BRATISLAVA. V prvom polroku 2018 bolo na Slovensku diagnostikovaných celkovo 52 nových prípadov HIV infekcie. Medzi nakazenými boli slovenskí občania aj cudzinci.
Napriek tomu, že Slovensko patrí medzi členské štáty Európskej únie s najnižším počtom prípadov HIV infekcie, jej výskyt v poslednom desaťročí stúpol.
"U občanov Slovenskej republiky bolo od 1. januára do 30. júna 2018 diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 42 nových prípadov HIV infekcie," informoval Úrad verejného zdravotníctva.
V tomto období bolo podľa úradu diagnostikovaných sedem prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a tri úmrtia pacientov s HIV infekciou.
Nevyliečiteľná choroba
Najviac infikovaných HIV žije vo veľkých mestách, najvyšší výskyt prípadov je dlhodobo v Bratislavskom kraji.

Historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV infekcie v jednom kalendárnom roku so stabilným počtom 80 až 90 nových prípadov bol zaznamenaný v rokoch 2014 až 2016.
Väčšina prípadov sa v jednotlivých rokoch vyskytla u mužov a HIV infekcia je u občanov Slovenskej republiky najčastejšie prenášaná pohlavným stykom.
HIV vírus vyvoláva u človeka stratu imunity voči infekciám a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení. Ide o nevyliečiteľnú chorobu.
Podávaním liekov však možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu.
Optimálne nastavená kombinovaná antiretrovírusová terapia slúži nielen ako liečba pre ľudí s HIV, ale aj ako profylaxia infekcie.
Štádia ochorenia
Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi zistený vírus.
Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.
Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je na Slovensku prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne.
Testy robia Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva.