BRATISLAVA. S cieľom pripraviť ucelenú koncepciu riadenia kvality ovzdušia na Slovensku vypracovalo ministerstvo životného prostredia (MŽP) Stratégiu ochrany ovzdušia Slovenskej republiky do roku 2030.
Dokument v súčasnosti posudzujú z hľadiska jeho vplyvov na životné prostredie. Stratégia ochrany ovzdušia zahŕňa dva kľúčové dokumenty – Stratégiu na zlepšenie kvality ovzdušia a Národný program znižovania emisií.
„Hlavným výstupom budú programy na zlepšenie kvality ovzdušia šité na mieru pre konkrétne oblasti,“ uvádza na svojej stránke ministerstvo.
Na príprave stratégie sa podieľali odborníci z rôznych rezortov ako hospodárstvo, pôdohospodárstvo, doprava či zdravotníctvo, ale aj z environmentálnych združení a organizácií. Na ekonomickej efektívnosti navrhovaných opatrení spolupracoval envirorezort so Svetovou bankou.
Stratégia ochrany ovzdušia
Národný program znižovania emisií rieši opatrenia, aby Slovensko dosiahlo záväzky stanovené smernicou Európskej únie.

Stanovuje emisné stropy pre oxid siričitý, oxidy dusíka, prchavé organické zlúčeniny, amoniak a prachové častice PM2,5. Program musí schváliť vláda a do apríla 2019 bude predložený Európskej komisii.
Cieľom druhej časti dokumentu - Stratégie na zlepšenie kvality ovzdušia, je dosiahnuť dobrú kvalitu ovzdušia pre zdravie ľudí, ekosystémy a vegetáciu.
Stratégia ochrany ovzdušia Slovenskej republiky do roku 2030 obsahuje opis priorít a ich vzťah k ostatným politikám, ako aj popis zodpovedností na národnej, regionálnej a lokálnej úrovni.
Uvádza pokrok v znižovaní emisií a zlepšovaní kvality ovzdušia dosiahnutý vďaka doteraz prijatým opatreniam.
Obsahuje tiež patrenia na dosiahnutie redukčných záväzkov podľa sektorov, vrátane časového harmonogramu ich implementácie a zodpovednosti.
Prijímané opatrenia sú zamerané napríklad na obmedzenie emisií z vykurovania domácnosti, ekologizáciu dopravy či podporu ekologickej mestskej hromadnej dopravy.
Kvalita ovzdušia
Výsledky monitorovania ovzdušia na Slovensku ukazujú, že v mnohých oblastiach sa od roku 2005 kvalita ovzdušia zlepšila.

V súčasnosti je tu 12 oblastí so zhoršenou kvalitou ovzdušia, teda oblastí riadenia kvality ovzdušia, pričom pôvodne ich bolo až 19. Celkovo sa znížila aj ich rozloha o 52 percent.
Napriek tomu má Slovensko dlhodobé problémy s kvalitou ovzdušia, najmä čo sa týka limitných hodnôt pre jemné prachové častice, prízemný ozón a oxidy dusíka.
Hlavnými zdrojmi znečistenia ovzdušia sú lokálne kúreniská so spaľovaním tuhých palív v domácnostiach, doprava, priemysel a energetika.
Slovensko sa ešte v máji vyhlo žalobe Európskej komisie (EK) na Súdnom dvore EÚ za nedostatočnú kvalitu ovzdušia.
Slovensko predtým EK predstavilo opatrenia a aktivity, ktoré vykonáva v oblasti skvalitňovania ovzdušia, Komisia preto zatiaľ od žaloby upustila.