Verí, že je čas, aby kandidát na šéfa Komisie prišiel aj z nášho regiónu. S MAROŠOM ŠEFČOVIČOM sme sa rozprávali v Európskom parlamente v Štrasburgu po hlasovaní o Orbánovi a Junckerovej správe o stave Únie.
V odpovedi na rozpravu o Maďarsku menoval šéf európskych ľudovcov Weber aj Slovensko spolu s Rumunskom ako krajiny, kde cíti úbytok právneho štátu.
"Bol to úskok do strany. Hlavným predmetom rozpravy bolo, že Orbán ako dlhoročný člen európskych ľudovcov už toho naozaj porobil veľa. A EPP k nemu doteraz nikdy nezaujala kritické stanovisko."
Na Slovensko sa v tomto týždni chystá ďalšia misia europoslancov. Čo to pre nás znamená?
"Napriek tej tragédii, ktorá sa stala, nie sme v situácii, ktorá by bola porovnateľná s Maďarskom alebo Poľskom.

Skôr sa u Slovenska cenilo, že je zodpovedným členom eurozóny a je silne proeurópske, čo tiež zaznieva nielen od najvyšších ústavných činiteľov, ale aj od lídrov kľúčových politických strán."
V Junckerovej správe o stave únie zaznel aj návrh, aby sa posilnilo rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou. To znamená, že by sme už nemuseli v niektorých oblastiach čakať na jednomyseľnosť?
"Dramaticky sa nám mení medzinárodné prostredie. Niektoré kroky amerického prezidenta nám naznačujú, že ideme meniť celý povojnový poriadok, ktorý sa budoval dlhé desaťročia.
A to si vyžaduje oveľa akcieschopnejšiu Úniu. Práve to rozhodovanie jednomyseľnosťou takúto dynamickosť brzdí.