BRATISLAVA. Slovenská polícia síce tvrdí, že má záujem o prístup k databázam uniknutých dokumentov známych ako Panama Papers, no keď si po ne vo štvrtok bolo treba zájsť do Nemecka, nikoho neposlala.

Túto ponuku dala 32 európskym krajinám nemecká Federálna kriminálna polícia (BKA), ktorá dáta v digitálnej podobe odovzdávala zástupcom jednotlivých krajín vo svojom sídle vo Wiesbadene.
Na to, že nik zo Slovenska napriek prvotnému záujmu napokon neprišiel, upozornil český portál investigace.cz.
Polícia: Komunikujeme
"V súvislosti s odovzdaním dokumentov Panama Papers (s BKA) komunikujeme, ale bližšie podrobnosti k danej veci nie je možné poskytovať," reagoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Denník SME požiadal o reakciu aj ministerku vnútra Denisu Sakovú zo Smeru, no jej rezort sa k téme nevyjadil. Otázky postúpil polícii, ktorá ďalšie stanovisko zatiaľ nevydala.
Dokumenty známe ako Panama Papers unikli z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca. Ukazujú, ako firma pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa medzinárodným sankciám a unikať plateniu daní. Spomínali sa v nich aj mená viacerých slovenských firiem či podnikateľov.
Zabití novinári
Išlo napríklad o bratislavskú eseročku LATEM Trading, ktorú pôvodne zakladal advokát a bývalý minister spravodlivosti za Smer Tomáš Borec.

Na štvrtkové stretnutie boli okrem Slovenska podľa portálu pozvaní predstavitelia policajných zborov zo všetkých krajín Európskej únie a Islandu, Švajčiarska či Nórska.
Dáta si mali prísť osobne prevziať zástupcovia 17 krajín.
Nemecká polícia chcela týmto krokom zareagovať na početné požiadavky na informácie z dokumentov zo strany viacerých štátov, ale aj vzhľadom na pribúdajúce útoky na novinárov.
V októbri minulého roku totiž vybuchlo auto maltskej novinárky Daphne Caruany Galizie a vo februári bol zavraždený Ján Kuciak aj so snúbenicou Martinou Kušnírovou.
Panama Papers ukazujú na mnohých

"V dátových súboroch sú tiež početné stopy vedúce do ďalších štátov. Naším cieľom je zintenzívniť trestné stíhanie na celoeurópskej úrovni," vysvetľovala krok Sabine Vogt, ktorá v nemeckej polícii vedie oddelenie závažného a organizovaného zločinu.
Panama Papers sú považované za najväčší únik v histórii žurnalistiky. Na verejnosť sa dostalo 11,5 milióna dokumentov, ktoré zaberajú 2,6 terabajtov dát. Tieto dokumenty sú však neštruktúrované, ide napríklad o e-maily, faxy, scany či rôzne zmluvy.
Dokumenty mapujú obdobie od roku 1977 až do roku 2015, týkajú sa 214 488 firiem a 14 153 klientov.

Beata
Balogová
