SME

Pellegrini: SNP bolo zásadným prejavom rozhodnosti a vôle slovenského národa

Premiér pripomenul, že nie je podstatné, ktoré mesto hralo kľúčovú úlohu.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini v príhovore počas pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP).Predseda vlády SR Peter Pellegrini v príhovore počas pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP). (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Premiér Peter Pellegrini (Smer) si v pondelok v hlavnom meste pripomenul blížiace sa 74. výročie Slovenského národného povstania.

Pellegrini pripomenul, že nie je podstatné, ktoré mesto hralo v povstaní kľúčovú úlohu, podľa jeho slov je dôležitejšie, že slovenský národ ukázal jednotu a vzoprel sa nacistickej diktatúre počas 2. svetovej vojny.

Pripomenul výročie SNP

Pellegrini tiež povedal, že Slovenské národné povstanie predstavuje zásadnú chvíľu rozhodnosti a vôle slovenského národa a je jeho historickým okamihom.

SkryťVypnúť reklamu

Centrom SNP sa v auguste v roku 1944 stala Banská Bystrica a situácia sa vyostrila najmä potom, ako na naše územie dorazila nemecká armáda. V SNP tiež bojovali ruskí, rumunskí, ukrajinskí, českí, poľskí, bulharskí, francúzski vojaci i partizáni a príslušníci mnohých ďalších národov.

Po potlačení SNP na jeseň 1944 rozpútali Nemci na Slovensku teror. Zabíjali nielen partizánov a vojakov, ale aj civilistov, ženy a deti a vypaľovali celé osady či dediny.

"Napriek tomu, že sa priame boje hlavného mesta nedotkli, slovenská metropola sa k odkazu povstania jednoznačne hlásila a hlási. Napokon v Bratislave sa udiali viaceré zásadné kroky, ktoré povstaniu predchádzali. Tu sa stretávali kľúčové osobnosti a tu bolo centrum politického a spoločenského života. Aj hrôzy vojny pocítila Bratislava ešte pred vypuknutím samotného povstania," povedal Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Postavili sa na odpor

"Vyše 60-tisíc vojakov, 20-tisíc partizánov či desaťtisíce zapojených civilistov neriešili, ktoré mesto sa napokon stane symbolom povstaleckej slávy. Neriešili ani tie politické dôsledky, ktoré nakoniec história ocenila najviac, že Slovensko sa svojím masovým ozbrojeným vystúpením proti fašizmu zaradilo medzi víťazov. Títo muži povstali, pretože im tak velil rozum a cit, túžba po slobode či spravodlivosti," doplnil premiér.

"Slovenské národné povstanie bolo zásadným prejavom rozhodnosti a vôle slovenského národa a jeho historickou chvíľou. Naši predkovia neprijali svoj osud pasívne, ako pri viacerých iných zlomových momentoch, ale postavili sa na odpor jednej z najlepších armád sveta. Buďme im vďační za ich rozhodnutie, uctievajme si ich hrdinstvo a pripomínajme si pamiatku všetkých, ktorí za slobodu položili svoje životy," uzavrel Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Centrom sa stala Banská Bystrica

Na jar v roku 1944 silnela na Slovensku činnosť partizánskych skupín a situácia sa vyostrila koncom augusta, po príchode nemeckej armády, s ktorým súhlasil vtedajší prezident Jozef Tiso.

Centrom povstania sa stalo mesto Banská Bystrica a pripravovali ho Slovenská národná rada (SNR), povstalecká armáda (pomenovaná na konci augusta 1944 ako 1. československá armáda na Slovensku) vedená generálmi Jánom Golianom a Rudolfom Viestom a partizánske jednotky.

V SNP tiež bojovali ruskí, rumunskí, ukrajinskí, českí, poľskí, bulharskí, francúzski vojaci i partizáni a príslušníci mnohých ďalších národov. Po potlačení SNP na jeseň 1944 rozpútali Nemci na Slovensku teror. Z

abíjali nielen partizánov a vojakov, ale aj civilistov, ženy a deti a vypaľovali celé osady a dediny. Nacisti majú na svedomí niekoľko tisíc obetí, ich zločiny sú jednou z najťažších kapitol dejín druhej svetovej vojny na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Jána Goliana a Rudolfa Viesta zajali 3. novembra 1944 v Pohronskom Bukovci. Oboch odvliekli do Nemecka, kde pravdepodobne v apríli 1945 zahynuli v koncentračnom tábore Flossenburg.

V roku 1995 im prezident SR Michal Kováč prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 802
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 763
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 667
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 386
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 291
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 756
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 291
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 044
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu