BRATISLAVA. Na mobilizáciu finančných zdrojov pre trvalo udržateľné ciele bol zameraný tohtoročný Summit o vplyve trvalo udržateľného rozvoja, na ktorom Slovensko v New Yorku zastupoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Vo svojom vystúpení upozornil na obrovskú finančnú medzeru, ktorá chýba pri implementovaní týchto cieľov.
Za udržateľný svet sme zodpovední všetci
Zdôraznil úlohu súkromného sektora, ako kľúčového hráča, ktorý má potenciál túto medzeru vyplniť. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.
„Za udržateľný svet sme zodpovední všetci a bez zdravého udržateľného prostredia nemôže existovať podnikanie,“ uviedol minister.
Zároveň upriamil pozornosť na podujatie na vysokej úrovni k financovaniu trvalo udržateľných cieľov, ktoré sa uskutočnilo v júni a na ktorom sa mnohí diskutujúci zhodli, že existuje dostatok finančných prostriedkov na globálnom kapitálovom trhu, avšak problémom je ich nesprávna relokácia.
Lajčák v tejto súvislosti upozornil na neefektívne využívanie už existujúcich finančných zdrojov.
Na záver svojho vystúpenia zdôraznil, že implementácia trvalo udržateľných cieľov si bude vyžadovať väčšie úsilie, ako aj využívanie inovatívnych a nekonvenčných riešení a prístupov.
Na záver pracovného dňa sa šéf slovenskej diplomacie zúčastnil na transatlantickej večeri organizovanej ministrom zahraničných vecí USA Mikeom Pompeom.
Toto podujatie sa koná tradične na okraj Valného zhromaždenia OSN za účasti ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO a EÚ, prípadne ďalších partnerov, s cieľom prediskutovať aktuálne zahraničnopolitické témy, ktoré sú predmetom záujmu na oboch stranách Atlantiku.
Neexistuje iná alternatíva ako transatlantická
Stretnutie potvrdilo existenciu strategického partnerstva medzi EÚ a USA, ktoré je založené na rovnakých hodnotách a cieľoch.
Minister Lajčák zdôraznil, že z dlhodobej perspektívy neexistuje iná alternatíva, než je transatlantická väzba, ktorá má možnosť efektívne čeliť aktuálnym výzvam.
„Preto je pre nás životne dôležité viesť otvorený dialóg medzi Washingtonom a Bruselom,“ podčiarkol v tejto súvislosti šéf slovenskej diplomacie.
Ministri prediskutovali najpálčivejšie zahraničnopolitické otázky, vrátane situácie v Iráne, v Severnej Kórei, na Blízkom východe, vývoj v rusko-ukrajinských vzťahoch či aspekty energetickej bezpečnosti.
Minister Lajčák v New Yorku sprevádza prezidenta Andreja Kisku, ktorý dnes vystúpi so svojím prejavom.

Ako sa uvádza na stránke prezidenta, z prejavu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa upriamil pozornosť na klimatické zmeny a ich celosvetový dopad.
Rovnako upozornil na nové technológie a ich vplyv na trh práce, ktorý generálny tajomník načrtol.
V prípade prejavu amerického prezidenta Donalda Trumpa prezident povedal, že jeho posolstvá je potrebné podrobnejšie zanalyzovať, nemôže však súhlasiť s ideou národného egoizmu v duchu "America First" ("Amerika prvá, pozn. red.).
Podľa prezidenta Kisku je pri riešení globálnych výziev potrebné sa spájať. Aj Slovensko je podľa jeho slov príkladom krajiny, ktorá vďačí za úspech spolupráci s krajinami Európskej únie.
Kiska rokoval s Porošenkom aj AT&T
Prezident Kiska sa v utorok v New Yorku stretol aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.
„Rád som si vypočul, že Ukrajine sa ekonomicky darí lepšie, že rastie vzájomný obchod so Slovenskom a že hoci bezpečnostná situácia je stále zložitá, toto obdobie nepatrí medzi tie najhoršie. Od budúceho roka budeme predsedať OBSE a minister Lajčák už sľúbil, že bude veľmi aktívne uvažovať o tom, ako OBSE môže pomôcť riešiť situáciu vo východnej časti Ukrajiny," cituje prezidenta oficiálna stránka.
Prezident ďalej rokoval s predstaviteľmi spoločnosti AT&T, ktorá na Slovensku zamestnáva 4 300 ľudí.

„Sedemdesiat percent z nich sú inžinieri. Sú to presne také spoločnosti, aké na Slovensku potrebujeme. Myslím, že keď som sa s nimi stretol pred dvoma rokmi, hovorili o plánovaných ďalších investíciách a možných 1 500 nových pracovných miestach na ďalších miestach na Slovensku. Pýtal som sa, ako tieto plány vyzerajú. Stále sú plány, stále sa o nich diskutuje“.
Medzi témy rozhovoru patrila aj kybernetická bezpečnosť.
Súčasťou programu prezidenta bola aj konferencia spojená s galavečerom Forbes 100 + 100 Years of Innovation, ktorá mala za cieľ spájať slovenských, českých podnikateľov a amerických investorov. Prezident sa na galavečeri stretol aj so Stevom Forbesom.