BRATISLAVA. Snažme sa o svet, v ktorom sa národy môžu slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti bez hrozby a ľudských obetí.
Vyzýva premiér Peter Pellegrini pri príležitosti 50. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa .
Výstava na Úrade vlády
Úrad vlády si udalosti spred 50 rokov pripomína výstavou fotografií fotoreportéra Ladislava Bielika, ktoré zachytávajú udalosti turbulentných dní a občiansky odpor voči okupácii.
Výstava je prístupná verejnosti, pozrieť si ju ľudia môžu do konca augusta.
"Pred 50 rokmi sa na tomto mieste odohrávala dráma, ktorá poznačila životy niekoľkých generácií. Pred 50 rokmi aj na tomto mieste zhasla v mnohých ľuďoch nádej na lepší, slobodnejší život," hovorí premiér vo videu, zverejnenom na sociálnej sieti, pred budovou úradu vlády, kde sa výstava nachádza.
"Aby sme nezabudli na tieto chvíle, keď sa skončil sen dvoch národov o väčšej slobode, zdobia oddnes plot úradu vlády unikátne zábery spred 50 rokov," doplnil šéf vládneho kabinetu.
Ľudia sa nebáli vysloviť svoj názor
Snímky Bielika podľa premiérových slov ukazujú, že hoci na slovenských uliciach vtedy naozaj išlo o život, ľudia sa nebáli vysloviť svoj názor.
“Nikdy nezabudneme na nevinné obete okupácie. Ich pamiatka je pre nás mementom, že štátna suverenita a možnosť rozhodovať o vlastnej krajine nie je samozrejmosťou, ale vysoko cenenou hodnotou.
„
"A neraz nastavovali holé hrude voči obrneným tankom. Pripomínajme si preto tieto chvíle a snažme sa o svet, v ktorom sa národy môžu slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti bez hrozby a ľudských obetí," zdôraznil premiér.
Bielik vytvoril unikátny súbor fotografií. Záber, na ktorom muž s odhalenou hruďou stojí pred hlavňou tanku, obletel celý svet a stal sa symbolom spontánneho odporu slovenských a českých občanov proti vpádu armád Varšavskej zmluvy, pripomína úrad vlády.
Zábery, ktoré sú pred úradom vlády, nafotil Bielik priamo pred jeho sídlom, budovou bývalého Letného arcibiskupského paláca.