BRATISLAVA. Viac ako 500 pracovníkov Slovenskej akadémie vied (SAV) a priaznivcov vedy na proteste pred Národnou radou žiadalo odstúpenie ministerky školstva Martiny Lubyovej. Vedci SAV sú znepokojení stavom, do ktorého sa akadémia dostala.
"My síce máme pravdu, ale poslanci majú moc," povedal predseda SAV Pavol Šajgalík a vyzval, aby aspoň jedna zo strán vládnej koalície nehlasovala za likvidáciu akadémie.
Sporná novela
Protest má podľa organizátorov z iniciatívy Veda chce žiť! upozorniť na hlasovanie parlamentu o novele zákona o SAV, ktoré má byť ešte dnes.

"Schválenie novely by znamenalo pre akadémiu straty finančné aj reputačné, zničí všetko, čo akadémia vykonala za posledné tri mesiace a vráti nás do bodu nula. Požadujeme, aby novelu, ktorú nikto so SAV neprerokoval, aby dnes poslanci odmietli a SAV sa mohla vrátiť k svojej práci," povedal Šajgalík.
Prvé protestné zhromaždenia boli 3. augusta v Bratislave a v Košiciach, ďalšie bolo na bratislavskom Námestí slobody 14. augusta.
Predseda SAV Pavol Šajgalík vtedy povedal, že cieľom protestu je vysvetliť širokej verejnosti ich situáciu a žiadajú vládu o pomoc pri transformácii na verejnú výskumnú inštitúciu.
Na podporu dnešného bratislavského protestu zorganizovali zhromaždenie aj spolupracovníci v Košiciach.
Politický tlak
Pätica vedcov Vladimír Bužek, Peter Moczo, Michal Novák, Martin Venhart a Jozef Vozár skonštatovala, že súčasný stav akadémie je dôsledkom politického tlaku a procesov, ktoré nemajú nič spoločné so snahou pomôcť vede.

"Dospeli sme k názoru, že ministerstvo od začiatku sleduje ciele, ktoré nemajú nič spoločné s pôvodnými zámermi zákona pomôcť slovenskej vede," povedali vedci.
Poslancov vyzvali, aby nepodporili novelu zákona, ktorá zmarí prebiehajúcu transformáciu SAV a nenávratne poškodí záujmy Slovenskej republiky.
Vedci tiež vyzvali ministerstvo školstva, aby okamžite zastavilo ďalšie nepriateľské kroky voči SAV a zdržalo sa ďalších klamlivých informácií, ktoré verejnosti podáva.
"Ministerka školstva stratila našu dôveru, nereprezentuje záujmy slovenskej vedy a preto ju vyzývame, aby odstúpila zo svojej funkcie," vysvetlili vedci.
Koniec akadémie?
V prípade schválenia novely zákona o SAV a prelomenia veta prezidenta poslancami Národnej rady sa podľa právnika SAV Radovana Palu akadémia zlikviduje.

"Ktokoľvek, kto bude hlasovať za, hlasuje za diskontinuitu SAV. Aby akadémia splnila to, čo hovorí novela zákona, bude musieť zrušiť ústavy a potom vytvoriť nové verejné výskumné inštitúcie," povedal Pala.
Celá situácia by sa podľa neho nemala riešiť politicky, ale právne. "Namiesto novely, ktorá prináša viac otáznikov ako odpovedí, by bolo lepšie prijať inú novelu v čo najkrajšom čase, aby vedela odstrániť rozličné právne názory."
Po rozhodnutí o novele zákona parlamentom sa ministerka školstva Martina Lubyová dohodne na pracovnom stretnutí so zástupcami SAV.
"Teraz, keď je registrácia pozastavená, je potrebné, aby novela navodila právny stav, v ktorom by SAV pokračovala ako príspevkovo-rozpočtová organizácia. SAV nevnikla ako verejná výskumná inštitúcia, takže sa z tejto podoby nemusí vracať. Dôležité je, aby novelou získala istotu a stabilitu," povedala Lubyová.
Podľa nej novela reaguje na to, že si akadémia vied nesplnila svoje povinnosti pri transformácii na verejnú výskumnú inštitúciu.