SME

Tajný odkaz, šifrovaná klasika a rozhýbané steny. S čím prichádzajú Slováci

Čo pripravili pre Bielu noc.

Borisa Vitázka so Zuzanou Sabovou rozhýbu novú projekciu v Dvore Esterháziho paláca. (Zdroj: BIELA NOC)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najprv bola na Bielej noci, najväčšom festivale súčasného umenia na Slovensku, len ako radová diváčka. Spolu s davom hľadala v meste diela, ktoré doň priniesli niečo nové a odlišné.

Teraz prichádza Ilona Németh, jedna z našich najrešpektovanejších umelkýň, na festival ako vystavujúca autorka.

„ Môj prvý rozhodujúci zážitok bol z Košíc, keď som v meste s davom návštevníkov hľadala diela v nočnom meste - od tej doby som už uvažovala, akým dielom prispieť,“ hovorí Németh.

Stalo sa. Do Bratislavy ten rok prinesie spolu s výtvarníkom Jarom Vargom a architektom Marianom Ravaszom lietajúci odkaz na oblohe.

Objekt s názvom Oblaky bude inštalovaný na Primaciálnom námestí.

„V minulom roku sme pripravili v Košiciach realizáciu monumentálneho, vo vzduchu sa vznášajúceho objektu Oblaky. Už vtedy bola predstava, že tento rok pokračujeme s druhou časťou v Bratislave,“ vysvetľuje výtvarníčka.

„Ide vlastne o rad balónov naplnených héliom, ktoré budú niesť jednotlivé písmená, tvoriace ucelený text. Balóny budú odkazom na dielo Andyho Warhola, ale súčasne budú niesť odkaz, ktorý chceme adresovať divákom. Bude to dialóg medzi nami a ľuďmi v meste.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kým minulý rok pracovali textom svetoznámeho maďarského spisovateľa Pétera Esterházyho, ten rok siahli po citáte afroamerickej spisovateľky a občianskej aktivistky Alice Malsenior Walkerovej. Čo na ňom bude, je zatiaľ tajné, má to byť prekvapenie.

Prečítajte si tiež: Šéfka Bielej noci: Niečím prebijeme aj New York Čítajte 

„Ale bude sa vzťahovať k nedávnym demonštráciám, chce podporiť divákov v snahe vytvárania sebavedomej občianskej spoločnosti. Pretože hoci zaznieva, že sa nič nezmenilo, dosiahlo sa veľa vrátane výmeny premiéra, ministra vnútra a prezidenta policajného zboru. To nie je málo, pretože verejnosť už má skúsenosť, že dokáže niečo zmeniť, ak je vytrvalá – v tomto sme dosiahli viac ako všetky okolité štáty,“ podotýka Ilona Németh.

Krátko, zjednodušene, unifikovane

Uvidieť stovku diel českých a slovenských umelcov z posledného storočia. To všetko v jedinom diele. Aj to bude možné na festivale.

S takým plánom prichádza umelec Stano Masár, ktorý predstaví cyklus s názvom CS Art Today. Patrí medzi tohtoročné premiéry.

Séria pripomenie výtvarné diela od druhej polovice 20. storočia po súčasnosť v nezvyčajnej podobe.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5HYY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu