SME

Masár odsúdený na doživotie za vraždu ostáva za mrežami

Ľubor Masár nebude podmienečne prepustený na slobodu, proti rozhodnutiu súdu podal sťažnosť.

 Ľubor Masár zostáva za mrežami. Ľubor Masár zostáva za mrežami. (Zdroj: TASR)

TRNAVA. Senát Okresného súdu v Trnave v stredu rozhodol, že na doživotie odsúdený Ľubor Masár nebude podmienečne prepustený na slobodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trest dostal ako spolupáchateľ vraždy Holanďanky Gabrielly Widdershovenovej-Groenovej, ktorá sa odohrala v auguste 1990 a bola spáchaná mimoriadne agresívnym spôsobom. Proti uzneseniu podal obhajca odsúdeného sťažnosť.

Masár zatiaľ ostáva vo väzení

Uznesenie tak nenadobudlo právoplatnosť a vecou sa bude zaoberať Krajský súd v Trnave. Senát vypočul na zasadnutí znalkyňu z oblasti zdravotníctva a farmácie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Odsúdený Masár chce ísť z doživotia na slobodu. S tridsiatimi eurami Čítajte 

Voči nej však obhajoba podala námietku, pretože pracovne pôsobí ako psychologička a lekárka na úseku ochranných liečení v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove, kde bol Masár doteraz umiestnený. Namietaná bola jej zaujatosť, senát túto námietku zamietol.

V rozhodnutí konštatoval, že neboli splnené všetky zákonné požiadavky podmienečného prepustenia.

"Formálna podmienka na podmienečné prepustenie bola splnená, odsúdený vykonal časť výmery uloženého trestu, ale nesplnil ani jednu materiálnu podmienku," konštatoval predseda senátu.

Uviedol, že od Masára nemožno očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, svojím správaním vo výkone trestu nepreukázal žiadne výrazné polepšenie.

Prepustenie neodporúčali

Jeho podmienečné prepustenie v posudku neodporučil ani riaditeľ ústavu v Leopoldove, na čo poukázala aj prokurátorka.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Na doživotie odsúdený Masár chce ísť po dlhých rokoch na slobodu Čítajte 

"Hodnotenie sa javí skôr ako negatívne, konštatuje, že resocializačná prognóza vychádza ako menej priaznivá z dôvodu, že pred nástupom do výkonu trestu opakovane páchal trestnú činnosť," uviedla prokurátorka.

Upozornila na osobnostnú výbavu odsúdeného, na účelovosť jeho konania vo vzťahu k podmienečnému prepusteniu a perspektívu jeho konania po prepustení.

Podľa psychologického posudku je u Masára zistená absencia vyšších citov, neschopnosť poučiť sa z trestu a bagatelizácia predchádzajúcej trestnej činnosti.

Vražda Holanďanky

Masár spolu s Jánom Molnárom v auguste 1990 v Rakúsku na odpočívadle znásilnili a potom zaškrtili Holanďanku. Jej manžela zviazali, ťažko zranili a vyhodili z auta.

Ten však útok prežil a neskôr na súde proti páchateľom svedčil. Oboch zločincov poslal do výkonu trestu odňatia slobody na doživotie Mestský súd v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Vrahovia počas procesu usvedčovali jeden druhého. Telo Holanďanky sa našlo v značnom štádiu rozkladu približne po dvoch mesiacoch.

Obaja páchatelia boli predtým na základe amnestie prezidenta Václava Havla prepustení na slobodu.

Molnár bol predtým odsúdený za inú vraždu na 15 rokov a Masár za majetkové a násilné trestné činy.

Páchatelia ukradli holandským manželom cennosti i videokameru, ktorou predtým manžel natočil, ako prichádzajú vrahovia k ich karavanu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 610
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 360
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 184
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 377
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 814
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 903
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu