špačkovi oznámili, že ich zatkli z poverenia revolučného tribunálu, ktorý vedie Alois Indra. Následne ich odviedli preč.

ŠtB monitoruje situáciu v Košiciach, kde sa zhromaždilo niekoľko stoviek obyvateľov, prevažne mladých ľudí.

„Kolóny prechádzajúcich vojsk boli zastavené a z davu boli do nich hádzané kamene, tehly a iné predmety. Mnoho áut bolo takto poškodených. Z niektorých áut vystrelili výstražné salvy.“

Na krvavý 21. august v Košiciach si zaspomínal pre SME bývalý chirurg a dnes 76-ročný dôchodca Anton Kopčák.

Prečítajte si tiež: Spomienky na august 1968: Ošetrili sme všetkých, aj sovietskych vojakov Čítajte 

V južných Čechách sa spojili jednotky z NDR s oddielmi, ktoré vyrazili z Maďarska cez Slovensko a južnú Moravu. Vojská tak obkolesili celé Československo.

V Brne zraní náhodná streľba sovietskych vojakov Josefa Žemličku. Zomrel pri prevoze do nemocnice.

08.30 Československý rozhlas vysiela príhovor prezidenta Svobodu. Ľudí v ňom vyzýva, aby zachovali rozvahu a aby v záujme republiky zabránili nepremysleným činom.

Načítavam video...

Do budovy Československej televízie v Prahe vtrhli vojaci, prerušili vysielanie, vyhnali zamestnancov a rozstrieľali televízne zariadenia. Obsadili aj štúdio rozhlasu na Vinohradskej triede. Vysielanie podľa dohody prevzalo ostravské štúdio.

V Liberci začali vojaci bezdôvodne strieľať. Zabili šiestich ľudí.

08.00 Sovietske jednotky obsadili budovu Československého rozhlasu na Zochovej ulici v Bratislave aj budovu ministerstva vnútra v Prahe.

Riaditeľ ČTK Miroslav Sulek priniesol do redakcie vyhlásenie od skupiny členov ÚV KSČ o podpore okupantov. Redaktori ČTK však odmietli text vydať.

Atmosféru v Bratislave počas okupácie, ale aj v období Pražskej jari a v čase normalizácie opisuje spisovateľ Miroslav Pius, muž zo známej dobovej fotografie.

Prečítajte si tiež: Spomienky na august 1968: Rusi choďte domov! Vyskočil na tank a kričal, až zachrípol Čítajte 

Zamestnanci a robotníci VSS Košice podľa aktuálneho záznamu ŠtB prestali pracovať a začali sa rozchádzať. Neuposlúchli ani výzvu riaditeľa.

„Odôvodňovali to tým, že v danej situácii nemôžu pracovať a zameškanú zmenu odpracujú inokedy. Pritom žiadali zbrane, že sú ochotní bojovať.“

(zdroj: SME)

07.40 Po celom Československu vychádzajú ráno mimoriadne vydania denníkov. Kúpte si v stánku aj špeciálne SME.

07.30 V Prahe na Vinohradskej triede v okolí Československého rozhlasu sa stupňuje napätie a umierajú ľudia. Vojaci okupačnej armády sa dostávajú do konfliktu s obyvateľmi, ktorí vyšli do ulíc.

Pri rozhlase doslova rozstrieľajú elektrotechnika z Kolína Vladimíra Hnulíka.

Pri rozhlase umiera aj slovenský stavebný robotník z Lučatína Milan Lamper, Pražan Bedřich Řepa je smrteľne zranený v Mánesovej ulici a dôchodcu Josefa Hanusa zabijú odrazené projektily v jeho byte.

Pri explózii tanku zomreli Ivan Laita, Jaroslav Švec, Jaroslav Málek a Jaroslav Novák. Pri požiari domu zhorel Jan Baborovský a po skoku z okna horiaceho domu sa zabili Jiří Klapka a Pavel Albert.

