BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta pozitívny výsledok nedeľňajšieho (30. 9.) konzultatívneho referenda v Macedónskej republike.
Výsledky referenda dávajú podľa ministerstva macedónskej vláde dostatočnú legitimitu na prijatie ústavných zmien predpokladaných dohovorom medzi Macedónskom a Gréckom zo 17. júna 2018. Informoval o tom tlačový odbor MZVaEZ.

"Macedónska republika tak má historickú možnosť uzatvoriť 27 rokov trvajúci spor s Gréckou republikou o názov krajiny," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s tým, že zásadná väčšina zúčastnených voličov sa v referende vyslovila za členstvo v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii na základe akceptácie dohody medzi Macedónskom a Gréckom.
Dohoda týchto dvoch krajín podľa rezortu zahraničia otvára cestu k dokončeniu procesu začlenenia Macedónska do Severoatlantickej aliancie na základe pozvania z júlového summitu NATO.
Ministerstvo vníma výsledok hlasovania tiež ako výzvu vedeniu krajiny na realizáciu ďalších reforiem v celom spektre oblastí spoločenského a hospodárskeho života, najmä v oblasti právneho štátu.
Pokrok v reformách je podľa ministerstva zahraničia dôležitý pre začatie prístupových rozhovorov Európskej únie s Macedónskom v júni 2019.
Význam dohody Macedónska s Gréckom a jej skorej implementácie prostredníctvom dokončenia ústavných zmien prekračuje podľa ministerstva zahraničných vecí rámec bilaterálnych vzťahov medzi týmito dvoma krajinami.
"Úspešné dokončenie procesu má potenciál stať sa príkladom toho, že konštruktívnym prístupom a správnym politickým vedením je možné prekonať nezhody vyplývajúce zo zložitej historickej skúsenosti regiónu a sústrediť sa na budúcnosť," doplnilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Na referende v Macedónsku o zmene názvu krajiny sa v nedeľu zúčastnilo podľa odhadu štátnej volebnej komisie 36,8 percenta registrovaných voličov, z nich 91,3 percenta hlasovalo za a 5,7 percenta proti.
Napriek tomu, že bola účasť na referende len 36,8 percenta všetkých oprávnených voličov, označuje premiér Zoran Zaev referendum za úspech a informoval, že sa budúci týždeň pokúsi získať pre ústavné zmeny potrebnú dvojtretinovú väčšinu v 120-člennom parlamente. Opozícia vníma referendum ako jasné zlyhanie.