BRATISLAVA. Mená zaregistrovaných uchádzačov o kreslá primátorov, starostov, mestských, obecných či miestnych poslancov slovenských miest a obcí na najbližšie štyri roky by mali byť známe najneskôr v stredu.
Práve 26. septembra totiž vyprší termín na rozhodnutie miestnych, resp. mestských volebných komisií, o zaregistrovaní alebo o odmietnutí kandidačných listín pre novembrové voľby do orgánov samosprávy obcí.
Komisie musia svoje rozhodnutie kandidujúcim politickým subjektom a kandidátom doručiť do 24 hodín od jeho prijatia.
V prípade, že volebná komisia nezaregistruje kandidačnú listinu a dotknutý kandidát alebo politické subjekty – strany, hnutia či ich koalície, s tým nesúhlasia, musia sa do troch dní od doručenia rozhodnutia o nezaregistrovaní odvolať na príslušný okresný súd, ktorý musí rozhodnúť do troch dní.
Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.
Politické strany alebo koalície, ktoré sú registrované podľa zákona o politických stranách a politických hnutiach, museli podať kandidačnú listinu v listinnej forme prostredníctvom svojho splnomocnenca zapisovateľovi miestnej či mestskej volebnej komisie do utorka 11. septembra do 24:00.
Strany mohli na účely volieb vytvoriť koalíciu a podať spoločnú kandidačnú listinu.
Nezávislí kandidáti podávali kandidátky osobne, v písomnej podobe a taktiež výlučne zapisovateľovi miestnej či mestskej volebnej komisie.
Odstúpiť sa dá do dvoch dní pred voľbami
Strany alebo koalície, ale aj nezávislí kandidáti si môžu svoju účasť v boji o hlasy voličov rozmyslieť.

Vziať späť kandidačné listiny politickej strany alebo koalície je možné najneskôr 48 hodín pred začatím volieb, teda najneskôr 8. novembra do 7:00. Informácie o tom, kto sa vzdal po podaní kandidátky, budú zverejnené v každej volebnej miestnosti.
Obecné voľby sa uskutočnia v sobotu 10. novembra od 07:00 do 22:00. Pôjde o prvé komunálne voľby, ktoré sa riadia novou volebnou legislatívou.
Medzi iným určila po novom pravidlá pre vedenie volebnej kampane a jej transparentné financovanie. Konkrétne o tom hovorí zákon o volebnej kampani.
Voliť môžu aj cudzinci s trvalým pobytom
Zákon o podmienkach výkonu volebného práva okrem iného určuje pravidlá pre tých, ktorí by chceli viesť obce a mestá.
Podľa tohto zákona môže byť za poslanca obecného zastupiteľstva, resp. miestneho zastupiteľstva zvolený občan SR a cudzinec, ktorý má trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov.
Za starostu, resp. primátora môže byť zvolený obyvateľ obce, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov.
Medzi prekážky práva byť volený patrí výkon trestu odňatia slobody, právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené, a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.
Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských a v prípade Bratislavy a Košíc aj miestnych zastupiteľstiev môžu v obecných voľbách na najbližšie štyri roky voliť všetci, čo v mestách a obciach majú trvalý pobyt, občania SR aj cudzinci, ak majú aspoň 18 rokov.
Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.