Jaroslav Kubeš, Josef Reichel, Milan Kadlec, Václav Sadílk a Mario Musich zomierajú po náraze nikým neriadeného nákladného auta, ktoré niekto nasmeroval na dav demonštrantov pred reštauráciou Hajnovka pri budove Československého rozhlasu.

Jan Jenšovský zomiera na následky strelného poranenia. Tank zrazí Zdeňka Příhodu a Zdeňka Wintera. Na Karlovom námestí zastrelili Jindřicha Krahulca.

Dav občanov v Bratislave uzavrel Jesenského ulicu na vjazde do Štúrovej tak, že do cesty postavili krížom autobus MHD a vozidlá. Bolo tam približne 600 ľudí.

07.00 V Prahe sa ozýva streľba. Sovietski vojaci rozstrieľali fasádu Národného múzea v Prahe v domnení, že útočia na budovu Českého rozhlasu.

06.30 Rozhlas vysiela výzvu členom predsedníctva Národného zhromaždenia, aby sa dostavili na zasadnutie. Vyzval aj delegátov KSČ, aby sa zúčastnili na mimoriadnom XIV. zjazde strany v Prahe-Vysočanoch.

06.00 Rozhlas vysiela Dubčekov odkaz. Vyzýva v ňom ľudí, aby nastúpili do práce ako zvyčajne. Šalgovič sa opakovane snaží zastaviť rozhlasové vysielanie. Prezident Ludvík Svoboda telefonuje so sovietskym lídrom Leonidom Brežnevom.

Členovia ÚV KSČ podporili vyhlásenie predsedníctva strany. Delegáciu, ktorá chcela rezolúciu odovzdať Dubčekovi, vojaci nevpustili do budovy ÚV KSČ.

05.15 Z územia Nemeckej demokratickej republiky začala vysielať stanica Vltava, ktorá podporuje inváziu. Československý rozhlas upozorňuje, že ide o nelegálny vysielač a nemá s ním nič spoločné.

05:05 Bratislavské Námestie SNP, Štúrova ulica, Ulica čsl. armády a Jesenského ulica boli obsadené vojenskou technikou a tankami. Na Jesenského ulici došlo k streľbe.

05.00 Na letisko v Prahe prilietajú člen Politbyra KSSZ Mazurov a veliteľ vojsk Pavlovskij.

05.00 Prvého tajomníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka a ďalších predstaviteľov komunistickej strany zadržali sovietski vojaci.

04.30 Pred budovu ÚV KSČ v Prahe prichádzajú prvé obrnené vozidlá. Na mieste jeden z vojakov ťažko zraní Antonína Jarušeka z Čakovíc, ktorého odvezú do nemocnice s prestrelenou lebkou.

Československý rozhlas začína s ranným vysielaním. Po tom, ako predseda Národného zhromaždenia ČSSR Josef Smrkovský nariadil opäť zapnúť vysielače na stredných vlnách, si mnoho obyvateľov prvýkrát vypočuje celé znenie Prevolania ku všetkému ľudu Československej socialistickej republiky.

04.25 Malackami začínajú prechádzať vojská Varšavskej zmluvy. Vojská v meste nezastavujú, ale postupujú smerom na Břeclav. Časť vojsk zastavila medzi obcami Kostolište a Gajary.

04.20 Agentúra TASS vysiela, že vojská Varšavskej zmluvy vstúpili na územie Československa na žiadosť nemenovaných straníckych a štátnych činiteľov.

04.15 Okupácia už má prvé obete. Jeden z tankov v obci Šulekovo pri Leopoldove zachytil Viktóriu Rybárovú. Na druhý deň zomrela.

Vojenská kolóna, ktorá prechádzala cez obec Topoľníky v dunajskostredskom okrese, zrazila Alojza Zsigárdiho. Pokúšal sa upokojiť splašené kone. Tie ho však odhodili rovno pred ťažkú vojenskú techniku. Na mieste zomrel.

03.30 Prvé sovietske jednotky sa objavili na hraniciach medzi Československom a NSR.

03:20 V Liberci hlásia prvé incidenty po konfrontácii s okupačnými vojskami. Vojaci strieľajú zo samopalov. Zasiahnu do hlavy 20-ročného Miroslava Vlčka, ktorý, našťastie, prežije.

Na brnenskom letisku vysadili ťažké dopravné lietadlá Antonov An-12 príslušníkov sovietskej vzdušnej divízie.

03.15 Sovietski výsadkári zatkli predsedu vlády Oldřicha Černíka.

03.10 Nemecká spolková republika vyhlásila plnú pohotovosť hraničnej polície.

03.00 K budove ČTK na Opletalovej ulici v Prahe prichádza päťčlenná skupina príslušníkov ŠtB s cieľom zamedziť vstup zahraničným novinárom.

Na Námestí SNP v Bratislave počas prechodu kolóny tankov si jeden z prizerajúcich mladíkov ľahol pod prichádzajúci tank, ktorý ho obišiel. Neznámy mladík z miesta ušiel.

02.15 Zasadnutie predsedníctva ÚV KSČ sa skončilo.

Všetky telefónne spojenia medzi Prahou a Viedňou sú prerušené. Cesta z ruzyňského letiska do stredu Prahy je zablokovaná kolónou sovietskych vojakov na tankoch aj transportéroch. Ľudia sa začali prebúdzať na hluk.

02.00 Vo Washingtone mimoriadne rokuje Národná bezpečnostná rada USA. Väčšina z desiatich účastníkov neodporúča akúkoľvek reakciu na okupáciu Československa. Poškodilo by to vzťahy so Sovietskym zväzom v ére citlivých rokovaní o odzbrojení. Generál Earle Wheeler doslova konštatoval, že nie je nič, čo by Spojené štáty americké mohli z vojenskej stránky spraviť.

02.00 Obsadzovanie Československá okupačnými vojskami pokračuje. Na pražskom letisku pristávajú v minútových odstupoch dopravné lietadlá s vojakmi elitnej sovietskej 7. gardovej výsadkovej divízie, ktorá je vyzbrojená tankami aj obrnenými transportérmi. Nebo nad Československom kontrolujú sovietske stíhačky a vrtuľníky.

01.55 Celé znenie prevolania počujú iba poslucháči rozhlasu po drôte. Rozhlasový vysielač na stredných vlnách je totiž na príkaz Karla Hoffmanna, riaditeľa Ústrednej správy spojov, vyradený hneď, ako zaznejú prvé vety prevolania.

01.55 Rozhlas vysiela Prevolanie ku všetkému ľudu Československej socialistickej republiky.

„Včera, dňa 20. augusta 1968 okolo 23. hodiny prekročili vojská Zväzu sovietskych socialistických republík, Poľskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky, Maďarskej ľudovej republiky a Bulharskej ľudovej republiky štátne hranice Československej socialistickej republiky.

Stalo sa tak bez vedomia prezidenta republiky, predsedníctva Národného zhromaždenia, predsedníctva vlády i prvého tajomníka ÚV KSČ a bez vedomia týchto orgánov.

V týchto hodinách zasadalo predsedníctvo Ústredného výboru (ÚV) Komunistickej strany Československa (KSČ) a zaoberalo sa prípravou XIV. zjazdu strany. Predsedníctvo ÚV KSČ vyzýva všetkých občanov republiky, aby zachovali pokoj a nekládli postupujúcim vojskám odpor, pretože obrana našich štátnych hraníc je teraz nemožná. Preto ani naša armáda, bezpečnosť a Ľudové milície nedostali rozkaz k obrane krajiny.

Predsedníctvo ÚV KSČ považuje tento akt za odporujúci nielen základným zásadám vzťahov medzi socialistickými štátmi, ale za popretie základných noriem medzinárodného práva.

