BRATISLAVA. Novelou zákona o Policajnom zbore, ktorá má meniť spôsob voľby prezidenta Policajného zboru alebo šéfa policajnej inšpekcie sa v stredu vláda zaoberať nebude.
Ako po príchode na zasadnutie kabinetu uviedol predseda vlády Peter Pellegrini, okolo ohlasovaných zmien je stále veľa diskusie a z odborných kruhov zaznievajú kritické hlasy.
"Naozaj sa vedie vážna odborná diskusia o tom, či zvoliť formu toho sedemročného obdobia a nejakým spôsobom zafixovania toho policajného prezidenta alebo aby to bolo nejakým spôsobom flexibilné, aby mal nový minister možnosť obklopiť sa ľuďmi, ktorým dôveruje," povedal premiér. Podľa neho platí záväzok, že od 1. januára 2019 by mal byť šéf polície vyberaný novým spôsobom.
"Chceme si nechať čas na diskusiu," dodal predseda vlády s tým, že cíti od odbornej verejnosti, že súčasný návrh nepovažujú za najšťastnejší.
Nezhody pri dĺžke funkčného obdobia
Je potrebné nájsť zhodu na dĺžke funkčného obdobia policajného prezidenta. Uviedla to po rokovaní vlády ministerka vnútra Denisa Saková.
Podľa Sakovej je dĺžka funkčného obdobia policajného prezidenta jediným závažným rozporom, ktorý v tejto veci treba doriešiť.
Rezort pôvodne navrhoval pre novozvoleného šéfa polície funkčné obdobie sedem rokov.
Pokiaľ ide o iné námietky zo strany odbornej verejnosti, podľa Sakovej ministerstvo upustilo napríklad od pôvodne navrhovanej vekovej hranice 40 rokov pre kandidátov na funkciu policajného prezidenta.
"Taktiež sme upustili od požiadavky, že nový volený policajný prezident musí mať 15 rokov odslúžené v Policajnom zbore, ale znížili sme to na 10 rokov," dodala s tým, že rezort sa snažil nájsť kompromisy vo všetkých otázkach, v ktorých sa kompromis dal nájsť.
Grendel: Fico, Kaliňák a Saková nemôžu voliť
Podľa tieňového ministra vnútra za OĽANO Gábora Grendela ľudia právom očakávajú zmenu a nie len zmenu vo vláde či v parlamente, ale aj zmenu v bezpečnostných zložkách a na čele Policajného zboru tak, aby mohla byť na Slovensku znovu nastolená spravodlivosť.
"Lenže to nebude možné, ak policajného prezidenta pre budúcu vládu vyberie Robert Fico, Robert Kaliňák či Denisa Saková," konštatoval Grendel. Informoval o tom hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.
Novelou zákona o Policajnom zbore sa v stredu vláda nezaoberala.
"Dôvod na radosť tu však určite nie je, pretože nejde o definitívne rozhodnutie koaličných partnerov, ale len o dočasné stiahnutie tohto návrhu. Preto tento návrh určite nepodporíme, a ak ho napriek kritike koalícia Smer, SNS a Most-Híd schváli, bude to jeden z prvých zákonov, ktorý po najbližších parlamentných voľbách bude musieť nová vláda zmeniť," povedal Grendel.
Voľba policajného šéfa
Naďalej podľa premiéra platí plán, že nového policajného prezidenta budú voliť po novom od januára 2019.

Stihnúť sa to dá, keďže parlament ešte bude zasadať do konca roka trikrát.
Novela zákona o Policajnom zbore počítala s tým, že policajného prezidenta by naďalej vymenúval minister vnútra, ale na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru.
Na vymenovanie policajného prezidenta má byť teda potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra vnútra. Zmeny sa majú dotknúť aj policajnej inšpekcie, vznikne Úrad inšpekčnej služby.
Zmeny vo výbere sudcov
Na rozdiel od novely zákona o Policajnom zbore, zmeny vo výbere ústavných sudcov by vláda v stredu schváliť mala.

"Tá úprava je určite lepšia a vytvára prísnejšie podmienky na voľbu ústavných sudcov, ako je dnes, takže je to určite posun k lepšiemu."
Premiér na rokovaní neočakáva turbulentné momenty. "Myslím, že vláda bude bezproblémová. Na koaličnej rade sme si prešli všetky otvorené otázky a nemyslím, že by mali vzniknúť turbulentné momenty," povedal.
Ani jeden z koaličných partnerov dnes podľa neho nemá pocit, že by chcel opustiť koalíciu.