BRATISLAVA . Študentské voľby prostredníctvom zážitkového vzdelávania vychovávajú stredoškolákov k aktívnemu občianstvu.
Ide o presnú simuláciu skutočných volieb so všetkým, čo k tomu patrí – volebná miestnosť, komisia, lístky, urna a skutoční kandidáti.
Študenti stredných škôl od 15 rokov si budú môcť najbližšie vyskúšať volebný akt, zasadanie vo volebnej komisii alebo organizáciu volieb na simulovaných komunálnych voľbách, ktoré budú od 19. do 26. októbra na vopred zaregistrovaných školách po celom Slovensku.
Nasledovať bude sčítanie hlasov a zverejnenie výsledkov za jednotlivé kraje.
V utorok o tom na tlačovej besede o tom informovala Karolína Schwabová z PR tímu študentských volieb.
Okrem simulovaných komunálnych volieb tím študentských volieb pravidelne organizuje tiež simulované prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu.
Trančiansky kraj voľby odcudzuje
Študenti oslovujú priamo riaditeľov škôl, aby sa zapojili do študentských volieb. Často sa stretávajú aj s negatívnymi reakciami.

"Pre riaditeľov to je politický projekt. My sa naopak snažíme vysvetliť, že ide o apolitický, pretože nerobíme propagandu žiadnej strane ani kandidátovi. Chceme len mladým ukázať, že je dôležité zúčastňovať sa na voľbách," vysvetlila jedna z organizátoriek Michaela Suchá.
Ako dodala, študenti majú pri voľbách podporu takmer všetkých krajov. "Záštitu nad voľbami neprevzal len predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (Jaroslav Baška zo Smeru-SD), ale školám nebude v účasti vo voľbách brániť," vysvetlila Suchá.
Zvyšovať dôveru v štát
Podľa jedného z organizátorov študentských volieb Michala Karlubíka majú študentské voľby dva významy - edukačný a informačný.
"Pod edukačným významom môžeme chápať to, že chceme zvyšovať u študentov dôveru v štát. Niekedy môžu mať pocit, že sa nedokážu prejaviť a my im chceme účasťou v simulovaných voľbách zvýšiť sebavedomie. Pri komunálnych voľbách chceme u študentov budovať vzťah k ich regiónu," vysvetlil Karlubík s tým, že ich cieľom je aj získať poznatky o tom, ako študenti odvolia.
Zistia tak preferencie kandidátov, môžu odhaliť hrozby v prípade voľby extrémistov. "Voľby nám umožňujú zistiť aj regionálne rozdiely či rozdiely medzi jednotlivými typmi škôl. Napríklad, ako sa líšia gymnázia od odborných škôl," povedal Karlubík.
Študentské voľby sú indikátor, ako môžu skončiť reálne voľby. V roku 2017 napríklad v Trnave zvolili študenti toho istého župana, ktorý nakoniec vyhral reálne voľby. Zhoda bola aj v Bratislavskom kraji.
Počet zúčastnených škôl stúpa
Študentské voľby sa organizujú od roku 2014, keď študenti tiež volili v simulovaných prezidentských a komunálnych voľbách a aj vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Už v prvom roku existencie študentských volieb sa do nich zapojilo spolu 187 stredných škôl s volebnou účasťou viac než 50 percent. Počet zúčastnených škôl každoročne stúpa.
Študentské voľby sa prezentujú ako politicky nezávislý projekt. V tomto roku je zatiaľ prihlásených 50 škôl. Cieľom organizátorov je, aby sa na troch najbližších voľbách zúčastnilo 100-tisíc žiakov.