Predsedníctvo ÚV KSČ.“

Načítavam video...

01:45 Približne za desať minút plánuje rozhlas odvysielať mimoriadne vyhlásenie.

01.45 Maďarské jednotky obsadili kasárne v Štúrove. Vojakov základnej služby vyhnali a dôstojníkov začali vypočúvať.

01.40 Sovietske vojská sú už na letisku v Prahe. Pristáli tam dve lietadla s desiatkami vojakov a obsadzujú letiskové budovy, z ktorých vyháňajú personál aj cestujúcich.

01.35 Člen predsedníctva ÚV KSČ Zdeněk Mlynář diktuje telefonicky do rozhlasu text Prevolania ku všetkému ľudu Československej socialistickej republiky. "Za malý okamih bude československý rozhlas vysielať mimoriadne dôležitú správu," hlási Vladimír Fišer. O druhej majú pre pravidelnú údržbu vypnúť hlavné vysielače.

01.31 V budove Československého rozhlasu v Prahe sa s napätím čaká na vyhlásenie predsedníctva ÚV KSČ. To však stále neprichádza. Hlásateľ Vladimír Fišer preto upozorňuje poslucháčov, aby zobudili svojich susedov a počkali na dôležité informácie, ktoré sa čoskoro objavia vo vysielaní.

01.30 Predsedníctvo ÚV KSČ schvaľuje znenie textu Prevolanie ku všetkému ľudu Československej socialistickej republiky. Za hlasovali František Barbírek, Oldřich Černík, Alexander Dubček, František Kriegel, Jan Piller, Josef Smrkovský a Josef Špaček, proti hlasovali Vasil Biľak, Drahomír Kolder, Emil Rigo a Oldřich Švestka. Medzi oboma krídlami panuje veľké napätie, Dubček zvažoval aj rezignáciu.

01.20 Skupina príslušníkov ŠtB prišla do budovy Československého rozhlasu na Vinohradoch. Príslušníci ŠtB do ničoho nezasahajú, hlási živá rekonštrukcia Českého rozhlasu. Zamestnanci československého rozhlasu sa pripravujú na mimoriadnu situáciu.

01.15 Verejná bezpečnosť posilňuje poriadkovú službu vo veľkých mestách.

01.05 V Ipeľskom Predmostí sa strieľa. Člena Verejnej bezpečnosti Jozefa Mačaja postrelili maďarskí vojaci, lebo im odmietol vydať zbraň.

00.55 Viliam Šalgovič nariadil náčelníkom krajských správ Zboru národnej bezpečnosti, aby vyhlásili pohotovosť, obsadili vysielačky rádioamatérov a zabezpečili vysielanie len tých relácií, ktoré budú nabádať k verejnému poriadku a pokoju.

00.30 Príslušníkov odboru pasovej kontroly v Slovenskom Novom Meste odzbrojili maďarskí vojaci a izolovali ich v jednej miestnosti. Na zásah zástupcu náčelníka správy ŠtB im vrátili zbrane. „V súčasnom čase je ešte prerušené s týmito telefónne spojenie. Telefónne spojenie je prerušené tiež s odborom pasovej kontroly Vyšné Nemecké,“ zaznamenáva československá tajná polícia.

00.25 Prvý tajomník ÚV KSČ Alexander Dubček predvoláva ministra obrany Martina Dzúra na rokovanie vlády. Podľa dostupných informácií však Dzúra zadržiavajú sovietski vojaci.

00.20 Minister národnej obrany Dzúr vydáva rozkaz: ponechať všetky jednotky v kasárňach, štáby povolať na pracovisko, zakázať opustenie posádky a zakázať použitie zbraní, a to za všetkých okolností. Sovietskym vojskám na našom území má byť poskytnutá maximálna všestranná pomoc.

Nie všetci velitelia však toto rozhodnutie rešpektujú.

00.10 Oddelenie pasovej kontroly v Hraničnej pri Hornáde obsadili maďarské vojská, odzbrojili príslušníkov Verejnej bezpečnosti a strážia ich na chodbách ich bytov. Telefonické spojenie s Hraničnou pri Hornáde je prerušené.

00.08 Všetky lety z letiska Praha-Ruzyně sú pozastavené.

00.07 Rakúsko uzavrelo hranice s Československom a Maďarskom.

00.05 Na zasadnutie predsedníctva ÚV KSČ, ktoré rokuje v Prahe už od skorého popoludnia, prišiel prezident Ludvík Svoboda a minister vnútra Josef Pavel.

20. augusta 24.00 Štátna bezpečnosť vyhlásila úplnú pohotovosť.

20. augusta 23.50 Československý rozhlas sa pripravuje na vysielanie mimoriadneho oznámenia. Žiadosť o prípravu vysielania prišla zo sekretariátu prvého tajomníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka.

20. augusta 23.45 Na rozkaz námestníka ministra vnútra Viliama Šalgoviča, ktorý sa podieľal na plánovaní invázie, sa posilňuje ochrana objektov Ústredného výboru KSČ aj budovy ministerstva vnútra.

20. augusta 23.40 Predseda vlády Oldřich Černík práve prerušil zasadnutie predsedníctva ÚV KSČ a oznámil, že cudzie vojská obsadzujú územie Československa. Väčšina politikov je zaskočená, prvý tajomník strany Alexander Dubček hovorí o tragédii.

20. augusta 23.33 Inváziu oficiálne potvrdil aj veľvyslanec Sovietskeho zväzu Stepan Červonenko. Na stretnutí s prezidentom Ludvíkom Svobodom tvrdí, že armády vstúpili do Československa na žiadosť straníckych a štátnych predstaviteľov.

20. augusta 23.21 Lietadlo z Ľvova, z ktorého vystúpilo okolo 25 civilistov, odlieta z Prahy.

20. augusta 23.10 Zároveň s pozemnou inváziou sa začalo silné rušenie československých vojenských radarov. Západonemecká tajná služba Bundesnachrichtendienst si to všimne na svojom radare v bavorskom Pullachu a vyhlási poplach. Nad Prahou sa vznášajú prvé lietadlá s výsadkármi.

20. augusta 23.08 Informáciu o invázii má už aj predsedníctvo ÚV KSS, ktoré rokuje v Bratislave. Po dezinformácii o schválení pozývacieho listu v Prahe ho šiestimi hlasmi bratislavské predsedníctvo schvaľuje. Neskôr ho na zásah Gustáva Husáka stornovali.

20. augusta 23.06 Predseda vlády Oldřich Černík požaduje preveriť informáciu o okupácii. Predsedníctvo Ústredného výboru KSČ stále rokuje o materiáloch na plánovaný XIV. zjazd KSČ, ktorý sa má uskutočniť v septembri.

20. augusta 23.05 Skupina sovietskych dôstojníkov prišla do budovy Generálneho štábu Československej ľudovej armády, kde sa snaží zabrániť ozbrojenému odporu príslušníkov.

20. augusta 23.04 Ministrovi obrany Martinovi Dzúrovi telefonuje sovietsky kolega Andrej A. Greško. Varuje ho pred ozbrojeným odporom proti vojenským jednotkám, ktoré vstúpili na naše územie.

20. augusta 23.03 Skupina podporovateľov invázie v ŠtB začína obsadzovať objekty ministerstva vnútra. Na pracovisko riadenia letovej prevádzky ruzyňského letiska prišli príslušníci ŠtB a pýtali sa na funkčnosť letiska. Následne vytiahli zbrane, znefunkčnili telefóny. Pracovníci letiska sa nachádzajú v pivnici. Príslušníci ŠtB zabezpečujú príchod sovietskych výsadkárov.

20. augusta 23.02 Hlavná správa ŠtB hlási, že sa nevie spojiť s oddeleniami pohraničnej kontroly.

