Kedysi bolo hlavným bohatstvom tohto kraja zlato, ktoré sa tu ryžovalo. Aj keď aj dnes si záujemcovia môžu v piesku z brehu Dunaja vyryžovať pár zlatiniek, hlavným dôvodom, prečo sa oplatí navštíviť Veľkolélsky ostrov pri Komárne, sú jeho obnovené pasienky a unikátna príroda.
Len v nedávnej minulosti hrozila ostrovu, ktorý vďačil za svoj malebný ráz s lúkami so vzácnou faunou a flórou pravidelnému spásaniu a koseniu, záhuba. Po reguláciách Veľkolélskeho ramena v 80. rokoch minulého storočia a jeho odrezaní od hlavného toku Dunaja sa z neho začal vytrácať život. Lúky, na ktorých sa prestal pásť dobytok, začali zarastať burinou a inváznymi rastlinami. Vysoká vegetácia už nebola vhodná pre tie vtáčie druhy, ktoré sa potrebujú pri hniezdení alebo zbere potravy pohybovať po zemi a z ostrova sa vytratili.
Iniciatívy sa, našťastie, chopili ochranári z neziskovej organizácie Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Časť pozemkov kúpili a ďalšie si zobrali do dlhodobého prenájmu. Dnes obhospodarujú všetky lúky a pasienky a časť lesa, spolu väčšiu časť ostrova. Na ostrov vrátili tradičný spôsob hospodárenia v súlade s prírodou a v spolupráci so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba v roku 2014 sprietočnili rameno. Vytvorili tak podmienky na obnovu pôvodných lužných lesov a mokradí a návrat pôvodných druhov.

„Na to, aby ste niektoré druhy prinavrátili do krajiny, musíte zložiť celú skladačku,“ vysvetľuje Andrea Froncová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).
Dudok sa vrátil
Dnes sa na lúkach ostrova opäť pasú kone, kravy, ovce a kozy. Keďže každé z nich ohrýza trávu inak a majú tiež rozdielny trus, vytvárajú tak podmienky pre život a rozmnožovanie rozdielnych druhov hmyzov. Tie zas na seba viažu rozdielne druhy vtákov. Vďaka obnove biodiverzity sa na ostrov vracajú pôvodné, ale dnes už vzácne druhy, ako napríklad plamienok celistvolistý alebo dudok. Zatiaľ majú zadokumentovaný jeden hniezdiaci pár. S dobrovoľníkmi už pre ďalšie vyrobili búdky, pre ktoré práve hľadajú vhodné umiestnenie.