KOŠICE, BRATISLAVA. Ústavný súd v utorok rozhodol, že sa nebude zaoberať sťažnosťou Mariana Kočnera na jeho väzbu. Sudcovia ju totiž vyhodnotili ako zjavne neopodstatnenú.
Znamená to, že postup nižších súdov a prokurátora Jána Šantu nemá žiaden súvis s údajným porušením základných ľudských práv, na ktoré sa Kočner sťažoval.
Kočner teda ostáva naďalej vo väzbe. Vzal ho do nej Najvyšší súd 28. júna v prípade obvinenia z marenia spravodlivosti a falšovania zmeniek Pavla Ruska a televízie Markíza za 69 miliónov eur. Dovedna strávil Kočner vo väzbe 79 dní. Rusko je v prípade stíhaný na slobode.
Prokurátor Šanta ústavnú sťažnosť nekomentoval, pretože oficiálne o nej nevie a ani nevystupoval v konaní Ústavného súdu.
Podrobné zdôvodnenie rozhodnutia Ústavného súdu bude známe neskôr, po jeho napísaní a doručení.
Kočnerov obhajca Michal Mandzák reagoval, že informácie o rozhodnutí má len z médií. Až po jeho doručení, preštudovaní a rozhovore s klientom sa rozhodnú, či sa obrátia ďalej na Európsky súd pre ľudské práva.
Mamojka sa nenamietal
O Kočnerovi rozhodovali ústavní sudcovia Rudolf Tkáčik, Jana Baricová a Mojmír Mamojka. Nie je známe, či hlasovali jednohlasne, ale nik nepripojil k rozhodnutiu takzvané odlišné alebo doplňujúce stanovisko.

Bývalý poslanec Smeru Mamojka ešte minulý týždeň pre Denník N povedal, že sa necíti byť zaujatý, hoci Kočner má blízko k viacerým predstaviteľom strany.
Mamojka bol členom televíznej licenčnej rady v roku 2000, keď riešila známu kauzu Gamatex. Rusko tvrdí, že práva pre urovnanie tohto sporu s Kočnerom o televíziu podpísal štyri zmenky, ktoré sú podľa polície falošné.
Mamojka navyše pôsobil tri roky v predstavenstve firmy Jasná Nízke Tatry s právnikom Jozefom Dučákom, ktorý s Kočnerom spolupracuje, spolu vystupovali napríklad v prípade skládky odpadu v Pezinku.
Dučák je teraz obvinený v prípade tunelovania firmy Technopol Servis, ktorej sa zmocnili ľudia blízki Kočnerovi.
„Bolo by asi dobré, keby som sa cítil zaujatý a robil by to niekto iný, ale nemám dôvod sa cítiť zaujatý, myslím si,“ povedal Denníku N Mamojka.
Obvinení je aj v ďalších prípadoch
Z doterajších vyjadrení obhajcov Mariana Kočnera vyplýva, že s väzbou nesúhlasia najmä preto, že samotné obvinenie považujú za neodôvodnené. Už dva rôzne súdy a jeden prokurátor pritom rozhodli, že obvinenie je správne.

Okrem toho namietajú, že Kočner nebol správne poučený pri zadržaní a v spise je znalecký posudok o zmenkách, ale nie je zrejmé, kto ho tam založil.
Prokuratúra pochybenia odmieta a vysvetľuje, že Kočner podpísal prevzatie poučení a posudok založil do spisu samotný Šanta.
Okrem falšovania zmeniek je Kočner obvinený aj v ďalších dvoch prípadoch – za neoprávnenú vratku DPH vo výške 8,3 milióna eur v súvislosti s prevodmi hotelov na Donovaloch a z tunelovania firmy Gatex za 700-tisíc eur.
„Je tak dôvodne podozrivý, že dlhodobo v pravidelných intervaloch pácha vysoko sofistikovanú ekonomickú trestnú činnosť, ktorá má stupňujúcu tendenciu a ktorá je preňho zdrojom značných príjmov, ktoré mu zaručujú určité postavenie a vplyv. Vyplýva z toho dôvodná obava, že by v prípade ponechania na slobode mohol v tomto druhu trestnej činnosti pokračovať, aby si svoje postavenie a vplyv udržal,“ rozhodli v júni sudcovia Najvyššieho súdu.
V prípade vyšetrovania vratky DPH Kočnerovi prokuratúra zablokovala všetok súkromný majetok ako sú nehnuteľnosti v Bratislave či na Donovaloch, ale tiež peniaze na účtoch.

Beata
Balogová
