BRATISLAVA. Je osem hodín ráno a 22-ročný Ján Lakatoš sedí na lavičke v modrých nohaviciach, košeli a kravate. Sako si dal dole, na neklimatizovanej chodbe Ekonomickej univerzity je neznesiteľne teplo. Najprv niečo ťuká do mobilu, potom sa pozerá do poznámok.

Keby mu niekto pred jedenástimi rokmi povedal, že bude obhajovať bakalársku prácu na bratislavskej univerzite, zrejme by mu neveril. Súhrou šťastných okolností a pomoci zvonku sa mu to však podarilo.
Ako dieťa chodil do rýdzo rómskej triedy na základnú školu v Hurbanove, kde býval. Biele deti sa učili v normálnych triedach, Rómovia zo všetkých ročníkov druhého stupňa boli v jednej miestnosti.
Keď mal ísť do šiestej triedy, škola túto rómsku triedu rozpustila a tak sa už ako šiestak učil s deťmi z majority. Diskrimináciu pocítil hneď v prvý deň.
„Nikdy nezabudnem na prvú vetu mojej novej spolužiačky, ktorá pohoršene zvolala 'teraz s nami budú chodiť Rómovia',“ povedal Lakatoš.
Ako sa naučil čítať
„Neuč sa toľko, znervózňuje ma to,“ hovorí Lakatošovi spolužiak, kým obaja čakajú na obhajobu bakalárky. Na obhajoby museli prísť už o ôsmej ráno, hoci najprv čakajú na spolužiakov, ktorí musia absolvovať štátnice.
Neskôr sa k nim pridá ďalšia skupinka študentov. Nudia sa, a tak namiesto školy začnú preberať bežné témy. Reč sa zvrtne na nové smartfóny a aplikácie.