BRATISLAVA. Jesenné počasie každoročne ponúka ideálne podmienky na vysokohorskú turistiku. Potvrdzujú to aj horskí vodcovia, ktorí každý rok v septembri zaznamenávajú veľký dopyt po svojich službách. Aj keď tento rok im upršané počasie v júli veľmi neprialo, na jeseň si straty z letnej sezóny vynahradia.
„V auguste som mal voľno jeden deň, aj september sa veľmi rýchlo plní. Zostáva mi tam ešte päť dní,“ hovorí horský vodca Tibor Hromádka, ktorý ľudí sprevádza po Tatrách, ale aj dolinami Slovenského raja.
Potvrdzuje, že september a október sú na vysokohorské výlety z hľadiska počasia najlepšie. Na jeseň už totiž v takej miere nehrozia búrky z tepla, počasie je vo všeobecnosti stabilnejšie.
„Buď stabilne svieti slnko alebo stabilne prší. Ale počasie vás určite neprekvapí,“ hovorí Hromádka. Na jeseň prudké výkyvy počasia nehrozia preto, lebo vzduch je v tomto období zvyčajne suchší a zároveň sú chladnejšie noci.

Slabšie prúdenie vzduchu
„Zvykne zoslabnúť cirkulácia medzi európskym vnútrozemím a Atlantikom, pričom sa v oblasti strednej Európy udržiavajú tlakové výše," vysvetľuje klimatológ Pavel Matejovič. V praxi to potom často vyzerá tak, že na horách je jasno a teplo, doliny sú hmlisté a chladnejšie.
Hoci v strednej Európe je počasie tradične veľmi premenlivé, takýto trend potvrdzujú aj horskí vodcovia. Vďaka tomu, že vzduch je v septembri a októbri suchší ako v iných mesiacoch, sú na horách ideálne podmienky pre dobrú dohľadnosť.
“Buď stabilne svieti slnko, alebo stabilne prší. Ale počasie vás určite neprekvapí.
„
Vyskytujú sa však aj roky, keď na začiatku jesene na Slovensko prenikne vzduch spoza polárneho kruhu. Koncom augusta preto nebýva výnimkou, ak na štítoch Tatier aj nasneží. Napríklad v Alpách v polohách nad tritisíc metrov nad morom pred týždňom napadlo až 40 centimetrov snehu.
„Ten sa však zvyčajne do týždňa roztopí. V každom prípade je dobré pozrieť si ráno pred túrou predpoveď počasia, tá zvykne byť v jesenných mesiacoch spoľahlivá,” radí tatranský horský vodca Roman Jelenský.
Bude teplejšie
Aj on si všíma, že v septembri je o jeho služby zvýšený záujem, no pripisuje to aj všeobecnému trendu. Záujem o vysokohorskú turistiku podľa neho na Slovensku v posledných rokoch narastá.

„Tento rok sa začali v oveľa hojnejšom počte vracať českí klienti, zvyšuje sa aj návštevnosť Poliakov, pretože Tatry z ich strany už sú celkom zaplnené," hovorí Jelenský. Tvrdí, že pri výstupe na Rysy z poľskej strany sa treba cez ľudí predierať.
Podobne sú na tom aj záchytné parkoviská, ktoré sú na poľskej strane zaplnené už od skorého rána. Jelenský v náraste počtu turistov v horách zásadný problém nevidí, no upozorňuje, že na nich treba pripraviť. Inak môže v miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú parkoviská či lanovky, vznikať nervozita.
Hoci meteorológovia zverejňujú predpovede len na sedem dní dopredu, klimatológ Milan Lapin očakáva, že teploty by mali byť v septembri asi o stupeň vyššie, ako je dlhodobý priemer, a naopak zrážok by malo padať o niečo menej ako zvyčajne.
Záchranári najčastejšie zasahovali pri úrazoch
BRATISLAVA. Úrazy, bolesti brucha a problémy s tlakom patrili k najčastejším príčinám výjazdov záchranárov od júna do konca augusta. Celkovo za posledné tri mesiace zaznamenali vyše 130-tisíc telefonátov na núdzovú linku, počas leta zasahovali pri viac ako 4000 úrazoch. Najviac výjazdov bolo v Košickom a najmenej v Trnavskom kraji.
Hasičskí záchranári počas leta zaznamenali celkovo 8411 výjazdov, najčastejšie ľudia potrebovali technickú pomoc, teda napríklad vyťahovanie zapadnutých kamiónov a podobne. Počas leta hasiči evidovali 2003 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 48 ľudí.
Na horách medzi najčastejšie dôvody výjazdov horských záchranárov patrili taktiež drobné úrazy, ale napríklad aj strata orientácie či silná alergická reakcia. Blesky počas silných búrok, ktoré sa v Tatrách vyskytli najmä v júli, si taktiež vyžiadali pomoc horských záchranárov.
Naposledy museli v Tatrách záchranári smrteľný úraz riešiť v polovici augusta, keď našli pod štítmi dvoch mŕtvych slovenských horolezcov. Koncom júla o život prišiel aj český horolezec, ktorého zasiahla padajúca skala.
Tatry tento rok poriadne potrápili aj záplavy z polovice júla, ktoré napáchali miliónové škody a zničili množstvo infraštruktúry vrátane niektorých mostov a lesných ciest.

Beata
Balogová
