BRATISLAVA. Slovenská ústava je kvalitný a moderný dokument, novú nám netreba.
Tiež sa ale netreba báť jej zmien, pokiaľ sú na prospech veci. Vyhlásil to v Deň Ústavy SR premiér Peter Pellegrini.
Zmeny potrebné neboli
"Deň Ústavy je pre nás výnimočný deň, 1. septembra bol schválený dokument, ktorý dal základ vzniku Slovenskej republiky. Je to dokument, ktorý nás sprevádza už 25 rokov a už na tú dobu bol pokrokový," povedal Pellegrini, podľa ktorého to dokazuje aj kvalita základného zákona štátu.
"Počas tej štvrťstoročnice neboli potrebné zásadné zmeny," poznamenal s tým, že ústavu ale treba vnímať aj ako dokument, ktorý sa musí prispôsobovať novým udalostiam.
"Treba ju ctiť, ale ani sa nemusíme báť jej prípadnej zmeny, pokiaľ je to na prospech veci," podotkol.
Premiér poukázal napríklad na úpravy ústavy, ktoré zadefinovali manželstvo ako zväzok muža a ženy či tie, ktoré chránia vodu. Zásadnejšie zmeny však dosiaľ ústava podľa predsedu vlády nepotrebovala.
"Ústava a jej tvorcovia ukázali, že dokázali na tú dobu vytvoriť moderný dokument. Netreba nám novú ústavu," uzavrel s tým, že stačí, keď budeme tú aktuálnu rešpektovať.
Saková: Vážme si našu krajinu
Hoci dnes vlastný štát berieme ako samozrejmosť, pre mnohé generácie Slovákov to bol v minulosti len nesplnený sen. Uviedla to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) na sociálnej sieti pri príležitosti Dňa Ústavy SR.
"Náš mladý štát prešiel dlhú cestu. Po počiatočnej nedôvere, či sme vôbec schopní samostatnej existencie, sme dokázali, že na to máme. Začlenili sme sa do medzinárodných štruktúr a ostatné krajiny nás berú ako rešpektovaného partnera. Vážme si našu krásnu krajinu," napísala.
Fico: Čaká nás ústavná kríza
Slovensko čaká veľmi vážna ústavná kríza, pokiaľ ide o zostavenie Ústavného sudu SR. Varuje predtým expremiér a predseda Smeru Robert Fico.
"Neviem si predstaviť, že Národná rada bude schopná ponúknuť prezidentovi SR 18 kandidátov so všetkými kvalifikačnými predpokladmi. Buďme na to pripravení," povedal Fico v súvislosti s chystanými novými pravidlami výberu kandidátov na ústavných sudcov.
Napriek tomu je presvedčený, že Ústava SR je vynikajúci základ ústavnosti a štátnosti Slovenska. "Buďme na ňu hrdí. Buďme hrdí, že sme Slováci a že máme Slovenskú republiku," vyhlásil vo svojom vystúpení v úvode Slávnostnej akadémie pri príležitosti 25. výročia vzniku SR v Bratislave.
Gál: Ochrana je v rukách Ústavného súdu
Ochrana ústavnosti je v rukách Ústavného súdu (ÚS) SR. Je preto podstatné, aby jeho sudcovia boli kvalitní, uznávaní a skúsení.
Pri príležitosti Dňa ústavy SR to povedal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Zmeny voľby ústavných sudcov, ktoré navrhuje jeho rezort, by podľa neho zvýšili ich legitimitu.
Podľa návrhu by ústavnými sudcami mali byť bezúhonné a všeobecne uznávané osobnosti v oblasti práva, ktoré dávajú záruku, že budú funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne.
Požadovaný minimálny vek ústavných sudcov chce Gál zvýšiť zo súčasných 40 rokov na 45 rokov. Navrhuje tiež, aby sa zvýšilo kvórum pre voľbu kandidáta z doterajšej väčšiny prítomných poslancov na väčšinu všetkých poslancov.
Prijatie slovenskej ústavy sa pripomína každoročne 1. septembra štátnym sviatkom - Dňom Ústavy SR. Schváleniu základného zákona štátu 1. septembra 1992 predchádzal nemenej významný akt súvisiaci s Deklaráciou o zvrchovanosti Slovenskej republiky.