20. augusta 23.00 Vojská Varšavskej zmluvy zo Sovietskeho zväzu, Poľska, Maďarska, Bulharska prekročili československé hranice. Na príprave invázie sa podieľala aj východonemecká armáda, napokon sa na nej – až na niekoľko pozorovateľov – nezúčastní. Leonida Brežneva o to požiadali československí konzervatívci. Dôvodom boli obavy, že prítomnosť nemeckých vojsk v československom pohraničí môže vyvolať v obyvateľoch spomienky na Mníchov 1938.

Najsilnejšie vojenské zoskupenie, ktoré je zložené z viacerých divízií, postupuje na Jablonec nad Nisou, Náchod, Hradec Králové, Olomouc, Ostravu a Žilinu. V NDR je k invázii pripravených asi deväť divízií, ktoré majú postupovať na Prahu a Plzeň. Jednotky Južnej skupiny sovietskych vojsk idú smerom na Bratislavu a Břeclav. Z Užhorodu idú jednotky na Košice a Banskú Bystricu.

Operácia dostala názov Dunaj (prečítajte si viac)

Operácia Dunaj. Operácia Dunaj. (zdroj: SME - BŠ)

20. augusta 23.00 Hlavná správa ŠtB na základe informácií z rôznych stanovíšť pohraničnej kontroly hlási narušenie československej hranice cudzími vojskami. Podobné správy prichádzajú aj z ďalších oddelení.

20. augusta 22:59 Lietadlo An-12 na pražskom letisku spustilo motory. Dispečingu ohlásili motorové skúšky. Až neskôr sa zistilo, že ide o navádzanie ďalších lietadiel.

20. augusta 22.26 Z lietadla, ktoré priletelo z Ľvova, vystúpilo približne 25 civilistov, ktorých privítali na colnici náčelník oddelenia pasovej kontroly Rudolf Stachovský a veliteľ vládnej letky Miroslav Eliáš.

Civilisti odišli do mesta.

20. augusta 22.22 Na ruzyňskom letisku v Prahe pristáva ďalšie sovietske lietadlo, tentoraz z Ľvova.

20. augusta 21:55 Tanky a obrnené transportéry pri Vejprtoch sa vrátili na územie NDR.

20. augusta 21:52 Náhly prílet civilného lietadla An-12 z Moskvy podobne ako v Brne hlási aj pražská Ruzyň.

Podľa dostupných zdrojov z lietadla zatiaľ nikto nevystúpil, stroj stojí na pristávacej ploche Aeroflotu.

20. augusta 21:40 Dva obrnené transportéry a dva tanky prerazili hraničné zátarasy pri mestečku Vejprty v Krušných Horách neďaleko hranice s NDR.

Vojenská technika je označená bielym pruhom. Podľa svedkov majú vojaci sovietske uniformy.

20. augusta 21:05 Z neznámych príčin pristál na vojenskom letisku Brno-Tuřany sovietsky špeciál Antonov.

Na jeho palube je podľa dostupných zdrojov dvadsať ľudí, majú oblečené uniformy leteckej spoločnosti Aeroflot. Sú to príslušníci sovietskej tajnej polície KGB.

20. augusta 20:30 V Československej televízii práve ide lyrická komédia Řeka čaruje.

20. augusta 20:00 V Prahe od 14.00 rokuje predsedníctvo Ústredného výboru KSČ. Zaoberá sa prípravami XIV. zjazdu KSČ, ktorý sa má konať 9. septembra.

20. augusta 19:38 „Som presvedčený, že tento nový prúd, predstavovaný súdruhom Dubčekom, je tak silný v českom a slovenskom národe, že nie je sily, ktorá by tie dvere zavrela, aby nás niekto dostal späť, alebo uzavrel ďalší vývoj a ďalšie perspektívy,“ citovalo večerné spravodajstvo Gustáva Husáka, ktorý cez deň vystúpil pred pracovníkmi Závodov SNP v Žiari nad Hronom.

