BRATISLAVA. Novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má posilniť najmä ochranu lesov v chránených oblastiach a národných parkoch (NP), je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
V utorok o tom informoval minister životného prostredia László Sólymos.
Nevedel však povedať, kedy by o nej mohla rokovať vláda a následne parlament.
Víziou je rozšíriť bezzásahové územia
Na príprave novely envirorezort spolupracoval so všetkými dotknutým stranami, ktorými sú najmä ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ministerstvo obrany či samosprávy a vlastníci lesov. Pripomienkové konanie však môže byť zdĺhavé.
Sólymos pripomenul, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny je kľúčovým nástrojom na konkrétne opatrenia v chránených oblastiach Slovenska.
Novela má podľa ministra vytvoriť také podmienky, aby sa slovenské národné parky mohli skutočne nazývať národnými parkami. Medzi hlavné prvky novely patrí posilnenie bezzásahovosti v Národných parkoch.
Rozšírenie bezzásahových území
Dlhodobou víziou je dosiahnuť 50 percent bezzásahových území v Národných parkoch do roku 2025 a 75 percent do roku 2030.

Ministerstvo životného prostredia totiž môže účinne brániť ťažbe dreva a chrániť prírodu iba v bezzásahových zónach, ktorými sú lokality v piatom stupni ochrany.
"V národných parkoch musí byť ochrana nadradená nad všetky ostatné činnosti a záujmy, musíme zaistiť adekvátnu ochranu," zdôraznil Sólymos.
Ďalším dôležitým prvkom je zabezpečenie jedného správcu Národného parku. Správcom územia v 5. stupni ochrany by podľa Sólymosa mal byť ten, kto spravuje ochranu prírody, teda Štátna ochrana prírody SR, ktorej sa zároveň zvýšia právomoci.
Silnejšia pozícia Štátnej ochrany prírody
Minister podotkol, že novela nie je zameraná "proti poctivým lesníkom, ale proti ťažiarom, ktorí vidia len drevo a nie les".
Ako povedala generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny Ministerstva životného prostredia Katarína Butkovská, medzi hlavné prvky novely patrí posilnenie záväznosti vyjadrení štátnych orgánov ochrany prírody.
Okrem posilnenia bezzásahovosti v najviac chránených územiach Národných parkov hovorí aj o prírode blízkom hospodárení v lesoch mimo bezzásahových území.

"V bezzásahovom režime necháme procesy na prírodu, nebudú sa vykonávať žiadne hospodárske aktivity. Inde možno hospodáriť, no prírode blízkym spôsobom, nie je možné ničiť biotopy," uviedla.
Zdôraznila pritom, že novela zavedie prísnu reguláciu veľkoplošnej a náhodnej ťažby dreva. Podľa Butkovskej treba mať na pamäti, že v Národných parkoch nie sú hospodárske lesy, teda primárne nie sú určené na ťažbu.
Neštátnym vlastníkom lesov poskytne Ministerstvo životného prostredia kompenzácie za to, že svoje pozemky nemôže hospodársky využívať.