BRATISLAVA. Nezaradený poslanec Národnej rady a zakladateľ mimoparlamentnej strany Spolu - občianska demokracia Miroslav Beblavý navrhuje zmeny v zákone o Policajnom zbore.
Beblavý je totiž presvedčený, že na to, aby mohol demokratický a právny štát fungovať je nevyhnutná funkčná polícia a prokuratúra, ktoré nemôže ľahko ovládnuť hoci aj malá skupinka mocných na vrchole pyramídy.

Zároveň tvrdí, že odhaľovanie a trestanie politickej a ekonomickej kriminality je tým najtvrdším orieškom aj vo vyspelých štátoch, ktoré si na to zriadili mnohé osobité nástroje, ktoré Slovensku často chýbajú.
"Cieľom návrhu zákona sú preto orgány činné v trestnom konaní napĺňajúce heslo Pomáhať a chrániť, konajúce nezávisle od politikov aj ekonomických záujmov a požívajúce vysokú dôveru občanov v ich funkčnosť aj nestrannosť," povedal Beblavý.
Pre dosiahnutie tohto cieľa vo vzťahu k policajnému zboru Beblavý navrhuje vytvorenie Rady pre integritu policajného zboru ako nezávislého orgánu zloženého zo siedmich členov, ktorý bude disponovať aj potrebnými kompetenciami.
Dôležité kompetencie
Medzi najdôležitejšie kompetencie má podľa Beblavého patriť rozhodovanie v druhom stupni proti rozhodnutiu o uložení disciplinárneho opatrenia.
Rovnako rozhodovania proti rozhodnutiu o náhrade škody, proti služobnému hodnoteniu, ktorým bol policajt hodnotený ako nespôsobilý vykonávať doterajšiu alebo akúkoľvek inú funkciu.

A tiež proti rozhodnutiu lekárskej komisie, ktorým bola policajtovi určená zdravotná klasifikácia.
Medzi kompetencie Rady pre integritu policajného zboru má patriť aj možnosť vyhlásiť rozkaz, nariadenie, príkaz alebo pokyn uložený policajtovi za neplatný, ak svojím obsahom alebo účelom zasahuje napríklad do samostatného vedenia vyšetrovania, a tiež prešetrovanie skončenia služobného pomeru policajta.
V Rade pre integritu policajného zboru podľa jeho návrhu bude mať zastúpenie nielen ministerstvo vnútra, ale aj osoba navrhnutá verejným ochrancom práv, predsedom Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, Radou vlády pre mimovládne neziskové organizácie a odborovými orgánmi vystupujúcimi na ochranu práv a oprávnených záujmov policajtov.
Dvaja členovia Rady pre integritu policajného zboru budú navrhnutí politickými stranami, ktoré vo voľbách získali zastúpenie v Národnej rade, a to tak, že jeden člen bude zvolený na základe návrhu koaličných politických strán a jeden na základe návrhu opozície.
Jednotné rozhodovanie
"Takéto zloženie novovzniknutého orgánu výrazne zníži priestor pre jednostranné rozhodovanie v závažných veciach týkajúcich sa policajtov," priblížil Beblavý.
Súčasne dodal, že policajti by sa na Radu pre integritu policajného zboru mohli obracať zvlášť v prípadoch, keď sú presvedčení, že sú postihovaní pre ich postup vo vyšetrovaní. Návrhom sa posilňuje procesná samostatnosť pri vyšetrovaní.
Do zákona tiež navrhuje dostať zabezpečenie prideľovania vecí náhodným výberom pomocou technických prostriedkov a programových prostriedkov schválených Ministerstvom vnútra, aby bola vylúčená možnosť ovplyvňovania pridelenia vecí.
Medzi ďalšie navrhované opatrenia patrí zmena spôsobu menovania prezidenta policajného zboru, zavedenie princípu spretŕhania miestnych väzieb a cirkulácie vyššie postavených jednotlivcov a odstrihnutie policajnej inšpekcie od ministra vnútra.