BRATISLAVA. Koordinácia prípravy politík regionálneho rozvoja má prejsť od začiatku budúceho roka z pôsobnosti Úradu vlády SR na Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.
Poslanci NR SR dnes v prvom čítaní schválili príslušný návrh novely zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy.
Špecializovaný úrad zrušili
Novelu predložil vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši s navrhovanou účinnosťou od 1. januára 2019.
Presun kompetencií v oblasti regionálneho rozvoja súvisí so zrušením Úradu splnomocnenca vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov na základe rozhodnutia vlády z 9. mája 2018.
Navyšovanie rozpočtu žiadať nebudú
Odstraňovanie regionálnych rozdielov a s tým súvisiaca podpora najmenej rozvinutých okresov, v nadväznosti aj na nedávno prijaté národné priority trvalo udržateľného rozvoja v rámci Agendy 2030, je podľa úradu vicepremiéra úzko späté s jeho činnosťou.
„Na základe poznatkov z aplikačnej praxe sa preto vhodnejšie javí zveriť koordináciu prípravy politík regionálneho rozvoja do pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ktorého úlohou je, okrem iného, aj koordinácia prípravy zásadných opatrení Agendy 2030, zahŕňajúcej i záväzky na odstraňovanie zvyšujúcich sa ekonomických a sociálnych nerovností," zdôvodnil presun kompetencií Rašiho úrad.
Novela kompetenčného zákona bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, v súčasnosti nie je možné vyčísliť skutočný dopad.
"Finálna výška rozpočtu bude zrejmá až po podpísaní delimitačných protokolov. Možno však uviesť, že výška vplyvov neprekročí limity rozpočtových kapitol príslušných ústredných orgánov štátnej správy na príslušný rozpočtový rok. Úrad vlády SR a Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu nebudú žiadať navýšenie jednotlivých rozpočtových kapitol prostredníctvom rozpočtových opatrení," uviedol úrad vicepremiéra.
Z rokovania parlamentu:
- Zefektívnenie a zjednodušenie postupov verejného obstarávania je cieľom návrhu veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorý dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.
- Na likvidáciu jadra, takzvaný zadný palivový cyklus, by malo mať Slovensko od budúceho roka viac peňazí. Poslanci Národnej rady SR totiž v prvom čítaní schválili návrh novely zákona o Národnom jadrovom fonde (NJF), vďaka ktorému by sa prevádzkovateľom jadrových zariadení mali zvýšiť príspevky do fondu.
- Mimovládne neziskové organizácie by mali mať vlastný register. Zriadiť ho má zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií, ktorý v utorok posunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania.
- V chránených vodohospodárskych oblastiach má byť zakázané používať nebezpečné postreky. Vyplýva to z návrhu zákona o chránených oblastiach prirodzenej akumulácie vôd (Lex Žitný ostrov), ktorý v utorok parlament posunul do druhého čítania. Okrem zákazov zákon určuje aj kompetencie jednotlivých štátnych orgánov v oblasti ochrany vody.
- Zníženie administratívnej záťaže pre chovateľov vzácnych živočíchov je hlavným účelom novelizácie zákona o ochrane voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorú schválili v prvom čítaní poslanci.
- Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky posunuli dnes do druhého čítania návrh zákona o dohľade nad dodržiavaním povinností pri štítkovaní energeticky významných výrobkov. Ten upravuje dohľad nad dodržiavaním povinností dodávateľa a predávajúceho pri sprístupňovaní energeticky významného výrobku na trh podľa európskeho nariadenia z minulého roku.
- Poslanci Národnej rady (NR) SR nepôjdu na poslanecký prieskum do Atómovej elektrárne v Mochovciach ani nezriadia dočasnú komisiu, ktorá by dohliadala na dokončenie stavby atómovej elektrárne. Rozhodlo o tom plénum, keď odmietlo návrh poslanca Karola Galeka (SaS) na vykonanie prieskumu a zriadenie komisie.
- Snemovňa rovnako odmietla vyžiadať si od vlády zoznam všetkých opatrení, ktoré prijala na ochranu farmárov pred šikanou a na riešenie problémov s agrodotáciami. Zoznam žiadal poslanec Martin Fecko (OĽaNO), plénum ho neschválilo.
- Rovnako neodobrilo návrh poslanca Gábora Grendela (OĽaNO), a tak parlament nebude na septembrovej schôdzi rokovať o novej bezpečnostnej a obrannej stratégii SR. Snemovňa odmietala aj návrh nezaradeného Zsolta Simona, ktorý chcel, aby vicepremiér pre investície Richard Raši (Smer-SD) predložil správu o všetkých projektoch, ktoré EÚ odmietla preplatiť, ide o obdobie rokov 2007 až 2014.