SLOVENSKÝ GROB. V najbližšom období sa musí predstaviť program zvýšenia nástupných platov pedagógov.
Vyhlásil to po otvorení školského roka na Základnej škole s materskou školou v Slovenskom Grobe (okres Pezinok) predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) v súvislosti so zvýšením atraktivity učiteľského povolania.
"Ukazuje sa, že plat skúseného pedagóga, ktorý je v školstve 20 či 30 rokov, je už relatívne na dobrej úrovni, minimálne v regiónoch Slovenska, ak nehovoríme o hlavnom meste. Zároveň sa však ukazuje, že nástupný plat je nízky a v Bratislave už pravdepodobne nedokáže prilákať nikoho šikovného, aby si za svoje povolanie zvolil profesiu učiteľa," povedal premiér. Podľa neho je to u mužov ešte zložitejšie.
Plošné zvyšovanie platov

Pellegrini pripomenul, že sa budú plošne zvyšovať platy pedagogických zamestnancov, ktoré od 1. januára 2019 porastú o desať percent, a o rok neskôr, teda od 1. januára 2020, o ďalších desať percent. Okrem toho je potrebné rozmýšľať "o efektívnom spôsobe navýšiť platy začínajúcich pedagógov".
Pellegrini to považuje za kľúčové a v tejto súvislosti chce s ministerkou školstva, vedy, výskumu a športu Martinou Lubyovou (nominantka SNS) a ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) pracovať.
"Lebo len tak presvedčíme mladých a šikovných ľudí, aby zostali pracovať v školstve," dodal premiér.
Chýbajú učitelia
Starosta Slovenského Grobu Štefan Gašparovič poznamenal, že v miestnej základnej škole s nedostatkom učiteľov až taký problém nie je.
"Ako obec vytvárame dobré podmienky či už pre žiakov, alebo učiteľov," povedal Gašparovič. Podľa riaditeľky základnej školy s materskou školou Anny Lalákovej za problémom s nedostatkom učiteľov najmä v Bratislave a v jej okolí sú platy.
Podľa nej však stále chýbajú na základných školách najmä učitelia prvého stupňa, matematikári, ale aj vychovávatelia.
"Do materskej školy sa nám ťažko zháňali učitelia, pretože ju neustále rozširujeme," dodala Laláková.

Školstvo je len spolovice v rukách štátu
Starostovia obcí a primátori miest by si mali uvedomiť, že školstvo je len spolovice v rukách štátu a vlády SR a druhú polovicu majú na starosti oni z vlastných rozpočtov.
Aj o tom hovoril predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) počas otvorenia školského roka v Slovenskom Grobe.
Slovenský Grob je podľa premiéra jednou z obcí v okolí hlavného mesta, kde dochádza k nárastu počtu obyvateľov a k nárastu počtu detí.

"Je tu starosta, ktorý vie reagovať na tento vývoj a uvedomuje si, že obec musí investovať popri infraštruktúre aj do školstva. Vďaka aktivite obecného zastupiteľstva sa podarilo urobiť prístavbu základnej školy, rozšíriť počty tried, pretože v opačnom prípade by škola nezvládla počty detí, ktoré tu sú," povedal Pellegrini.
Starostovia podľa premiéra musia dávať pozor na to, aby mali nielen dostatočné kapacity v základných školách, ale aby vytvárali dostatok miesta už aj v materských školách. "Je dôležité, aby detičky predtým ako prídu do školy, absolvovali rok, ak nie dva, na materských školách a boli lepšie pripravené na školský život," dodal premiér.
Rokujú o obedoch
Záujmom vlády podľa jeho slov je poskytovať dodatočné finančné prostriedky pre mestá a obce, aby sa rozšírili kapacity materských škôl tak, aby bolo možné zákonne prikázať všetkým rodičom dať svoje deti minimálne do posledného ročníka materskej školy.
Starosta Slovenského Grobu Štefan Gašparovič poznamenal, že obci sa podarilo k zrekonštruovanej materskej škole pristaviť ďalšie dve nové triedy, ktoré v pondelok slávnostne otvoril aj premiér.
Premiér poznamenal, že vládny Smer-SD rokuje aj o obedoch, ktoré by mali byť pre všetkých žiakov základných škôl a deti v posledných ročníkoch materských škôl zadarmo.
"Diskutujeme, či to bude od 1. januára 2019, alebo by ten nástup bol štandardne od začiatku školského roka 2019/2020," povedal premiér.
Komora učiteľov vyzýva poslancov, aby urobili na školách poslanecký prieskum
Slovenská komora učiteľov vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby urobili na školách poslanecký prieskum a následne iniciovali nápravu. Podľa učiteľov sa začali naplno prejavovať dôsledky nečinnosti slovenských vlád v oblasti školstva.
„V školách budú chýbať stovky učiteľov a ďalšie stovky detí, lebo ostanú doma na nútenom domácom vzdelávaní pre svoj zdravotný stav či sociálne znevýhodnenie. Ministerstvo úplne neefektívne vyhodí viac ako stovku miliónov eur na obedy žiakom a ďalšie desiatky miliónov na lyžiarske výcviky a školy v prírode pre bohaté deti. Na druhej strane nedokáže zabezpečiť základnú pomoc pre deti so zdravotným alebo sociálnym znevýhodnením či nadaním cez asistentov a odborné tímy na školách," tvrdí komora učiteľov.
Ako informoval prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman, „ohlasovaný zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch prinesie školám viac byrokracie, nové päťročnice, vymyslené a finančne nekryté funkcie zodpovedného vychovávateľa či školského koordinátora, neplatené voľno pre učiteľov každých 10 rokov a iné nezmysly".
Podľa učiteľov neexistujú nástroje na ochranu pedagogických a odborných zamestnancov, kvalita riadenia škôl a vzdelávania nebude mať opäť žiadne parametre demokracie a otvorenosti a ministerstvo ustupuje politickým a záujmovým skupinám bez akejkoľvek odbornej a vecnej argumentácie.Komora upozorňuje, že tisícky škôl i v tomto školskom roku ostávajú vnútorne zabarikádované pred inkluzívnym vzdelávaním.
„Blokujú ich nevhodné vzdelávacie programy, výrazný nedostatok asistentov učiteľa a odborných zamestnancov na podporu detí, rodičov i učiteľov. Na školách stále chýbajú učebnice, výberové konania na nové už rok stoja, otvorený moderný trh učebníc nebude. Reformy storočia sa obmedzili na kozmetické úpravy smerníc a zákonov bez výrazného zvyšovania HDP do školstva na úroveň vyspelých krajín OECD," tvrdia učitelia s tým, že nadčasové výroky o modernizácii, dostupnosti a kvalite treba nahradiť realitou zaostávania za vyspelými krajinami, nevymožiteľnosti ústavného práva na kvalitné vzdelávanie pre všetky deti a neschopnosti ministerstva presadiť akékoľvek zásadné zmeny.