BRATISLAVA. Generálna prokuratúra dáva za pravdu postupu ministerstva školstva pri registrácii organizácií Slovenskej akadémie vied (SAV).
Prokuratúra informuje, že ministerstvo školstva by malo v tejto súvislosti rozhodnúť, a to buď zastavením registrácie ústavov SAV na verejné výskumné inštitúcie alebo ich registráciou.
Uviedla to po skončení rokovania výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS).
Dva spôsoby
"Konštatuje sa tu, že zriaďovateľ, teda SAV, v zákonne stanovej lehote požadované údaje nedoplnil a postupne ich dopĺňal v mesiacoch jún a júl," povedala Lubyová.

Podľa nej toto potvrdzuje stanovisko a informáciu, ktoré ministerstvo školstva od začiatku tlmočilo, "že zo strany SAV nebol dodržaný zákon pri procese zapisovania do registra".
Podľa Lubyovej sa konštatuje, že ministerstvo, ktoré uskutočňuje registráciu, môže konanie o návrhoch na zápis uskutočniť doma spôsobmi, a to buď zápisom návrhov do registra, alebo zastavením tohto konania.
"Konanie, na ktorom sme sa dohodli 22. augusta spolu s vedením SAV, vicepremiérom Richardom Rašim (Smer) a predsedom parlamentného školského výboru Ľubomírom Petrákom (Smer), že budeme konať vo veci registrácie do 11. septembra, môže vyzerať tak, že sa buď ústavy zaregistrujú, alebo sa táto registrácia zastaví," povedala Lubyová. Zároveň podotkla, že prokuratúra upozornila ministerstvo, aby v primeranej lehote konalo.
"Z našej strany nešlo o nejaké prieťahy, aby sme niekoho šikanovali. Išlo o to, aby sme rokovali a hľadali riešenia pre SAV, aby sa to dalo inak urobiť," vysvetlila Lubyová.
Chceli počkať
Doplnila, že vzhľadom na to, že rezort školstva vedel o tom, že sa SAV obrátila na Generálnu prokuratúru, chceli aj vyčkať na toto rozhodnutie.

"Momentálne sa registrácia robiť nebude," povedala Lubyová s tým, že ďalší postup pre SAV určí podľa nej parlament.
"Pre mňa je to absolútne neštandardné, že prokuratúra dala jedno vyjadrenie ministerstvu školstva, ktoré je rozsiahle, a odporúča mu, aby zastavilo celé konanie, a druhé rozhodnutie zaslala SAV, kde nepopisuje všetky kroky," poznamenal poslanec Branislav Gröhling (SaS).
Absolútny koniec?
Podľa neho poslanci nie sú absolútne o celej veci dostatočne informovaní.
"Zajtra prebehne schôdza, bude sa rokovať o jednotlivých návrhoch, tie prejdú a vznikne tu absolútny chaos, pretože nikto nebude vedieť, čo sa bude diať. Respektíve, jednotlivé inštitúcie SAV budú musieť skončiť, čo bude mať za následok, že budú končiť zmluvy, projekty. Pre mňa je to absolútny koniec celej SAV," dodal poslanec.
Novela spôsobí problémy
Novela, ktorá má podľa rezortu školstva vyriešiť transformáciu ústavov SAV, spôsobí podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka vedcom obrovské problémy.
"Ktokoľvek bude hlasovať za prelomenie veta, bude hlasovať za diskontuitu SAV," povedal Radovan Pala z advokátskej kancelárie TaylorWessing, ktorá akadémii poskytuje právne poradenstvo.
Novela v súčasnom znení totiž reaguje na právny stav z júna, teda pred transformáciou ústavov na verejné výskumné inštitúcie . K nej podľa kancelárie došlo, aj keď ministerstvo inštitúcie nezaregistrovalo.
Aby SAV splnila podmienky, ktoré jej zákon na transformáciu ukladá, bude podľa Palu musieť organizácie zrušiť. To podľa predstaviteľov SAV okrem neistoty znamená obrovské finančné a personálne náklady.
Vedci tiež upozorňujú, že už v súčasnosti pre nedokončenú transformáciu SAV prichádzajú o granty. Ak by bola SAV nútená svoje organizácie zrušiť, v ohrození by bol napríklad projekt Európskej komisie za 10 miliónov eur, na ktorom sa podieľa osem krajín.
Neistota tiež odrádza mladých vedcov od pokračovania v ich kariére na Slovensku. Iniciatíva Veda chce žiť chce v súvislosti s rokovaním o novele v utorok organizovať protestný pochod, ktorý skončí pred budovou parlamentu.
Predstavitelia SAV reagovali aj na rozhodnutie prokuratúry o podnete, ktorý podali za nečinnosť ministerstva školstva.
Prokuratúra potvrdila, že v konaní ministerstva pri transformácii ústavov SAV boli prieťahy. V stredu preto prokurátor ministerstvu poslal upozornenie, aby o návrhu SAV na zápis do registra verejných výskumných inštitúcií urýchlene rozhodlo.
Výzva pre ministerku a list poslancom
Obsah upozornenia SAV k dispozícii nemá, ministerstvo školstva ho však v tlačovej správe interpretovalo ako potvrdenie svojho postupu pri registrácii organizácií SAV.
Výzva na rozhodnutie je podľa rezortu výzva na zastavenie registrácie. Podľa SAV by bolo transparentné, ak by ministerstvo upozornenie prokuratúry zverejnilo.
"Podľa tlačovej správy GP sa takéto tvrdenie nezakladá na pravde. Ide o hrubé zavádzanie zamestnancov SAV, verejnosti, a najmä poslancov Národnej rady SR s cieľom ovplyvniť zajtrajší osud novely zákona o SAV," konštatuje akadémia po mimoriadnom rokovaní jej predsedníctva
prokuratúra podľa nej, naopak, konštatuje, že rezort môže konanie o návrhoch na zápis ukončiť dvoma spôsobmi.
"V prípade splnenia podmienok vykoná zápis do registra verejných výskumných inštitúcií. V opačnom prípade konanie o návrhoch na zápis do registra zastaví. Ministerstvo školstva však podľa GP takto nepostupovalo a o návrhoch doposiaľ nerozhodlo. Na základe týchto skutočností GP z dôvodu nečinnosti ministerstva školstva podala upozornenie prokurátora," spresnila SAV.
SAV zároveň rozposlala všetkým poslancom list, v ktorom informuje o kolapse, ktorý by nastal, ak by zajtra schválili novelu o SAV.
"Chcel by som vás požiadať, aby ste novelu zákona o SAV neschválili, pretože jej schválenie by malo pre SAV likvidačné dôsledky, ktoré pri príprave novely zákonodarca nemohol predvídať. Ak by novela vstúpila do platnosti v júni, bola by transformácia iba zrušená. Teraz, po troch mesiacoch, keď sú naše organizácie čiastočne v novej forme, je novela prakticky nevykonateľná a zlikviduje SAV," uviedol Šajgalík v liste poslancom.