BRATISLAVA. Štátny pedagogický ústav vypracoval harmonogram tréningov komunikačných, prezentačných a mediálnych zručností na základných a stredných školách, ktoré sa budú realizovať v rámci pilotného projektu Komunikácia - cesta k porozumeniu a úspechu v základných a stredných školách v školskom roku 2018/2019.
Štátny pedagogický ústav o tom informuje na svojom webe.
"Do spolupráce na projekte, ktorý bude od októbra prebiehať formou tréningov učiteľov, sa prihlásilo 30 základných a stredných škôl a gymnázií z celého Slovenska," uviedol riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk.
Výučba spisovného jazykového prejavu
Odborná komisia následne vybrala deväť z prihlásených škôl, s ktorými sa dohodla na termínoch, podmienkach a materiálno-technickom vybavení potrebnom pre priebeh tréningových blokov, ktoré sú zamerané na podporu komunikačných, prezentačných a mediálnych zručností učiteľov.

Pilotný projekt k zavedeniu komunikačnej výchovy do škôl a vzdelávacieho systému bude zameraný na výučbu spisovného jazykového prejavu, výber a spracovanie informácií, tvorivé metódy úspešnej prezentácie, ale aj na skupinovú komunikáciu a argumentáciu.
Zameriavať sa bude aj na komunikačnú kultúru v digitálnom priestore, orientovanie sa v mediálnom svete a identifikáciu dezinformácií a hoaxov prostredníctvom modelových situácií.
Rozvíjanie osobnostných kvalít
Projekt komunikačnej výchovy na všetkých stupňoch vzdelávania vznikal pod záštitou Štátneho pedagogického ústavu.
Cieľom je rozvíjanie osobnostných kvalít mladých ľudí, zvládanie efektívnej komunikácie, orientovanie sa vo svete informácií a médií, zlepšenie prezentačných zručností, ale aj osvojenie si zásad slušného správania sa a spoločenského protokolu.
"Posilnenie týchto kompetencií učiteľov aj žiakov má v konečnom dôsledku viesť k zvýšeniu šance pre mladých ľudí uplatniť sa na trhu práce, keď sa naučia správne a efektívne komunikovať," uzavrel Štátny pedagogický ústav.