BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia je podľa poslankyne Národnej rady za SaS Anny Zemanovej ľahostajné k ekologickým záťažiam.
Ako upozornila vo štvrtok na tlačovej besede, Slovensko začiatkom leta dostalo pokutu jeden milión eur a dennú pokutu 5 000 eur.
„Do dnešného dňa je to už 285 000 eur len na pokutách a stále sa nič nedeje,“ uviedla.
Poukázala na ďalšie prípady
Zemanová poukázala na ďalšie prípady, ktoré nás dobehnú. „Napríklad, ministrovi Lászlóovi Solymosovi som dala otázky v interpelácii na nebezpečné odkalisko v Seredi. Odpoveď ma pobúrila," povedala Zemanová.
Z odpovede podľa Zemanovej vyplynulo, že sa doteraz nezačalo konanie o určení oprávnenej osoby.
"To znamená, že je im skládka úplne ukradnutá, lebo rezort nevie, kto je zodpovedá osoba,“ dodala Zemanová.
Aj podľa rezortu je to síce environmentálna záťaž s vysokou prioritou riešenia, ale leží na pozemkoch viacerých vlastníkov, a tak nemôžu konať. „Zatiaľ sa celé okolie likviduje a znečisťuje,“ upozornila.
Odkalisko je stále v prevádzke
Obdobná kauza je podľa Zemanovej aj na východe Slovenska, tzv. trojuholník smrti.
Občania z okresu Vranov nad Topľou sa vzbúrili a začali podpisovú petíciu na uzatvorenie odkaliska Chemka Strážske v Poši.
V odkalisku boli ukladané najmä popolčekové kaly z kotolne a iný tekutý a kalový odpad z výroby Chemka od roku 1977. Odkalisko je stále v prevádzke.
Zemanová tiež upozornila, že Slovenská informačná služba informovala o podvodnom čerpaní peňazí určených na likvidáciu skládok.
„Vyzývam ministra, aby konal. Je absurdné, aby občania platili pokuty za niečo, čo nespôsobili,“ zdôraznila.
Poslanec Národnej rady Eugen Jurzyca konštatoval, že štát nepostupuje pri likvidácii environmentálnych záťaží efektívne.
„Niektoré kroky mohol urobiť legislatívne. Ministerstvo životného prostredia má vo výdavkoch dve tretiny peňazí z eurofondov. Nevieme, dokedy ich budeme mať. Preto žiadame, aby problémy s vyriešením vlastníctva pozemkov boli vyriešené pomocou eurofondov,“ povedal Jurzyca.
Priorita pre ministerstvo
Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že boj proti skládkam a riešenie starých environmentálnych záťaží predstavuje pre rezort prioritu.
Na Slovensku je podľa neho evidovaných približne 1 200 environmentálnych záťaží, pričom 270 už je v rôznom štádiu rozpracovanosti.
"Odstraňovanie neželaného dedičstva z minulosti sa za posledné dva roky pohlo míľovými krokmi dopredu," informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.
Čo sa týka skládky v Považskom Chlmci, za ktorú dostalo Slovensko spomínanú pokutu, všetky úkony, ktoré sú v časovej réžii envirorezortu alebo Slovenskej inšpekcie životného prostredia, sa robia podľa hovorcu maximálnou možnou rýchlosťou.
"Na druhej strane, lehoty pre ostatných účastníkov konania nemožno skracovať. Možno postupovať len podľa zákona, procesné pochybenia by totiž mohli potrebnú dobu konania a teda aj pokutu znásobiť," uzavrel Ferenčák.