Bratislava 15. januára (TASR) - Aliancia - Stop konfliktu záujmov sa chce zasadiť o prijatie prísnejšieho ústavného zákona o konflikte záujmov. Dnes vyzvala zástupcov občanov - poslancov NR SR, aby podporili prijatie funkčnej legislatívy v tejto oblasti.
Aliancia svoje zásady sformulovala do siedmich bodov, ktoré dnes prezentovali pred novinármi. Ide o čo najširší okruh povinných osôb spadajúci pod zákon, presne stanovené povinnosti a prísne obmedzenia pre osoby spadajúce pod pôsobnosť ústavného zákona, deklaračnú povinnosť pre blízke osoby, verejnosť majetkových priznaní, jednoduchšie konanie o konflikte záujmov, účinnejšie sankcie, aj finančné, a poslednou zásadou je čo možno najskoršia účinnosť zákona. Podľa pripraveného návrhu zákona sa navrhuje účinnosť od 1. mája tohto roku. O ústavnom návrhu zákona budú v prvom čítaní diskutovať poslanci už na najbližšej schôdzi NR SR.
Právnik Vladimír Pirošík naznačil, že chcú od poslancov jasné stanovisko k návrhu nového ústavného zákona o konflikte záujmov, teda či sú za jeho prijatie, alebo ho nepodporujú. Obávajú sa totiž, že členovia zákonodarného zboru sa pri hlasovaní zdržia, resp. nebudú prítomní v rokovacej sále, čo môže znamenať, že zákon nebude schválený. Tieto svoje obavy odôvodnil tým, že pri minuloročnom hlasovaní o novele zákona o konflikte záujmov, ktorý vypracoval Ján Langoš, zo 106 hlasujúcich poslancov sa hlasovania zdržalo až 54. "Ak bude ústavný zákon schválený v takej podobe v akej bol navrhnutý, bude to revolúcia 13 paragrafov v oblasti konfliktu záujmov," vyhlásil pred novinármi Pirošík.
Šéfka Transparency International Slovensko Emília Sičáková ďalej poznamenala, že chcú po vzore Veľkej Británie vytvoriť inštitút splnomocnenca pre ochranu verejného záujmu. Dodala, že v súčasnosti aj v ostatných krajinách V-4 sa pripravujú na zmeny legislatívy v tomto smere.
Predstavitelia mimovládnych organizácií (MVO), združených v Aliancii - Stop konfliktu záujmov, pripravili pre občanov zaujímajúcich sa o oblasť konfliktu záujmov webovú stránku, na ktorej si môžu nájsť najnovšie informácie - www.konfliktzaujmov.sk. Môžu si tam nájsť aj komparatívnu štúdiu týkajúcu sa konfliktu záujmov s inými krajinami, ako aj prípady konfliktu záujmov v štátnej správe a samospráve.