Bratislava 15. januára (TASR) - Zákonodarný zbor má v najbližšom čase rozhodovať, či bude mať Slovensko integrovaný záchranný systém, ktorý pomôže človeku v núdzi po zavolaní telefónneho čísla 112. Pôjde o zlúčenie doterajších zložiek hasičského zboru, rýchlej zdravotníckej pomoci, príslušníkov Civilnej ochrany a polície do jedného organizačného celku.
Potrebu takéhoto systémového opatrenia dokumentuje napríklad zásah vrtuľníka Záchrannej služby z Košíc 18. decembra 2001, ktorý prepravil vodiča zraneného pri dopravnej nehode v Slanci za šesť minút do nemocnice vzdialenej 35 kilometrov. Košičania ročne nalietajú pri záchrane ľudských životov približne 300 hodín, pričom jedna letová minúta stojí 1000 korún, ale štát im pre absenciu príslušného zákona na leteckú záchrannú službu neprispieva.
Integrovaný systém záchranárskej služby požiarnikov a zdravotníkov predstavuje efektívnu cestu k zvyšovaniu účinnosti záchrany životov i majetku. Toto mohli po roku skúseností konštatovať v Nitre, keď za dvanásť mesiacov spolupráce uskutočnili 175 spoločných výjazdov, pri ktorých poskytli pomoc 225 osobám, z toho l5 deťom. Nitriansky záchranný systém začal v meste pracovať 1. októbra 2000 ako prvý experimentálny projekt na Slovensku.
Záchranný integrovaný systém bude využívať existujúce kapacity, ale návrh zákona predpokladá i potrebu rozsiahlych investícií do modernizácie techniky a materiálneho zabezpečenia tejto služby. V zmysle zákona budú koordinačné strediská zriaďovať krajské úrady. Na celom systéme budú participovať armáda, mestské hasičské zbory, ale aj horská služba, jednotky Civilnej ochrany, obecná polícia a Slovenský Červený kríž. Na výzvu veliteľa bude každý občan, okrem zákonom stanovených výnimiek, povinný pri zásahu poskytnúť pomoc na záchranu života, zdravia alebo majetku.