BRATISLAVA. V súčasnosti má povolenie na prevádzku 11 prírodných, 163 umelých kúpalísk a viaceré prírodné vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou.
Na Slovensku je v prevádzke 548 bazénov. V niektorých okresoch došlo k postupnému ukončovaniu prevádzok sezónnych kúpalísk a bazénov.
Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).
Sezóna sa pomaly končí
"Z dôvodu chladnejšieho počasia bola v porovnaní s minulým týždňom návštevnosť na mnohých kúpaliskách znížená," povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

Zákaz prevádzky pre nevyhovujúcu kvalitu vody vydali regionálne ústavy verejného zdravotníctva (RÚVZ) pre vodnú nádrž Teplý Vrch - pláž Drieňok a Ormet, pre vodnú nádrž Zelená voda - Kurinec a pre Vinianske jazero.
Podľa ÚVZ požiadavkám na kvalitu vody z dôvodu prekročenia medznej hodnoty črevných enterokokov nevyhovovali vzorky vody odobrané z veľkej pláže vodnej nádrže Duchonka a štrkoviska Sekule.
Voda naďalej nie je vhodná na kúpanie zo zdravotných dôvodov aj v rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín-Stráže.
Hygienici neodporúčajú deťom, alergikom a osobám s oslabeným imunitným systémom pobyt vo vode na plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach.
Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku možno nájsť na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva www.uvzsr.sk a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Pripravili dotazník
Úrad pripravil dotazník výskytu ochorení súvisiacich s kvalitou vody na kúpanie v Slovenskej republike.
V súčasnosti nie sú na národnej úrovni dostupné štatistické údaje o ochoreniach a zdravotných ťažkostiach, ktoré by súviseli s nevyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie na prírodných vodných plochách a kúpaliskách.
Do prieskumu sa môžu záujemcovia zapojiť po kliknutí na link, ktorý je uvedený na webovej stránke ÚVZ.