BRATISLAVA. Ľudia, ktorí sa dostali do finančných problémov čoraz častejšie vyhľadávajú inštitút osobného bankrotu. Za prvý sedem mesiacov tohto roka ho využilo viac ľudí, ako za celý rok 2017.
Vyplýva to z údajov Ministerstva spravodlivosti, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová.

Inštitút osobného bankrotu bol zavedený v marci 2017 a ľudom ponúka nové dve možnosti, ktorými sa môžu zbaviť starých dlhov. Dlhov sa môže po novom dlžník zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár.
Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd.
„Za sedem mesiacov roku 2018 podali klienti viac žiadostí o oddlženie konkurzom, ako za celý minulý rok. Počas júla sme evidovali 1 256 žiadostí o konkurz. Pracovníci Centra právnej pomoci v tomto čase poskytli viac ako deväť tisíc konzultácií, či už osobných, telefonických alebo emailom a podali sme návrh na súd v 1 418 prípadoch,” spresnila Eva Kováčechová riaditeľka Centra právnej pomoci (CPP).
Počas 7 mesiacov roka 2018 zaznamenalo Centrum právnej pomoci vyše 62 tisíc kontaktov vo veci osobného bankrotu. Žiadosť o bankrot podalo 9 218 občanov a CPP podalo návrh na súd v takmer 8 151 prípadoch.
Osobný bankrot je zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov. Inštitút využili tisíce ľudí už bezprostredne po jeho zavedení v marci roka 2017.