SME

Ombudsmanka sa kvôli príspevkom pre postihnutých obrátila na súd

Podmienky pre získanie peňažných príspevkov sú podľa ombudsmanky diskriminačné.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová (uprostred).Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová (uprostred). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová podala návrh na Ústavný súd Slovenskej republiky pre diskriminačné podmienky na získanie peňažných príspevkov na osobnú asistenciu či motorové vozidlo.

Na stredajšej tlačovej konferencii upozornila, že aktuálna právna úprava stanovuje vekové ohraničenie potrebné na získanie príspevkov pre osoby so zdravotným postihnutím, a to od 6 do 65 rokov veku.

O zmenu ustanovení a odstránenie diskriminačných podmienok žiada na základe podnetu komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej.

SkryťVypnúť reklamu

Stavrovskej sa nepodaril problém riešiť na Ministerstve práce. Podľa komisárky aj ombudsmanky nemôže byť vek prekážkou pri poskytovaní pomoci.

Ombudsmanka hovorí o diskriminácii

Prečítajte si tiež: Ombudsmanka sa kvôli príspevkom pre postihnutých obráti na súd Čítajte 

Aktuálna právna úprava je podľa ombudsmanky diskriminačná, pretože zasahuje do práv osôb so zdravotným postihnutím viesť nezávislý život a plnohodnotne uplatňovať všetky svoje základné práva.

Ako konštatovala, je tiež v rozpore s princípmi ľudskej dôstojnosti a rovnosti, a nie je v súlade s medzinárodnými záväzkami, ktoré Slovensko musí rešpektovať.

Pri práve na osobnú asistenciu ide podľa Patakyovej o to, že štát pri osobách s ťažkým zdravotným postihnutím im pomáha v tom, aby v internej časti osobná asistencia napomáhala k dôstojnému životu a v externej časti.

"To je základná filozofia pri osobnej asistencii a vekovým obmedzením podľa zákona nie je akceptovateľná. Paušálnym prístupom predstavuje zásah do života týchto ľudí a znemožňuje im uplatňovať sa v živote," upozornila Patakyová.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhli zmeny

Prečítajte si tiež: Ombudsmanka poukázala na nedostatočnú kontrolu zariadení pre seniorov Čítajte 

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím podal na Ministerstvo práce návrh na zmenu zákona o peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Poukázal pritom na diskriminačné ustanovenia vo veci obidvoch príspevkov, teda príspevku na osobnú asistenciu či príspevku na motorové vozidlo.

"Poukazovala som na to, že ustanovenia sú diskriminačné a v rozpore s nezávislým spôsobom života, žiaľ, ministerstvo sa nestotožnilo s týmito argumentmi," povedala Stavrovská.

Upozornila, že človek so zdravotným postihnutím, aj keď chce pracovať po 65 roku veku, nemá nárok na pomoc.

V prípade, že ústavný súd vyhovie návrhu ombudsmanky, priznávanie príspevkov nebude do budúcna vekovo obmedzené a ľudia, ktorým boli podľa terajšej úpravy žiadosti zamietnuté, si o príspevok budú môcť požiadať znova.

SkryťVypnúť reklamu

OĽaNO podporilo ombudsmanku

Snahu ombudsmanky ocenila predsedníčka Výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová (OĽaNO).

"Vek dožitia seniorov sa však posúva, preto malo Ministerstvo práce podľa hnutia OĽaNO už dávno zaviesť novú koncepciu pomoci, aby tak umožnilo seniorom čo najdlhšie zotrvať v ich prirodzenom prostredí," informoval hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

OĽaNO zároveň zdôrazňuje, že aj rodičia zdravotne znevýhodnených detí potrebujú podporu a pomoc štátu pri zharmonizovaní starostlivosti o rodinu s pracovnými povinnosťami.

Podľa tieňovej ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny za OĽaNO Sone Gaborčákovej vláda nereaguje na nové výzvy a na nové potreby občanov.

Ako uviedla, preto je poverená za hnutie OĽaNO spolu s odborníkmi pripraviť novú koncepciu, ktorá bude stáť na dvoch pilieroch.

SkryťVypnúť reklamu

"Prvý pilier bude tzv. strieborná ekonomika ako príležitosť pre seniorov žiť kvalitný život v starobe, a druhy pilier bude spočívať v zavedení nového spôsobu pomoci pri starostlivosti o odkázaných ľudí zo strany verejných výdavkov štátu," vysvetlila.

Ďalšie formy diskriminácie

Poslankyňa za OĽANO Silvia Shahzad si myslí, že okrem vekového rámca má zákon aj ďalšie formy diskriminácie.

"Takmer vôbec neposkytuje pomoc na základe zdravotného postihnutia, ale príspevky sa poskytujú v nerovnakej výške na základe iných kritérií, ktoré so zdravotným postihnutím nesúvisia," tvrdí Shahzad.

Mnohí, ktorí podľa Shahzad pomoc skutočne potrebujú, kompenzácie svojho postihnutia nedostávajú.

"Pre ministerstvo bolo však všetko nad rámec zákona, hoci na to už roky poukazujú aj organizácie a ich zástupcovia, ktorých ministerstvo práce považuje za svojich partnerov,“ povedala.

Verešová pripomenula, že v máji v OĽaNO predstavili Koncepciu rodinnej politiky pre Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhujú v nej nové opatrenia na pomoc rodičom pri zosúlaďovaní práce a rodiny, pričom nezabúdajú na rodiny so zdravotne postihnutými.

Richter: Napadnutie Patakyovej ma prekvapilo

Ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera (Smer) prekvapilo napadnutie vekového obmedzenia pri poskytovaní príspevku na osobnú asistenciu a na kúpu osobného motorového vozidla na Ústavnom súde SR zo strany ombudsmanky Márie Patakyovej.

"V poslednom období sme zákon novelizovali relatívne často. Toto vekové ohraničenie je v zákone od roku 1998 a doteraz sa neotváralo. Som prekvapený, že sa otvorilo teraz a takýmto spôsobom," povedal Richter.

Podľa neho komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská na ministerstvo doteraz apelovala len formou pripomienok a otázok.

SkryťVypnúť reklamu

Minister tvrdí, že o tom, či je zákon v súlade s ústavou, sa musia vyjadriť legislatívni právnici. Je však ochotný o tejto téme rokovať, pripustil aj možnosť ďalšej novely zákona.

"Legitímny cieľ je urobiť všetko preto, aby ZŤP osoby mohli najmä absolvovať vzdelanie a prácu, a preto som pripravený venovať sa aj tejto otázke," pripomína Richter.

Uviedol, že pre napĺňanie tohto cieľa je dôležité, aby boli peňažné príspevky na kompenzáciu poskytované adresne a účelne, teda najmä osobám, ktoré sa pravidelne zapájajú do pracovného a vyučovacieho procesu. S tým súvisí aj vek.

"Ústavný súd vo svojej judikatúre opakovane vyslovil názor, že založenie nerovnakého postavenia medzi dvoma skupinami osôb nemožno vnímať diskriminačne v absolútnom ponímaní. Naopak, právne rozdelenie osôb na rôzne skupiny môže byť akceptovateľné, ak nie je svojvoľné, ale sleduje sa ním legitímny cieľ," doplnil hovorca rezortu Michal Stuška.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu