BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska ani druhýkrát nepodpísal novelu zákona o súdoch.
Poslanci jeho veto prelomili 11. septembra a schválili tak novelu, ktorá zavádza výnimku z plošného sprístupňovania súdnych rozhodnutí.
Obmedzí sa kontrola
Sprístupňovať sa nebudú súhlasy súdu s poskytnutím údajov, ktoré tvoria predmet telekomunikačného tajomstva a tiež súhlasy na použitie informačno-technických prostriedkov a príkazov súdu vydávaných podľa Trestného poriadku.
Zároveň však platí výnimka, že dotknutá osoba, teda napríklad osoba, proti ktorej sa použili informačno-technické prostriedky, by mala prístup k súhlasu súdu vo svojej veci, ak tým nedôjde k ohrozeniu alebo zmareniu plnenia úloh štátu.
Podľa prezidenta Kisku novela zákona o súdoch výrazne obmedzí verejnú kontrolu súdnych rozhodnutí.
Kiskov návrh
Prezident preto navrhoval poslancom Národnej rady SR, aby zákon neprijali ako celok, keďže jeho obsah je v rozpore s princípmi právneho štátu.
Ide napríklad o súhlas súdu s poskytnutím údajov tvoriacich predmet telekomunikačného tajomstva, súhlas na odpočúvanie a podobne.
„Odstránenie takejto verejnej kontroly musí byť vždy odôvodnené objektívnymi a dokázateľnými skutočnosťami,“ zdôraznil pri vete Kiska.
Upozornil, že ani vláda SR, ani národná rada existenciu mimoriadnych okolností či ohrozenie bezpečnosti, ktoré mali viesť k schváleniu zákona, nijako nezdôvodnili. Navyše, novela nebola ani predmetom pripomienkového konania.
Ktoré ďalšie zákony prezident nepodpísal:
Zákon týkajúci sa aj transformácie SAV
Kiska nepodpísal novelu zákona o vysokých školách, ktorej súčasťou je aj novela zákona o Slovenskej akadémii vied (SAV).
Platiť bude aj bez jeho podpisu. Inštitúcie SAV tak zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou.
Organizácie, ktoré nesplnili podmienky, sa vrátia do právnej formy spred 1. júla. Pôvodne mali ústavy SAV prejsť transformáciou a mali byť zapísané do registra verejných výskumných inštitúcií (VVI).
SAV sa tak bude podľa schválenej novely skladať z rozpočtových a príspevkových organizácií. Novela súčasne zaväzuje SAV zabezpečiť do 31. decembra 2018 všetky potrebné úkony, aby sa jej organizácie mohli stať VVI na základe postupu, ktorý určuje zákon o VVI.
Zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania
Na Slovensku vznikne Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školy a to aj napriek nesúhlasu prezidenta SR, ktorý 19. septembra nepodpísal zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. Agentúra má vzniknúť na základe tejto právnej normy.
Prezident zákon vetoval, poslanci Národnej rady SR ho 11. septembra opäť schválili, čím prelomili jeho veto. Zákon nadobudne účinnosť aj bez prezidentovho podpisu. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.
"Slovenská akreditačná agentúra bude ako nezávislá verejnoprávna inštitúcia, ktorá disponuje samostatnými rozhodovacími právomocami v oblasti akreditačného procesu. Mala by mať predpoklady, aby sa stala riadnym členom Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vo vysokom školstve (ENQA) a bola tak zaradená do Európskeho registra pre zabezpečovanie kvality vo vysokom školstve (EQAR)," píše sa v materiáli.
Štatutárnym orgánom agentúry bude predseda výkonnej rady. Doterajšia Akreditačná komisia bola poradným orgánom vlády SR.