BRATISLAVA. Od roku 2014 prišlo v Slovenskej republike v ochrane ľudských práv k mnohým pozitívnym zmenám.
Vyplýva to z návrhu Situačnej správy o ochrane ľudských práv v Slovenskej republike pre potreby 3. kola univerzálneho periodického hodnotenia Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva, ktorú predložilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a vláda správu schválila.
Druhé kolo univerzálneho periodického hodnotenia (UPR), ktorého predmetom bola SR 3. februára 2014, ovplyvnilo vývoj v oblasti ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike. Slovensko dostalo 146 odporúčaní, z ktorých odmietlo 13 a z toho päť iba čiastočne.

Ako vyplýva z jednotlivých častí správy, zostávajúce odporúčania SR implementuje. Tretie kolo hodnotenia Slovenskej republiky je naplánované počas 32. zasadnutia pracovnej skupiny UPR, ktoré sa uskutoční 28. januára 2019 v Ženeve.
V období od roku 2014 bola schválená Národná stratégia na ochranu detí pred násilím a zriadené Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch ako samostatná organizačná súčasť Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
V oblasti prevencie a eliminácie násilia na ženách boli prijaté viaceré opatrenia v súlade s Národným akčným plánom na prevenciu a elimináciu násilia na ženách na roky 2014 – 2019.

Okrem iného vláda SR prijala Celoštátnu stratégiu rodovej rovnosti na roky 2014 – 2019 a schválila Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv v SR.
K problematike rasizmu, xenofóbie a antisemitizmu vláda SR schválila dokumenty zamerané na koncepciu boja proti extrémizmu či predchádzania a eliminácie rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, ako aj Akčný plán predchádzania všetkých foriem diskriminácie na roky 2016 – 2019.
Dôležitou a pozitívne hodnotenou inštitucionálnou zmenou bolo aj zriadenie Úradu komisára pre deti a Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.
Ministerstvo zahraničia správu vypracovalo na základe podkladov vecne príslušných rezortov a inštitúcií v súlade s usmerneniami obsiahnutými v rozhodnutí Rady OSN pre ľudské práva.
S cieľom posilňovania participatívneho charakteru jej prípravy a ďalšej podpory dialógu s občianskou spoločnosťou bola správa pred predložením vláde SR prerokovaná a vzatá na vedomie Radou vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Tretie kolo hodnotenia v Ženeve sa bude konať formou interaktívneho dialógu s členmi pracovnej skupiny UPR pozostávajúcej zo 47 členských štátov rady, počas ktorého delegácia hodnoteného štátu odpovedá na písomné i ústne otázky.
Nasledovať bude formálne prijatie správy o priebehu interaktívneho dialógu spolu s prehľadom jednotlivých odporúčaní. Výsledkom procesu UPR je prijatie záverečného dokumentu pre hodnotený štát v pléne rady.
Vytvorením Rady OSN pre ľudské práva v roku 2006 došlo k inštitucionálnemu zvýrazneniu dôležitosti globálneho presadzovania ochrany ľudských práv.
UPR je osobitnou procedúrou rady, ktorej cieľom je poskytnúť komplexný a objektívny obraz o stave ľudských práv vo všetkých členských štátoch OSN. Situácia v jednotlivých štátoch sa posudzuje osobitne v štvorročných cykloch umožňujúcich sledovať nielen aktuálny stav, ale aj dosiahnutý pokrok v oblasti ľudských práv v hodnotenom štáte.
Z rokovania vlády:
- Od konca septembra do decembra 2018 sú v rámci projektu Social(i) Makers naplánované bezplatné vzdelávacie tréningy pre verejnosť na rôzne témy v oblasti sociálnych inovácií ako Aktívne občianstvo, Sociálne podnikanie, Technológie, Meranie dopadu atď. v Bratislave a v Košiciach. Tréningy nadväzujú na bezplatný online kurz, ktorý bol vytvorený v rámci medzinárodného partnerstva na tému sociálnych inovácií.Prvý z tréningov pod názvom Aktívne občianstvo sa uskutoční už dnes, stredu 26. septembra 2018 od 13.00 do 16.00 hodiny v Satori Stage na Mickiewiczovej ulici 9 v Bratislave.