SME

Danko rozprával na návšteve Grécka o reforme politických strán

Danko ocenil pokrok Grécka v konsolidácii verejných financií.

Andrej Danko.Andrej Danko. (Zdroj: TASR)

ATÉNY. Grécko má za sebou ťažkú cestu v konsolidácii verejných financií a je obdivuhodné, ako ju zvládlo.

Po stretnutiach s gréckym prezidentom Prokopisom Pavlopulosom a predsedom gréckeho parlamentu Nikosom Vutsisom to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.

V ďalšej stabilizácii verejných financií chce byť podľa jeho slov Slovensko Grécku oporou.

S Vutsisom Danko hovoril aj o možných reformách EÚ.

"Verím, že sa v EÚ nájde dostatok uvedomelých politikov, ktorí budú mať chuť a vôľu tieto procesy meniť," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doplnil, že aj v Grécku politici cítia, že ak sa EÚ nevráti k hodnotovému prístupu a reformám, môže to "dopadnúť veľmi zle".

Vutsis sa Slovensku v mene Grécka poďakoval za jeho postoj v otázke rozširovania EÚ. Potvrdil, že sa s týmto postojom osobne stotožňuje. Zároveň predsedovi NR SR venoval medailu Helénskeho parlamentu.

Danko rozprával o politických stranách

S prezidentom sa Danko podľa svojich slov rozprával najmä o potrebe reformy zákonov o politických stranách.

Prečítajte si tiež: Danko žiada od opozície ospravedlnenie v kauze čítania listov Čítajte 

"Pán prezident uznal, že aj Grécko má problém s fungovaním politických strán. Bavili sme sa o tom, ako stransparentniť financovanie politických strán, ako zefektívniť ich činnosť a ako zabrániť tomu, aby sa politické strany stávali súkromnými spoločnosťami jednotlivcov," priblížil Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Národnej rady SR sa okrem toho Grékom poďakoval za pohostinnosť, ktorú každoročne prejavujú slovenským turistom. Vyjadril tiež úprimnú sústrasť obetiam nedávnych požiarov v Grécku.

Gréckemu prezidentovi sľúbil, že do jeho krajiny vyšle aj šéfov rezortov, ktoré patria pod jeho stranu - ministra obrany Petra Gajdoša a ministerku školstva Martinu Lubyovú.

Danko otvoril výstavu o Dubčekovi

Danko spolu s predsedom Helénskeho parlamentu Vutsisom otvoril výstavu fotografií o Alexandrovi Dubčekovi.

Následne predseda Helénskeho parlamentu odovzdal predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi Medailu Helénskeho parlamentu s reliéfom Perikla.

„Vyobrazenie Perikla, jedného z najväčších štátnikov antického Grécka a spolutvorcu aténskej demokracie, nám všetkým pripomína, kde sa politický systém správy vecí verejných za účasti občanov zrodil a akú hodnotu predstavuje aj pre dnešnú Európu,” povedal po ocenení Andrej Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Danko sa ešte v pondelok stretne lídrom gréckej opozície a predsedom politickej strany Nová demokracia Kyriakosom Mitsotakisom.

V utorok (25. 9.) ho prijme arcibiskup Atén a celého Grécka, následne sa vráti späť na Slovensko. Ide o prvú návštevu predsedu slovenského parlamentu od roku 2005.

Európska únia

Európsky komisár Maroš Šefčovič.

Únia je podľa eurokomisára pripravená chrániť svoje záujmy.


TASR
Ilustračné foto.

Spoločnosť chce naďalej chrániť súkromie európskych údajov.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 599
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 336
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 721
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 159
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 360
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 848
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu