BRATISLAVA. Po celom Slovensku si dnes ľudia pripomínajú 74. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. Ako vnímajú povstanie politici a politické strany?

Robert Fico (Smer)
Popieranie historických faktov a hľadanie alternatívnych vysvetlení je v súčasnosti podľa lídra Smeru Roberta Fica celoslovenským športom.
"Nehanbime sa povedať, že Slovensko oslobodila Červená armáda, za čo zaplatila 60.000 životmi. Nehanbime sa povedať, že okrem povstaleckej armády sa v SNP vyznamenalo aj takmer 20.000 partizánov a ich zotrvanie v odboji aj po potlačení povstania je dodnes hodné obdivu," apeloval Fico.
Podľa jeho slov spochybňovanie a bagatelizovanie SNP je nepochopením histórie a hanobením všetkých, ktorí v boji za slobodu položili svoje životy.
"Máme si k čomu zablahoželať. Asi nenájdeme v slovenskej histórii na jednom mieste toľko odhodlania, statočnosti a odvážnych mužov a žien," dodal.

Sloboda a Solidarita
Politická strana SaS hodnotí Slovenské národné povstanie (SNP) ako schopnosť Slovákov postaviť sa na správnu stranu v zložitej historickej situácii.
Významná časť občanov podľa liberálov pochopila, že ľudácky režim pod vedením prezidenta Jozefa Tisa nemá perspektívu a kolaborácia s nacistickým Nemeckom je zločinom.
"Tých, ktorí sa chopili zbraní s čestnými úmyslami a ktorí nasadzovali svoje životy za slobodu, musíme mať navždy v úcte. Ich odkaz je stále aktuálny," tvrdí vedenie SaS.
Podľa SaS nás zároveň varujú pred politikmi, ktorí miesto demokracie a slobody ponúkajú občanom v peknom obale totalitu a ktorí úmyselne či z neznalosti vedú národy do katastrof.

Veronika Remišová (OĽaNO)
Obete Slovenského národného povstania (SNP) sú zasa podľa OĽaNO odkazom, že za slobodu a svojbytnosť národa sa oplatí bojovať.
"Postavenie sa proti fašizmu bolo dôležitým míľnikom v dejinách Slovenska. Bolo to za cenu veľkých obetí, tisíce ľudí za ideál slobody dokázali položiť život. Po oslobodení sa od fašizmu, žiaľ, nasledovala druhá totalita, no Slováci dokázali poraziť aj komunistický totalitný režim," uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.
Podľa jej slov mnohé dôležité osobnosti povstania, ako napríklad prvého guvernéra Slovenskej národnej banky Imricha Karvaša, väznilo najskôr gestapo, neskôr po roku 1948 komunistický režim.
"Je veľmi dôležité pamätať na to, že sloboda je krehká vec a ak ju nechránime, môžeme o ňu prísť," varovala Remišová.

KDH
Kresťanskodemokratické hnutie považuje povstanie proti fašizmu ako istú povinnosť.
Podľa stanoviska mimoparlamentnej strany je potrebné našim predkom patrične poďakovať za ich odvahu a hrdinstvo.
"Dnes si pripomíname príbeh odvahy nášho národa. Povstať proti fašizmu bola naša povinnosť. Ak by sme to nedokázali, museli by sme sa naveky hanbiť," tvrdí KDH.
SNP malo podľa KDH svoj význam a určite sa za to treba našim predkom patrične poďakovať.
"V dnešný deň myslíme aj na ľudí, ktorí sa nebáli položiť svoj život v boji proti fašizmu. Česť ich pamiatke."

Béla Bugár (Most)
Historické udalosti ako SNP by nás mali podľa Bugára nabádať k tomu, aby sme sa nad históriou zamysleli a poučili sa z nej a poučiť aj naše deti.
"Zamedzíme tým velebeniu fašistického Slovenského štátu. Iba ten národ má budúcnosť, ktorý nezabúda na svoju minulosť a je ochotný sa z nej poučiť," napísal na sociálnej sieti.

Lucia Žitňanská (Most)
Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa domnieva, že 29. august vypovedá o našej spoločnosti mnoho.
"Kdesi som čítala, že ešte dôležitejšie ako o príbehoch a spomienkach je hovoriť o tom, proti čomu sa naši rodičia a starí rodičia vzbúrili - proti fašizmu a nacizmu."
Sláviť SNP preto podľa Žitňanskej neznamená len položiť kyticu na pomník obetí, ale odmietnuť aj všetky otvorené prejavy neonacizmu a extrémizmu, ktoré vidíme okolo seba.