BRATISLAVA. Vláda SR schválila návrh zmien pri voľbe ústavných sudcov, ktoré predložil minister spravodlivosti Gábor Gál.
Rezort spravodlivosti však stojí pred neľahkou úlohou, pretože na schválenie zákona potrebuje koalícia aj hlasy opozičných poslancov.
Meniť by sa mala napríklad veková hranica pre sudcov, ale tiež počet hlasov potrebných na ich zvolenie.
Kým opozícia žiada ústavnú väčšinu, koalícia zatiaľ predstavila iba väčšinový variant z celkového počtu poslancov Národnej rady SR, teda minimálne 76.
Nutná pomoc opozície, Gál ju ešte nemá
Minister Gál po zasadnutí vlády priznal, že pre návrh zatiaľ nemá potrebných 90 hlasov poslancov parlamentu. Chystá sa na rokovania s opozíciou a pripustil aj možnosť ústupkov.
Zároveň odmietol kritiku, ktorá sa na jeho návrh vzniesla zo strany odbornej verejnosti po nevypočutí jej pripomienok.
Varoval, že ak sa nepodarí dohodnúť na zmene pravidiel, deväť z celkovo 13 ústavných sudcov, ktorým sa končí vo februári 2019 funkčné obdobie, sa bude voliť po starom.
"Toto nie je seminárna práca. Každý študent vie napísať, čo by tam mohlo byť. Nie je to ťažké. Ťažké je nájsť podporu 90 hlasov v Národnej rade a musíme nájsť preto taký návrh, ktorý túto podporu má šancu získať. Aj ja tam viem dať ďalšie podmienky a iné ustanovenia, ale to nie je o tom, čo chcem ja alebo odborná verejnosť. Máme demokraticky zvolených poslancov, ktorí o tom rozhodujú," vysvetlil Gál.
Parlament musí zvoliť minimálne 18 kandidátov, z ktorých následne vymenuje prezident deväť. Ústavný súd spozná tiež meno nového predsedu či predsedníčky.
Beblavý: Schválili všeobecné formulácie
Návrh ústavného zákona obsahuje podľa mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia len veľmi malé zmeny.
Uviedol to líder strany a nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý s tým, že za návrhy v prvom čítaní v parlamente zahlasuje, no spolu s nezaradenými kolegami, ktorí sú členmi strany Spolu, budú v druhom čítaní navrhovať výraznejšie zmeny.
Podľa neho napríklad zvýšenie minimálneho veku na ústavného sudcu zo 40 na 45 rokov je nepodstatná zmena. Vláda dnes schválila len "všeobecné formulácie".
"Chýbajú veci, ktoré presadzovali nezávislí právnici a aktivisti, aby bol proces podrobnejšie upravený," uviedol.
"Podľa tohto návrhu zvolíme na 12 rokov sudcov jediným hlasovaním. Dáva to koalícii jednorazovo určiť zloženie súdu na 12 rokov dopredu," dodal s tým, že podľa neho by bolo rozumné, aby sa napríklad každé štyri roky menila tretina sudcov.
"V prvom čítaní návrhy podporíme, ale naše konečné hlasovanie bude závisieť od podoby konečnej zmeny. Ak zmena bude veľmi malá, my sa na nej nebudeme zúčastňovať. My chceme zmenu k lepšiemu, budeme hľadať spôsob, ako to vylepšiť," dodal a podotkol, že bude diskutovať aj s ostatnými opozičnými poslaneckými klubmi, aby našli zhodu na pozmeňujúcich návrhoch.
Pellegrini vidí pozitívne zmeny

Premiér Peter Pellegrini vníma pripomienky odbornej verejnosti pri tejto dôležitej téme, podľa jeho slov je však návrh ministerstva spravodlivosti lepším riešením, než sú súčasné pravidlá.
"Tá úprava, ktorú sme schválili, je určite lepšia a vytvára prísnejšie podmienky na ústavných sudcov ako tie, čo platia v súčasnosti. Rozhodujúce slovo má Národná rada SR a uvidíme, ako sa rozhodnú poslanci," uviedol Pellegrini.
Všeobecne uznávané osobnosti
Podľa ministerského návrhu budú musieť mať kandidáti na ústavných sudcov minimálne 45 rokov, za ich zvolenie bude musieť zdvihnúť ruky aspoň 76 poslancov a budú musieť byť „všeobecne uznávanou osobnosťou v oblasti práva“.
Okrem toho budú musieť ovládať svetový cudzí jazyk a mať justičnú skúšku – buď prokurátorskú, notársku či advokátsku, alebo pravidelnú publikačnú činnosť vo svojom odbore alebo budú musieť byť vedeckými pracovníkmi.
Nové podmienky sa týkajú nielen odborných schopností, ale sudcovia, ktorých si parlament po novom zvolí, budú musieť mať aj morálnu a hodnotovú integritu. Kandidát bude musieť napísať aj motivačný list.
Vyšší vek by vyradil porevolučných právnikov
Tento koaličný návrh predstavil minister spravodlivosti Gábor Gál, v návrhu si však vie ešte predstaviť zmeny.

Vlastné návrhy predstavilo aj 38 odborníkov z právnej obce. Signatári tejto iniciatívy, ktorí svoj návrh predstavili ešte pred Gálom, si myslia, že na zvolenie kandidáta by malo byť potrebných 90 hlasov, ak ich nezíska, v opakovanej voľbe by mu stačilo 76 hlasov.
Vek 40 rokov považujú za optimálny, aby nevyradili generáciu porevolučných právnikov. Požadujú aj verejné vypočutia a štvorročný cyklus voľby tak, aby sa nemohlo stať, že jeden parlament zvoli väčšinu sudcov.
Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna obmena Ústavného súdu SR, mandát vyprší deviatim z 13 sudcov. Noví sudcovia si budú talár obliekať do roku 2031. O zmene pravidiel voľby hovorí aj programové vyhlásenie vlády, zmeny začala pripravovať Gálova predchodkyňa Lucia Žitňanská.
Koaličný návrh kritizoval aj prezident Andrej Kiska, ktorému NR SR zvolí 18 kandidátov, pričom on z nich deväť vymenuje.
„Návrh 38 odborníkov na zmenu voľby kandidátov na ústavných sudcov je dobrou príležitosťou aj na to, aby sa zmenili súčasné požiadavky na týchto sudcov a sudkyne. Tie súčasné nie sú dostatočnou ochranou pred zlými kandidátmi, túto príležitosť by sme nemali premrhať podpriemerným riešením,“ povedal koncom mája po tom, čo mu odborníci predstavili ich návrh. Kiska takisto rozhodne aj o predsedovi súdu.
Novela na zefektívnenie práce Ústavného súdu
Pellegriniho kabinet odobril aj návrh novely zákona o fungovaní Ústavného súdu SR. Návrh z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý predložil minister Gábor Gál, má zlepšiť fungovanie najvyššej súdnej inštitúcie na Slovensku.
V schválenom materiáli je obsiahnutá aj časť o maximálnom veku všeobecných sudcov, ktorý bude po novom stanovený na 70 rokov. Jeho dovŕšením sudcom ich funkcia automaticky zanikne.

"Cieľom návrhu zákona je vytvorenie novej zákonnej úpravy, ktorá bude regulovať organizáciu Ústavného súdu SR, spôsob konania pred ústavným súdom a postavenie jeho sudcov a to prehľadným a jednoznačným spôsobom, čo prispeje k zefektívneniu práce súdu a bude viesť k posilneniu ochrany základných práv," uviedlo Ministerstvo spravodlivosti SR na margo schváleného návrhu.
Novela má skôr technický charakter a reaguje tiež na predložený návrh ústavného zákona, ktorá zmení pravidlá pri voľbe ústavných sudcov.
"Súčasne návrh zákona reaguje na súčasne predkladanú novelu ústavy v oblasti ustanovenia sudcov ústavného súdu do funkcie, ďalej v oblasti výberového procesu kandidátov v Národnej rade SR a v oblasti zániku funkcie sudcu všeobecného sudcu, ak tento dosiahne vek 70 rokov," dopĺňa ministerstvo.