20. august 19:01 Sú udalosti, ktoré obnažia režimy. Na kosť. Zmyjú z tváre úsmevy odhodlaných budovateľov, strhnú kostýmy a rozožerú kulisy ako hladné potkany. Aj potom ich umieranie trvá dlho.

Hoci od toho momentu obnaženia už len chradnú a občania spolu s nimi žijú ich predĺženú a rozkladnú agóniu. Sovietska okupácia Československa bola takým momentom, píše šéfredaktorka SME, Beata Balogová.

Prečítajte si tiež: Tanky obnažili podstatu režimu Čítajte 

20. august 18:10 Československý veľvyslanec v Budapešti Jozef Púčik odoslal do Prahy šifrovanú správu o anonymnej informácii, že sa chystá invázia do Československa.

Správu s poradovým číslom 7723 v Prahe dešifrovali a posunuli ďalej, ale keďže išlo o anonym, zrejme jej nevenovali dostatočnú pozornosť.

20. august 17:32 Väčšina z nás nemá vlastnú skúsenosť s tým, ako sa taký cudzinec cíti. Sme šťastní ľudia, lebo nevieme, aké to je byť na úteku.

Výročie augusta '68 je našou príležitosťou vypočuť si príbehy tých, ktorí takú skúsenosť majú. Tak počúvajme. Bude to naša lekcia z ľudskosti. Viac sa dočítate tu.

20. august 17:13 V noci z 20. na 21. augusta som bol dlho do noci hore. Počul som pod oknami, hrmot, buchot, lomoz, jazdu ťažkej techniky.

Prečítajte si tiež: Prvý raz som začul streľbu naostro. Aké to bolo v auguste 1968 Čítajte 

Býval som oproti Kutuzovovým kasárňam (dnes sídlo ministerstva obrany). Hluk nebol až taký nezvyčajný. Tanky mieria na manévre, myslel som si. Na augustové udalosti spomína športový redaktor SME Peter Fukatsch.

20. august 1968 17.00 Anonym telefonicky informoval spravodajcu ČTK v Budapešti, že o polnoci začne vojenské obsadzovanie Československa.

Hodinu pred polnocou 20. augusta 1968 prekročili vojská piatich armád Varšavskej zmluvy hranice Československa, aby uťali proreformný proces známy ako Pražská jar.

Za posledných šesť mesiacov pred týmto dátumom sa odstránila cenzúra, spustila rehabilitácia politických väzňov z 50. rokov, pribudli možnosti cestovať a študovať na Západe, zlepšilo sa postavenie cirkvi a veriacich.Zo dňa na deň sa to zmenilo a od dnes nastupuje normalizácia.

Vojská postupovali rýchlo a za noc prakticky obsadili celú krajinu, zadržali čelných predstaviteľov štátu, pokúsili sa obsadiť kľúčové štátne inštitúcie. Nepodarilo sa im umlčať rozhlas, nielen v Prahe ale aj na ďalších miestach Československa. Občania Československa sa však ešte stále nevzdávajú, a strety s okupantami si vyžiadali prvé obete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Haščák.

Informovala o tom špeciálna prokuratúra.


TASR

Útočníkov obvinili z dvoch prečinov.


Spadnutý most. Za zrútenie podpornej konštrukcie je podľa prokuratúry vinná nemecká statička.

Prokurátor sa odvolal, rozhodne krajský súd.


SITA a 1 ďalší
Ilustračné foto

Nasadené budú motorizované aj pešie hliadky.


TASR

Sportnet

Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Basketbalista Dallasu Mavericks Luka Dončič.

Prečo legendárny Srb na drafte NBA ignoroval slovinský talent.


Petr Koten
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


Oh my Hockey
Anthony Edwards pri smeči.

D'Angelo Russell vyrovnal klubový rekord Lakers v počte trojok.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu