Bratislava 15. januára (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR splnilo sľub a zorganizovalo dnes v Bratislave odborný seminár na tému PVC a životné prostredie. Prísľub, že sa za rokovacím stolom stretnú predstavitelia rezortu priemyselnej, výskumnej sféry a tretieho sektora, dal minister László Miklós mimovládnym organizáciám.
Koncom minulého roka však šéf rezortu musel čeliť kritike po tom, ako sa zúčastnil na podujatí organizovanom zástupcami PVC priemyslu. To sa uskutočnilo v novembri v Bratislave. Ochranári odmietli účasť s tým, že nemali vytvorený dostatočný priestor na diskusiu.
Celý problém okolo PVC vznikol po tom, čo parlament v máji minulého roku schválil zákon o odpadoch. Na základe poslaneckého návrhu v rámci neho Slovenská republika prijala zákaz dovozu a výroby PVC od roku 2008. Kým ochranári, ktorí už dlhšie poukazujú na škodlivé účinky PVC privítali tento krok, výrobcovia ho považujú za nesystémový. Slovensko je prvou krajinou vo svete, ktorá schválila zákaz PVC.
Minister Miklós, ktorý seminár otvoril, zdôraznil, že jeho rezort zastáva neutrálnu pozíciu. Očakával, že zákaz PVC vyvolá v spoločnosti živú diskusiu a je pripravený počúvať argumenty oboch strán. Miklós pripomenul, že súčasný trend ochrany životného prostredia vychádza zo zásad trvalo udržateľného rozvoja, ku ktorému sa krajiny prihlásili na Summite Zeme v Rio de Janeiro v roku 1992.
Na dnešnom podujatí sa zúčastnilo asi 50 odborníkov. Zástupcovia PVC priemyslu vyslovili jednoznačný názor, že prijatý zákaz treba čo najskôr zrušiť. Poukazovali pritom na to, akým problémom by spoločnosť musela čeliť, keby sa vylúčili materiály z PVC potrebné v zdravotníctve, či v doprave. Na druhej strane ochranári očakávajú, že týmto spôsobom sa vytvorí tlak na to, aby sa hľadali alternatívne materiály, ktoré by šetrili životné prostredie.