BRATISLAVA. Dvojnásobné platy sú kľúčom, ako zabezpečiť, aby sa o pacientov v zdravotníckych zariadeniach naprieč Slovenskom mal kto postarať.
Už teraz chýbajú sestry na centrálnych operačných sálach v petržalskej nemocnici, novorodeneckej klinike na bratislavských Kramároch či v ortopedicko-traumatologickej klinike v Ružinove. A trend sa rokmi zhoršuje.
"Podľa našich informácií je nedostatok sestier v každej nemocnici bez ohľadu na zriaďovateľa," vraví Iveta Lazorová, šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.
V dôsledku ich nedostatku sa podľa nej a ostatných odborníkov naťahujú nielen čakacie lehoty na operácie, ale klesá aj kvalita a bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

V priebehu 16 rokov prišlo Slovensko podľa štatistík OECD približne o desaťtisíc sestier. Znamená to, že každých tisíc obyvateľov Slovenska stratilo za toto obdobie približne dve sestry.
Ešte znepokojúcejšie je, že Slovensko je jedinou z najvyspelejších krajín, ktoré za toto obdobie prišlo o sestry. Vo všetkých ostatných krajinách sestier pribudlo alebo zostali na rovnakej úrovni.
Kým komora hovorí, že na Slovensku v súčasnosti chýba 15 000 sestier, ministerstvo zdravotníctva vypočítalo, že len 2300.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sestry odchádzajú zo slovenského zdravotníctva, je výška platu. Tá v mnohých prípadoch nedosahuje ani priemernú mzdu. Vlani bola 954 eur.
Plat 1600 eur v hrubom bez nadčasov
Plat sestier na Slovensku sa veľmi líši v závislosti od regiónu, druhu zdravotníckeho zariadenia, ako aj zriaďovateľa.
"Z informácií získaných od našich členov, v mnohých zariadeniach sa priemerná mzda pohybuje od 600 eur do 1000 eur, za predpokladu, že sú im vyplácané nadčasové hodiny," vraví Lazorova.